X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Są wyniki egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnych. Szef MEN: egzaminy poszły dobrze

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 11:56
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty wypadły dobrze, i pogratulował zdającym wyników.
Audio
  • Szef MEN o egzaminach ósmoklasistów i gimnazjalistów (źr. IAR)
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski (w środku), podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć (z prawej) i dyrektor CKE Marcin Smolik (z lewej) w siedzibie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski (w środku), podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć (z prawej) i dyrektor CKE Marcin Smolik (z lewej) w siedzibie Centralnej Komisji EgzaminacyjnejFoto: PAP/Tomasz Gzell

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podkreślił, że jeden z tych egzaminów kończy cykl egzaminacyjny, który przez wiele lat odbywał się po szkole gimnazjalnej. Do tej pory uczniowie gimnazjów zdawali też test szóstoklasisty.

Szef resortu edukacji zaznaczył też, że dla uczniów klas ósmych był to pierwszy egzamin sprawdzający ich wiedzę i mający pewien wpływ na rekrutację.

- Do egzaminów przystąpiło ponad 345 tys. uczniów gimnazjów i ponad 372 tys. ósmoklasistów - dodał minister.

Minister podziękował też wszystkim, dzięki którym egzaminy odbyły się zgodnie z harmonogramem - dyrektorom szkół, nauczycielom i wolontariuszom, którzy zgłosili się do pracy w komisjach egzaminacyjnych w czasie strajku części pedagogów. Dariusz Piontkowski wyraził też wdzięczność centralnej i obwodowym komisjom egzaminacyjnym.

"System egzaminowania się sprawdził"

- Ten system egzaminowania zewnętrznego sprawdza się i nie należy wprowadzać poważniejszych zmian - ocenił też minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski na konferencji poświęconej wynikom tegorocznego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego.

- To dobry moment podsumowania i pokazania, że ten system egzaminowania zewnętrznego sprawdza się i nie należy tu wprowadzać poważniejszych zmian - powiedział szef MEN. 

- Dla nas to ważny test, jak te egzaminy ósmoklasisty będą się sprawdzały. Były pewne obawy, czy zadania otwarte, które stanowią pewną część egzaminu, będą dla uczniów zrozumiałe, czy będą je w stanie rozwiązywać. Cieszę się, że pierwsze informacje są dla uczniów i dla nas wszystkich optymistyczne, bo pokazują, że ten nowy system dobrze się sprawdza - dodał.

Egzamin ósmoklasisty

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 45 proc. - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Przeprowadzany był on na jednym poziomie.

Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu z języka angielskiego to 59 proc. punktów, z niemieckiego - 42 proc., z rosyjskiego - 48 proc., z francuskiego - 61 proc., z hiszpańskiego - 56 proc., z włoskiego - 58 proc.

Wstępną informację o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty przedstawiono w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. W piątek drogą elektroniczną swoje indywidualne wyniki mogli poznać także sami uczniowie.

Egzaminy gimnazjalne

Uczniowie III klas gimnazjów, którzy w kwietniu przystąpili do obowiązkowego egzaminu gimnazjalnego, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki - 43 proc. - podała także Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Za zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie średni wynik uzyskany przez uczniów to 59 proc. punktów, a za zadania z przedmiotów przyrodniczych (czyli biologii, chemii, fizyki i geografii) - 49 proc. punktów.

Gimnazjaliści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Przeprowadzany był on na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym.

Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego to 68 proc. punktów, z niemieckiego - 51 proc., z rosyjskiego - 59 proc., z francuskiego - 72 proc., z hiszpańskiego - 73 proc., z włoskiego - 64 proc.

Średni wynik z egzaminu na poziomie rozszerzonym z angielskiego to 53 proc. punktów, z niemieckiego - 43 proc., z rosyjskiego - 52 proc., z francuskiego - 80 proc., z hiszpańskiego - 82 proc., z włoskiego - 81 proc.

Wstępną informację o wynikach osiągniętych w tym roku na egzaminie gimnazjalnym przedstawiono w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. W piątek drogą elektroniczną swoje indywidualne wyniki mogli poznać także sami gimnazjaliści.

Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego była ostatnią w historii. W związku ze zmianą struktury szkół od 1 września 2019 roku gimnazja przestaną istnieć. 

PAP/IAR/in./


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minister edukacji: chcemy rozmawiać z nauczycielami, aby ulepszyć polską szkołę

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 08:59
- To nie pan Sławomir Broniarz będzie tylko i wyłącznie decydować o tym, czy nauczyciele będą strajkować, czy nie - mówił w "Sygnałach dnia" minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister edukacji: przed wakacjami posiedzenie okrągłego stołu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 09:58
– Będziemy starali się doprowadzić do tego, aby nauczyciele po raz kolejny nie rozpoczynali protestu – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczyciele dostaną podwyżkę. Sejm znowelizował Kartę nauczyciela

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 00:21
We wrześniu tego roku nauczyciele dostaną podwyżkę, a średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 9,6 proc. - zdecydował w czwartek Sejm, nowelizując ustawę Karta nauczyciela. Nowela wprowadza też dodatek dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokość dodatku za wychowawstwo i skraca ścieżkę awansu.
rozwiń zwiń