X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Bronisław Wildstein: wynik PiS dobrze wróży partii jesienią

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 22:20
Jak wynika z exit polls, Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w eurowyborach. Bronisław Wildstein ("Sieci") ocenił, że ten wynik "dobrze wróży tej partii" przed jesiennymi wyborami. W wieczorze wyborczym Polskiego Radia udział wzięli także: Eliza Olczyk ("Wprost"), Michał Rachoń (TVP) i Marcin Makowski ("Do Rzeczy", wp.pl).
Audio
  • Wieczór wyborczy w Polskim Radiu. Opinie publicystów. Część I
Wieczór wyborczy w Polskim Radiu
Wieczór wyborczy w Polskim Radiu Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

PiS z poparciem proc. 42,4 proc. zwyciężyło w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Koalicja Europejska uzyskała 39,1 proc. głosów. Z sondażu wynika też, że do Parlamentu Europejskiego dostała się Wiosna Roberta Biedronia z poparciem 6,6 proc. i Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy - 6,1 proc.

Bronisław Wildstein: Wiosna miała być czarnym koniem, a osiągnęła niedużo

Bronisław Wildstein ocenił, że o zwycięstwie PiS "zadecydowało to, że Polacy do Parlamentu Europejskiego głosują tak jak to parlamentu polskiego". - Pomimo tego, że zgodnie z przewidywaniami wyborcy PiS raczej nie głosowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w każdym razie w mniejszej liczbie, teraz się zmobilizowali, co dobrze wróży tej partii. Po drugie, fakt, że wygrało PiS pokazuje, że zwycięstwo w wyborach parlamentarnych jest bardzo prawdopodobne - mówił publicysta "Sieci". 

Czytaj więcej
szydlo-pap-1200.jpg
Exit poll: PiS wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego [RELACJA NA ŻYWO]

Gość PR24 wskazał, że głównym rywalem partii rządzącej była "wielka koalicja wszystkich przeciwko PiS". - Gdybyśmy traktowali serio programy polityczne, to zadziwiająca byłaby jedność takich partii jak PSL, SLD, Platforma Obywatelska, Zieloni i tak dalej - mówił. Bronisław Wildstein wskazał również na wynik Wiosny, której "wszystkie sondaże dawały dużo lepsze wyniki". Według dziennikarza, partia miała być "czarnym koniem", a "zdobyła niedużo", mimo "przewagi nowości". - Wynika z tego, że to jest taka "jednodniówka" - mówił.

Eliza Olczyk: wygrała partia, która popełniła mniej błędów

- Mówiono, że w tych wyborach zwycięży ugrupowanie, które popełni mniej błędów i wydaje mi się, że rzeczywiście tak było - mówiła z kolei Eliza Olczyk. Zaznaczyła, że "błędy Koalicji Europejskiej były drobne, ale się zsumowały". - Mówię na przykład o wypowiedzi pana Grupińskiego o związkach partnerskich, problemie Grzegorza Schetyny, który krytykował, że premier jedzie do powodzian, a potem sam tam pojechał - mówiła dziennikarka "Wprost".

Eliza Olczyk mówiąc o Koalicji Europejskiej mówiła, że "nie widzi powodu do rozliczeń" i partie, które wchodzą w jej skład "rozliczeń nie zrobią", bo gdyby poszły do wyborów samodzielnie, jej zdaniem "nie zdobyłyby tych mandatów". - Trzy mandaty, a były cztery, to jest naprawdę bardzo dobry wynik dla PSL, gdyby poszli do wyborów samodzielnie, nie uzyskaliby tego. Z SLD jest tak samo: trzy mandaty, pewne, być może cztery - mówiła.

Michał Rachoń: pojawia się pytanie o przyszłośc Grzegorza Schetyny

W opinii Michała Rachonia, warto zwrócić uwagę na to, że na wynik Koalicji Europejskiej, składa się kilka mandatów polityków, którzy nie należą do PO, głównej partii w Koalicji. - Jeżeli od tej strony spojrzymy na wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego i porównamy go do wyniku wyborów z 2014 roku, to okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość powiększyło swój stan posiadania, ma więcej eurodeputowanych niż miało. Platforma Obywatelska ma zdecydowanie mniej swoich eurodeputowanych. To nie jest kilka mandatów mniej, a dużo mniejsza liczba - ocenił dziennikarz TVP.

Jak powiedział Michał Rachoń pojawia się pytanie "w jaki sposób Grzegorz Schetyna utrzyma swoją pozycję wewnątrz partii?". - Wewnątrz partii w tej chwili przy wyborach, które dotyczą kilkudziesięciu mandatów w skali kraju aparat partyjny może przełknąć koncepcję, że tych mandatów będzie dla Platformy Obywatelskiej mniej, ale jeśli chodzi o wybory do Sejmu, to nie spodziewam się, żeby było tak łatwo. Przecież ta sytuacja się powtórzy - mówił.

Marcin Makowski: Koalicję Europejską spaja świadomość "bezalternatywności"

- Grzegorz Schetyna nie przegrał na tyle wyraźnie, żeby móc się czuć człowiekiem, którego dni w Koalicji Europejskiej są policzone - mówił Marcin Makowski. Przywołał słowa lidera KE, który mówił, że te wybory to "pierwsza połowa meczu". W opinii dziennikarza "Do Rzeczy" pierwsza odsłona "jest ze wskazaniem dla PiS".

Jak powiedział publicysta "Platforma Obywatelska czy cała Koalicja Europejska, nie trzyma się siłą spójności ideowej". - Tę grupę spaja świadomość "bezalternatywności" tego, czym ona jest. Jest w pewnym sensie ideową kontrą w stosunku do PiS, ale na tej mapie politycznej, przy tym układzie sił, nie ma alternatywy dla Koalicji Europejskiej innej niż powiększenie jej składu - mówił Marcin Makowski. Dziennikarz przewiduje silną "presję mediów lewicowo-liberalnych" na Roberta Biedronia, która miałaby zbliżyć jego Wiosnę do KE.

Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/msze

----------------------------

Data emisji: 26.05.2019

Godzina emisji: 21.41

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Lichocka o wygranej PiS w eurowyborach: potwierdza to nasz mandat społeczny

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 21:54
- Osiągnęliśmy dobry wynik wyborczy przy prawie dwukrotnie wyższej frekwencji niż pięć lat temu. To pokazuje, jak wielu Polaków więcej nam zaufało. Jest to dla nas źródło satysfakcji i nadzieja na kolejne wybory - powiedziała w Polskim Radiu Joanna Lichocka, posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Gośćmi programu byli również politycy: Marcin Święcicki (Koalicja Europejska) i Jarosław Sachajko (Kukiz'15).
rozwiń zwiń