Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego w miejscu pobytu czasowego
W niedzielę 26 maja odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Przy tej okazji przypominamy, że głosować można także w miejscu pobytu czasowego.
2019-05-20, 12:40
Jak informuje Krajowe Biuro Wyborcze, Polacy, którzy zmienili miejsce pobytu przed dniem głosowania, na podstawie zgłoszonego wniosku otrzymają zaświadczenie o prawie do głosowania. Wyda je urząd gminy lub właściwy konsul lub kapitan statku.
Zaświadczenie uprawnia do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą, lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć pisemnie, faksem lub elektronicznie w miejscach uprawnionych do wydawania zaświadczeń, właściwych dla miejsca pobytu. Trzeba to zrobić nie później niż w drugim dniu przed dniem wyborów.
Co ważne, zaświadczenie o prawie do głosowanie jest jednorazowe i wydawane w jednym egzemplarzu. Jeśli zostanie utracone, niezależnie od przyczyny, nie będzie można zagłosować ani w miejscu pobytu czasowego, ani w miejscu stałęgo zamieszkania.
REKLAMA
Głosowanie w szpitalach, domach pomocy społecznej i zakładach karnych
Osoby przebywające 26 maja w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych, albo aresztach śledczych, zostaną wpisane do spisu wyborców sporządzanego dla obwodu głosowania utworzonego w danym miejscu, o ile taki obwód zostanie utworzony. O umieszczeniu w spisie wyborców poinformować powinien wyborcę dyrektor danej jednostki. Podobne zasady dotyczą studentów przebywających w akademikach.
Co ważne, wpisanie do rejestru wyborców w takich miejscach powoduje skreślenie ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. Jeśli miejsce pobytu zmieni się w dniu głosowania, to udział w wyborach będzie możliwy na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
wybieramwybory.pl/ mbl
REKLAMA