X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rząd zaostrza kary za pedofilię. Zobacz, co się zmieni w prawie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 13:20
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu karnego, która zaostrza kary za przestępstwa dotyczące m.in. pedofilii. - Jak tylko będzie to możliwe, będziemy z całą bezwzględnością żelazem wypalać pedofilię, gdziekolwiek by ona była - zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Audio
  • Sejm przyjął projekt zaostrzający kary za pedofilię. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Posłowie na sali obrad Sejmu
Posłowie na sali obrad SejmuFoto: PAP/Radek Pietruszka

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 263 posłów, trzech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Aż 143 parlamentarzystów koalicji PO-KO w ogóle nie przystąpiło do głosowania. Posłanki PO-KO Bożenna Bukiewicz i Danuta Pietraszewska opowiedziały się za przyjęciem nowelizacji Kodeksu karnego. Posłanki skierowały jednak do sekretariatu Sejmu oświadczenie, w którym poinformowały, "że podczas głosowania nad pkt 28 przez pomyłkę zagłosowały za, zamiast wstrzymać się od głosu".

ziobro-tusk-pap-1200.jpg
Zbigniew Ziobro: celem PO jest wynik wyborczy, a nie załatwienie problemu pedofilii

Nie głosował cały klub Nowoczesnej.

Wszystkie trzy głosy przeciw zostały oddane przez członków Teraz!: Ryszarda Petru, Joannę Scheuring-Wielgus i Joannę Schmidt.

W opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości obszernej nowelizacji Kodeksu karnego główne zmiany w obszarze walki z pedofilią zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać.

Przyjęte zmiany w Kodeksie karnym

  • Podniesiono wiek prawnokarnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat. Jednocześnie wprowadzono możliwości odstąpienia od kary przez sąd, gdy różnica wieku jest niewielka.
  • Podwyższono kary za pedofilię. Gwałcicielowi dziecka grozić będzie od 5 do 30 lat więzienia. Jeżeli natomiast osoba małoletnia pozostawała pod pieczą sprawcy, wówczas dolna kara będzie podwyższona do 8 lat.
  • Jeśli następstwem gwałtu będzie śmierć dziecka - kara dożywocia. 
  • Podwyższono kary za seksualne wykorzystanie dzieci. Do tej pory wynosiły one od 2 do 12 lat więzienia, a obecnie już - od 2 do 15 lat.
  • Sprawcy brutalnych zbrodni pedofilskich nie będą mogli wyjść z więzienia na przedterminowe zwolnienie. W najcięższych przypadkach sąd będzie mógł wyłączyć możliwość wcześniejszego warunkowego zwolnienia.
  • Poszerzony został zakres informacji ujawnianych w tzw. rejestrze pedofilów, który zostanie uzupełniony o zawód wyuczony i wykonywany przez sprawcę w momencie popełnienia przestępstwa.

Pozostałe zmiany w reformie Kodeksu karnego dotyczą m.in. elastycznego wymiaru kar. Dzięki temu sądy dostały możliwość orzekania zgodnie z poczuciem sprawiedliwości i współmiernie do ciężaru winy. Jak dotąd sędziowie dysponowali ograniczonym zakresem kar za najpoważniejsze przestępstwa: do 15 lat pozbawienia wolności, osobną karą 25 lat więzienia i dożywotnim pozbawieniem wolności. Nie mogli więc wymierzyć np. kary 18 czy 27 lat więzienia, nawet gdyby była ona odpowiednia.

Stąd zgodnie w nowelizacji likwidacja osobnej kary 25 lat więzienia i wprowadzenie elastycznego wymiaru kar: od 15 dni do 30 lat pozbawienia wolności oraz dożywocia. Ustawa trafi teraz do Senatu. 

Większość przepisów, w tym zmiany w Kodeksie karnym, ma wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

Pełny opis projektu zmian Kodeksu karnego można zobaczyć tutaj.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burzliwa debata w Sejmie nad projektem zaostrzenia kar ws. pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 17:40
Burzliwy przebieg miała czwartkowa debata w drugim czytaniu nad rządowym projektem noweli Kodeksu karnego dot. m.in. kar za pedofilię. W związku z propozycjami poprawek projektem zajmie się jeszcze komisja. Głosowanie nad zmianami zapewne jeszcze w czwartek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: prokuratura będzie ścigać pedofilów wszystkich grup społecznych i zawodów

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 22:47
- Jak tylko będzie to możliwe, będziemy z całą bezwzględnością żelazem wypalać pedofilię, gdziekolwiek by ona była - zapowiedział w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro po głosowaniu, w którym przyjęto nowelę zaostrzającą m.in. kary za pedofilię.
rozwiń zwiń