X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Międzynarodowy Dzień Archiwów. Polskie Radio prezentuje w Warszawie swoje zasoby

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 14:23
Ponad 37 milionów skanów bezcennych dokumentów można oglądać w serwisie "Szukaj w Archiwach". Uruchomiono go z okazji obchodów 12. Międzynarodowego Dnia Archiwów. - To źródło wiedzy o naszej historii i korzeniach - powiedział wicepremier Piotr Gliński. W ramach imprezy, Archiwum Polskiego Radia przypomni dorobek Studia Eksperymentalnego.
Audio
  • Archiwum Polskiego Radia na 10. Warszawskim Pikniku Archiwalnym (IAR)
  • Historia Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia na Warszawskim Pikniku Archiwalnym (IAR)
Wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystej premiery serwisu internetowego szukajwarchiwach.gov.pl
Wicepremier Piotr Gliński podczas uroczystej premiery serwisu internetowego szukajwarchiwach.gov.plFoto: PAP/Leszek Szymański

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że dzięki serwisowi "Szukaj w Archiwach" każdy może wyszukać informacje na temat swoich przodków, czy historii regionu. - To dostęp do olbrzymich zasobów polskich archiwów i ciszę się bardzo, że takie nowoczesne narzędzie funkcjonuje i będzie dalej rozwijane - dodał szef resortu kultury.

Kopie materiałów prezentowanych w serwisie pochodzą ze zbiorów wszystkich polskich archiwów państwowych, a także regionalnych i innych instytucji.

SEPR na X Pikniku Archiwalnym - baner dla mediów.jpg
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia na X Warszawskim Pikniku Archiwalnym

- Znajdują się tam unikatowe źródła historyczne datowane od XIII wieku po czasy współczesne - powiedział naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk. Dodał, że dotyczą one zarówno historii międzynarodowej, historii Polski, jak i historii regionalnej. Podkreślił, że z okazji święta archiwów i nowej wersji serwisu zdigitalizowano najstarsze dokumenty pochodzące z XIII wieku.

Paweł Pietrzyk tłumaczył, że w serwisie można znaleźć takie historyczne dokumenty jak: akt Unii Lubelskiej, akt Konfederacji Warszawskiej, czy listy naszych wieszczów narodowych.

Większość prezentowanych dokumentów można pobierać, a ich jakość pozwala na ponowne wykorzystanie. Serwis jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich użytkowników. SwA uruchomiono w 2009 roku, a od dwóch lat trwała jego modernizacja, która miała na celu otwarcie się na nowych użytkowników. Serwis jest dostępny pod adresem szukajwarchiwach.gov.pl.

Z okazji 12. Międzynarodowego Dnia Archiwów w Pałacu Staszica odbywa się 10. Warszawski Piknik Archiwalny. Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio.

Podczas wydarzenia swoje skarby zaprezentują między innymi: Archiwum Prezydenta, Archiwum Sejmu, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Muzeum Narodowego, Archiwum Państwowe, Filmoteka Narodowa i Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Archiwum Polskiego Radia przypomni dorobek Studia Eksperymentalnego. Publiczność wysłucha archiwalnych nagrań jego twórców - między innymi Krzysztofa Pendereckiego, Eugeniusza Rudnika, Józefa Patkowskiego i Włodzimierza Kotońskiego. Zaprezentowane zostaną także wybrane instrumenty używane w Studiu Eksperymentalnym oraz efekty dźwiękowe zarejestrowane na potrzeby słuchowisk, czy filmów ze zbiorów Efektoteki.

X Jubileuszowy Warszawski Piknik Archiwalny – wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2331000273787521/

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Gliński: Noc Muzeów to wspaniała oddolna inicjatywa

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 21:17
- Noc Muzeów, to wspaniała inicjatywa bo autentyczna, oddolna, wypływająca z potrzeb ludzi. Każdego roku więcej placówek otwiera swoje podwoje dla zwiedzających w tę noc - mówił minister kultury Piotr Gliński otwierając tegoroczną Noc Muzeów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński podpisał list intencyjny z Papieską Radą Kultury

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 12:29
Wicepremier Piotr Gliński i przewodniczący Rady kardynał Gianfranco Ravasi podpisali w Rzymie list intencyjny o współpracy między polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Papieską Radą Kultury.
rozwiń zwiń