X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: będziemy wracać po kolejnych. Nie zostawimy ich!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 15:00
- To herosi, ludzie różnych talentów. Te wzruszenia, kiedy głos się załamywał... To pokazuje, jak ważne są to chwile, gdy ogłaszamy kolejne nazwiska odnalezionych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 18.06.2019. Gość PR24: Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN
Prof. Krzysztof Szwagrzyk
Prof. Krzysztof SzwagrzykFoto: PR24/AK

W Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 24 ofiar reżimu komunistycznego i Ukraińskiej Powstańczej Armii zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczyli członkowie rodzin ofiar, które zostały odnalezione i zidentyfikowane. Otrzymali oni dokument potwierdzający tożsamość ich bliskich. - Wszystkim, którzy zginęli, pełniąc służbę dla Rzeczypospolitej, mamy obowiązek wyświadczyć ostatnią posługę - napisał prezydent Andrzej Duda.

- Począwszy od pierwszego spotkania przed trzema laty, łączna liczba odnalezionych i zidentyfikowanych wynosi już 96 - poinformowano w liście odczytanym przez szefową Kancelarii Prezydenta Halinę Szymańską. - Są wśród nich wyklęci, niezłomni żołnierze powstania antykomunistycznego, od poszukiwań których rozpoczęło się to wielkie dzieło prowadzone przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka wraz ze współpracownikami. Są także uczestnicy podziemia niepodległościowego z czasów wojny i okupacji, zamęczeni przez Niemców.

Podczas uroczystości głos zabrał Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN-u. - Widzimy dziś sylwetki 24 bohaterów. To są historie pisane polską krwią. Najmłodszy z nich miał 19 lat. Będziemy wracać po kolejnych. Nie zostawimy ich! Spełnimy nasz narodowy obowiązek! - powiedział prof. K. Szwagrzyk. 

Profesor pytany w Polskim Radiu 24 o zakres poszukiwań i liczbę odnalezionych polskich bohaterów, powiedzieł: - Państwo polskie podjęło rzeczywisty wysiłek i obowiązek poszukiwania szczątków Polaków zamordowanych przez różnych okupantów. To są Ci, którzy zginęli w walce o naszą niepodległość w latach 1917-1990 - powiedział Krzysztof Szwagrzyk. - 96 osobom udało się przywrócić nazwiska i zapewnić im godne miejsca pochówku. Jeżeli mamy poczucie że to mało, to trzeba przypomnieć sobie, jak było stosunkowo niedawno. Kilka lat temu mój zespół liczył kilka osób - dodał prof. Szwagrzyk.

Wiceprezes IPN zauważył, że "biorąc pod uwagę naszą tragiczną historię i to, z jakim zaangażowaniem nasi okupanci zacierali ślady, to przed nami wiele lat ciężkiej pracy".

Gość PR24 nie chciał zbyt dużo mówić o trudnościach, które ciągle towarzyszom jego pracy, głównie pracom poszukiwawczym w terenie. - Najważniejsze, żeby wykonać pracę przywracania nam naszych bohaterów. Przyjdzie czas, żeby spokojnie i w sposób otwarty mówić o problemach. Takich sytuacji było wiele, teraz też występują - wyjawił Krzysztof Szwagrzyk.

Cały czas miejscem, gdzie pion śledczy IPN nie może prowadzić prac, jest teren dzisiejszej Ukrainy. - To już dwa lata, gdy Ukraińscy wprowadzili zakaz prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. My cały czas jesteśmy gotowi tam pojechać, choćby nazajutrz po zdjęciu takiego zakazu. Wierzę, że kiedyś tak się stanie - powiedział Krzysztof Szwagrzyk.

W uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim, uczestniczyli członkowie rodzin ofiar, które zostały odnalezione i zidentyfikowane. Otrzymali oni dokument potwierdzający tożsamość ich bliskich. - Wszystkim, którzy zginęli, pełniąc służbę dla Rzeczypospolitej, mamy obowiązek wyświadczyć ostatnią posługę - napisał prezydent Andrzej Duda.

Jak podkreślił prezydent w liście, "ich odnalezienie na terenie tych samych obiektów, gdzie potem komunistyczna bezpieka zabijała ludzi drugiej konspiracji, podkreśla ciągłość oporu Polaków wobec obydwu totalitaryzmów, a zarazem także bliźniacze okrucieństwo i bezwzględność wrogów naszej ojczyzny spod brunatnego i czerwonego sztandaru".

"Wreszcie wśród ofiar, których pamięć dzisiaj czcimy, są też polscy żołnierze wzięci do niewoli przez UPA i zamordowani. Wszystko to świadczy, że błędne i krzywdzące są twierdzenia, jakoby przywracanie pamięci o drugiej konspiracji zniekształcało historię naszego narodu i upraszczało ją w czarno-biały schemat" - dodał.

Więcej w całej rozmowie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem. 

Rozmawiał Antoni Trzmiel

Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP

-----------------------------------

Data emisji: 1.03.19

Godzina emisji: 10.33

Czytaj także

24 przywróconych pamięci. Wręczono noty identyfikacyjne ofiar reżimu komunistycznego i UPA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 14:08
17 czerwca w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom 24 ofiar reżimu komunistycznego i Ukraińskiej Powstańczej Armii zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystość ogłoszenia nowych nazwisk ofiar zbrodni komunizmu i UPA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 13:20
Szef Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, prezes IPN Jarosław Szarek i rodziny wzięli udział w uroczystości ogłoszenia kolejnych imion i nazwisk ofiar zbrodni komunizmu i UPA odnalezionych i zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. List z tej okazji napisał prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń