W Katowicach ruszył XI Europejski Kongres Gospodarczy. Energetyka jednym z najważniejszych tematów
Dziś w Katowicach rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy - jedna z najważniejszych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak co roku gromadzi ona najważniejszych polityków z resortów gospodarczych, ekspertów, naukowców, działaczy gospodarczych i samorządowych, przedsiębiorców i inwestorów, a także menedżerów.
2019-05-13, 06:42
Posłuchaj
W Kongresie bierze udział 12 tys. uczestników. Dodatkowo ponad 3 tys. osób spotkają się na rozpoczynającym się we wtorek wydarzeniu towarzyszącym - European Start-up Days.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że będzie to okazja między innymi do tego, by podsumować, jakie zmiany wprowadzono dla małych i średnich przedsiębiorców w ciągu ostatnich blisko czterech lat, a także dla dużych firm. "Pokażemy także te projekty, które przed nami, które kończymy - na przykład w tym tygodniu rząd ma się zająć ustawą o zatorach płatniczych" - dodała.
Organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciech Kuśpik poinformował, że w Katowicach poznamy między innymi plany rządu w zakresie energetyki i rozwoju infrastruktury. Ministerstwo Energii zapowiedziało prezentację strategii energetycznej Polski do 2040 roku, a przedstawiciele Stanów Zjednoczonych wezmą udział w dyskusji o rozwoju globalnego rynku LNG. Poznamy też plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Uczestnicy Kongresu będą również rozmawiali między innymi o przyszłości Unii Europejskiej i jej kształcie po brexicie, o zrównoważonej gospodarce i nowoczesnych technologiach w biznesie.
REKLAMA
Energetyka głównym tematem
Głównym tematem ma być problematyka związana z energetyką. Inne dotyczą między innymi nowych technologii, finansów, przyszłości stosunków Unii Europejskiej z Wielką Brytanią, europejskich inwestycji, roli młodych ludzi w przekształcaniu Europy i przyszłości Unii Europejskiej, zależności między ekspansywnymi technologiami a rozwojem gospodarczym i społecznym. Poruszone będą też zagadnienia zrównoważonego rozwoju.
Jak zapowiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, dziś w Katowicach zostanie przedstawiona, po konsultacjach, Polityka Energetyczna Państwa do 2040 roku.
Po raz pierwszy dokument ten był prezentowany w listopadzie 2018 roku. Zakładał on, że do 2030 roku udział węgla w polskim miksie energetycznym spadnie do 60 proc., 21 proc. ma wynosić udział odnawialnych źródeł energii, jest też planowana inwestycja w bloki elektrowni jądrowej. Dokument będzie kompleksowo określał kierunki rozwoju polskiej energetyki.
Polityka Energetyczna Państwa do 2040 roku ma być zatwierdzona około lipca tego roku. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
REKLAMA
dn
REKLAMA