more_horiz
Wiadomości

Warto spojrzeć w niebo. Idealne warunki do obserwacji Jowisza

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 17:29
Do końca miesiąca największa planeta układu słonecznego znajduje się w tak zwanej opozycji. Jowisz, Ziemia i Słońce ustawione są w jednej linii, dzięki temu gazowego giganta można obserwować gołym okiem lub z użyciem prostego sprzętu.
Audio
  • Milena Ratajczak: do końca miesiąca idealne warunki do obserwacji Jowisza (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Vadim Sadovsky/Shutterstock.com

Jak mówi Milena Ratajczak z obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, Jowisz w tym momencie znajduje się najbliżej naszej planety (około 630 milionów kilometrów). - Ze względu na to, że Jowisz ma objętość ponad 1300 razy większej od Ziemi, w ciągu najbliższych tygodni jego obserwacja będzie wyjątkowo widowiskowa - tłumaczyła.

Pod koniec miesiąca w opozycji znajdzie się Saturn, kolejny gazowy gigant. W lipcu za pomocą prostego sprzętu można obserwować jego słynne pierścienie.

mr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem