Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński pierwszym honorowym obywatelem Wiślicy

Minister kultury, wicepremier Piotr Gliński otrzymał w czwartek pierwszy w historii Wiślicy tytuł Honorowego Obywatela Miasta. - To wyróżnienie przyjmuję jako hołd złożony polskiej kulturze i polskiemu dziedzictwu narodowemu - podkreślił.

2019-05-09, 21:26

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński pierwszym honorowym obywatelem Wiślicy

W czwartek Piotr Gliński wziął udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej w Wiślicy, podczas której odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Od lokalnych władz otrzymał również symboliczne klucze oraz szablę kawaleryjską jako dar od mieszkańców i gminy.

- Przyjmując ten tytuł jako wielki honor, uważam go również za zobowiązanie do dalszej i solidnej pracy na rzecz polskiej kultury i dziedzictwa narodowego, a także jako zobowiązanie do reprezentowania i promowania tego wszystkiego co jest związane z Wiślicą i jej historią. Chciałbym, żeby Wiślica miała we mnie zawsze rzetelnego ambasadora walczącego o jej sprawy i wartości związane z naszym miastem i regionem świętokrzyskim - powiedział Piotr Gliński.

Powiązany Artykuł

pap-glinski2-1200.jpg
Orzełek z czapki W. Beliny-Prażmowskiego trafił do muzeum w Kielcach

Tytuł za zasługi w ratowanie zabytków

Burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski zaznaczył, że nadanie Piotrowi Glińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta ma związek z zasługami, jakie wniósł w ochronę i ratowanie wiślickich zabytków, a także pomocą przy odzyskaniu praw miejskich.

- Nadanie honorowego obywatelstwa jest godnością niezwykłą, honorującą ludzi o ogromnych zasługach dla naszego miasta, a te w przypadku pana premiera Piotra Glińskiego są niewątpliwie ogromne, bo związane również z dużym wsparciem na restaurację wiślickich zabytków czy uzyskaniem statusu Pomnika Historii dla wczesnośredniowecznego grodziska - powiedział burmistrz.

REKLAMA

Dodał, że w ponad tysiącletniej historii miasta w żadnych dostępnych źródłach nie ma informacji, by w przeszłości nadawano tytuł Honorowego Obywatela Wiślicy, co oznacza, że Piotr Gliński jest pierwszą osobą, która otrzymała to wyróżnienie.

Miasto pełne cennych obiektów

Wiślica w monarchii pierwszych Piastów była jednym z najważniejszych ośrodków osadniczych Małopolski, pełniącym istotną rolę administracyjną i polityczną. Bogate dzieje osady oraz nagromadzenie wybitnych zabytków architektury romańskiej i gotyckiej fundowanych przez ważne postacie historyczne, stanowią dziś bezcenną pamiątkę polskiej historii materialnej i duchowej. Obiektem o szczególnych wartościach zabytkowych jest kolegiata pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z powiązanymi z nią dzwonnicą i wikarówką, tzw. Domem Długosza. Zespół ten należy do najcenniejszych gotyckich zabytków w Polsce.

Prawa miejskie Wiślica uzyskała w 1326 r., utraciła je po powstaniu styczniowym w 1869 r. Decyzją rządu od 2018 r. ponownie nadano jej status miasta.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej