Są wyniki egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnych. Szef MEN: egzaminy poszły dobrze
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty wypadły dobrze, i pogratulował zdającym wyników.
2019-06-14, 11:56
Posłuchaj
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podkreślił, że jeden z tych egzaminów kończy cykl egzaminacyjny, który przez wiele lat odbywał się po szkole gimnazjalnej. Do tej pory uczniowie gimnazjów zdawali też test szóstoklasisty.
Szef resortu edukacji zaznaczył też, że dla uczniów klas ósmych był to pierwszy egzamin sprawdzający ich wiedzę i mający pewien wpływ na rekrutację.
- Do egzaminów przystąpiło ponad 345 tys. uczniów gimnazjów i ponad 372 tys. ósmoklasistów - dodał minister.
Minister podziękował też wszystkim, dzięki którym egzaminy odbyły się zgodnie z harmonogramem - dyrektorom szkół, nauczycielom i wolontariuszom, którzy zgłosili się do pracy w komisjach egzaminacyjnych w czasie strajku części pedagogów. Dariusz Piontkowski wyraził też wdzięczność centralnej i obwodowym komisjom egzaminacyjnym.
REKLAMA
"System egzaminowania się sprawdził"
- Ten system egzaminowania zewnętrznego sprawdza się i nie należy wprowadzać poważniejszych zmian - ocenił też minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski na konferencji poświęconej wynikom tegorocznego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego.
- To dobry moment podsumowania i pokazania, że ten system egzaminowania zewnętrznego sprawdza się i nie należy tu wprowadzać poważniejszych zmian - powiedział szef MEN.
- Dla nas to ważny test, jak te egzaminy ósmoklasisty będą się sprawdzały. Były pewne obawy, czy zadania otwarte, które stanowią pewną część egzaminu, będą dla uczniów zrozumiałe, czy będą je w stanie rozwiązywać. Cieszę się, że pierwsze informacje są dla uczniów i dla nas wszystkich optymistyczne, bo pokazują, że ten nowy system dobrze się sprawdza - dodał.
REKLAMA
Egzamin ósmoklasisty
Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 45 proc. - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Przeprowadzany był on na jednym poziomie.
Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu z języka angielskiego to 59 proc. punktów, z niemieckiego - 42 proc., z rosyjskiego - 48 proc., z francuskiego - 61 proc., z hiszpańskiego - 56 proc., z włoskiego - 58 proc.
Wstępną informację o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty przedstawiono w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. W piątek drogą elektroniczną swoje indywidualne wyniki mogli poznać także sami uczniowie.
REKLAMA
Egzaminy gimnazjalne
Uczniowie III klas gimnazjów, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 43 proc. - podała także Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Za zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie średni wynik uzyskany przez uczniów to 59 proc. punktów, a za zadania z przedmiotów przyrodniczych (czyli biologii, chemii, fizyki i geografii) - 49 proc. punktów.
Gimnazjaliści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Przeprowadzany był on na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.
Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego to 68 proc. punktów, z niemieckiego - 51 proc., z rosyjskiego - 59 proc., z francuskiego - 72 proc., z hiszpańskiego - 73 proc., z włoskiego - 64 proc.
REKLAMA
Średni wynik z egzaminu na poziomie rozszerzonym z angielskiego to 53 proc. punktów, z niemieckiego - 43 proc., z rosyjskiego - 52 proc., z francuskiego - 80 proc., z hiszpańskiego - 82 proc., z włoskiego - 81 proc.
Wstępną informację o wynikach osiągniętych w tym roku na egzaminie gimnazjalnym przedstawiono w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. W piątek drogą elektroniczną swoje indywidualne wyniki mogli poznać także sami gimnazjaliści.
Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego była ostatnią w historii. W związku ze zmianą struktury szkół od 1 września 2019 roku gimnazja przestaną istnieć.
PAP/IAR/in./
REKLAMA
REKLAMA