X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Jarosław Gowin: poprawa wyników uczelni w rankingach argumentem w walce o środki

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 13:46
- Jeśli polskie uczelnie nie poprawią wyników w międzynarodowych rankingach, trudno będzie przekonać społeczeństwo i rząd, że wydawanie coraz większych środków na uczelnie jest dalej uzasadnione - ocenił we włoskiej Bolonii szef resortu nauki Jarosław Gowin. 
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: PAP/Artur Reszko

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin bierze udział w konferencji IREG 2019 na Uniwersytecie Bolońskim, poświęconej rankingom uczelni wyższych. 

Lepsza pozycja dzięki reformie

W trakcie inauguracyjnego wystąpienia "Rankings: a Challenge to Public Policy? Reflections from Poland’s Perspective" (Rankingi: wyzwanie dla polityki publicznej? Refleksje z polskiej perspektywy), szef resortu nauki wyraził przekonanie, że niedawna reforma nauki i szkolnictwa wyższego przyczyni się do poprawy jakości polskich uczelni. 

- Lepsza pozycja w rankingach powinna być efektem ubocznym tych jakościowych zmian - powiedział. Jego zdaniem poprawa wyniku w rankingach - zauważona przez społeczeństwo - będzie argumentem, który pomoże zabezpieczyć większe środki na naukę i szkolnictwo wyższe. - Z drugiej strony, jeśli taka zmiana w rankingach by nie nastąpiła, byłoby dużo trudniej przekonać społeczeństwo i ministrów, że wydawanie coraz większych środków na uczelnie jest dalej uzasadnione - ocenił minister w wystąpieniu, którego treść przekazał resort nauki. 

Według Gowina pozycja polskich uczelni w rankingach jest zdecydowanie niższa niż potencjał polskiej nauki. 

Minister podsumował reformy, które mogą sprawić, że uczelnie podskoczą w rankingach. Chodzi o ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, obowiązującą od października 2018 roku. Reforma - jego zdaniem - stawia na doskonałość naukową - rozumianą jako "udział w globalnym dyskursie akademickim". A to przekładać się powinno na zauważalność polskich uczelni w rankingach. 

Wiarygodność rankingów

Mówiąc o rankingach, minister zauważył, że m.in. pomagają one podejmować młodym osobom decyzję, gdzie rozpocząć studia. Dlatego zdaniem Jarosława Gowina rankingi powinny być wiarygodnym źródłem wiedzy: zasady ich tworzenia powinny być przejrzyste. Natomiast organizacje przygotowujące rankingi powinny być niezależne od podmiotów, które oceniają i powinny być wolne od konfliktów interesów. W jego ocenie w jakości takich rankingów zachodzą pozytywne zmiany. 

Wskazał przy tym na jeden z czynników, który brany jest pod uwagę w konstruowaniu rankingów - reputację uczelni. Tu punktacja bazuje na wynikach ankiet wśród naukowców. Zaznaczył, że nie udało mu się dotrzeć do informacji, skąd pochodzą respondenci oceniający reputację uczelni i na jakich zasadach są dobierani. - Mam poczucie, przykro mi to mówić, że ocena reputacji uczelni nie była dość przejrzysta - ocenił. 

Organizator konferencji - IREG Observatory (pełna nazwa: IREG Observatory on Academic Ranking and Exellence) - jest międzynarodową organizacją z siedzibą w Warszawie, utworzoną w październiku 2009 roku. Jej celem jest podnoszenie jakości międzynarodowych i krajowych rankingów szkół wyższych. Wywodzi się z Grupy IREG (International Ranking Expert Group), która po raz pierwszy spotkała się w Warszawie w 2002 roku. Współorganizatorem konferencji jest Uniwersytet Boloński. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Gowin: 300 mln zł dla 10 największych uczelni w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 12:45
Dziesięć największych uczelni otrzyma łącznie 300 milionów złotych - poinformował minister nauki Jarosław Gowin. Środki pochodzą z funduszy Unii Europejskiej. 
rozwiń zwiń