Sprawdź, z czego składa się gaz i jaką ma kaloryczność
Dystrybuowany w Polsce gaz ziemny musi spełniać określone normy dotyczące składu. Od tego zależy kaloryczność błękitnego paliwa, z którego na co dzień korzystamy, oraz wysokość rachunków, jakie płacimy.
2019-06-18, 16:00
Kalorie najczęściej kojarzą nam się z odchudzaniem. Gotując fit potrawy, nikt z całą pewnością nie zastanawia się, jaką wartość energetyczną ma gaz, który płynie w instalacji podłączonej do kuchenek, a jest on wysokokaloryczny.
Od właściwości energetycznych błękitnego paliwa zależy na przykład, ile czasu zajmie nam gotowanie posiłków oraz to, czy dużo przy tym zużyjemy gazu. Przede wszystkim jednak skład dostarczanego do odbiorców surowca ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunków, które płacimy za ogrzewanie. Im większa wydajność energetyczna gazu ziemnego, tym mniej trzeba go zużyć w okresie grzewczym.
Do polskich elektrowni, elektrociepłowni, ciepłowni czy domów dystrybuowany jest wysokokaloryczny gaz ziemny, który zawiera bardzo dużą ilość metanu. Czyli taki, który ma możliwie najwyższą wydajność energetyczną.
Gaz ziemny wysokometanowy typu E, o którym mowa, może zawierać nawet do 98% metanu. Ten organiczny związek chemiczny doskonale się pali, oddając przy tym bardzo dużo czystej energii. Zawartość metanu powoduje, że w procesie spalania nie tworzą się pyły i nie powstają stałe odpady.
REKLAMA
Dodatkowo gaz ziemny zawiera również około 1% sumy etanu, propanu i butanu, 1% azotu, a także nieznaczne ilości innych składników. Surowiec jest bezwonny, bezbarwny i lżejszy od powietrza. Istotnym efektem wydobycia gazu ziemnego z krajowych złóż przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest także produkcja niezwykle cennego pierwiastka, jakim jest hel.
To, jaki gaz dociera do naszych domów, jest ściśle kontrolowane. Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG, w celu zapewnienia najwyższej jakości dostarczanego gazu, przeprowadza kontrole. Analizuje, czy skład, a za nim kaloryczność błękitnego paliwa, które znajduje się w polskim obrocie, nie odbiegają od przyjętych norm.
- Typowa kaloryczność dla gazu grupy E, który jest rozprowadzany na większości terenu Polski, to jest 40 MJ/m3 - mówi Grzegorz Maciejewski, kierownik Pracowni Pomiarów Fizykochemicznych CLPB PGNiG.
Znamienne jest, że skład surowca, w zależności od tego, z jakiego źródła do nas dociera, może być różny. Dlatego dostrzegalne są nieznaczne różnice w kaloryczności błękitnego paliwa, które znajduje się w polskim obrocie. Przykładowo wartość energetyczna gazu ziemnego wydobywanego w naszym kraju wynosi około 40 MJ/m3.
REKLAMA
- Z kolei wartość kaloryczna dla przesyłanego gazociągiem surowca z Rosji to około 40 MJ/m3, a dla LNG (gaz ziemny w ciekłym stanie skupienia - przyp. red.), który trafia do gazoportu w Świnoujściu, to 41 MJ/m3 - dodaje Grzegorz Maciejewski.
Skład gazu ziemnego, nim trafi ostatecznie do odbiorców, jest przez PGNiG standaryzowany. Dzięki temu użytkownicy w całej Polsce otrzymują najwyższej jakości surowiec.
Paweł Kurek/PolskieRadio24.pl
REKLAMA