Prof. Krzysztof Szwagrzyk: będziemy wracać po kolejnych. Nie zostawimy ich!
- To herosi, ludzie różnych talentów. Te wzruszenia, kiedy głos się załamywał... To pokazuje, jak ważne są to chwile, gdy ogłaszamy kolejne nazwiska odnalezionych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
2019-06-18, 15:00
Posłuchaj
W Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne rodzinom 24 ofiar reżimu komunistycznego i Ukraińskiej Powstańczej Armii zidentyfikowanych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. W uroczystości uczestniczyli członkowie rodzin ofiar, które zostały odnalezione i zidentyfikowane. Otrzymali oni dokument potwierdzający tożsamość ich bliskich. - Wszystkim, którzy zginęli, pełniąc służbę dla Rzeczypospolitej, mamy obowiązek wyświadczyć ostatnią posługę - napisał prezydent Andrzej Duda.
- Począwszy od pierwszego spotkania przed trzema laty, łączna liczba odnalezionych i zidentyfikowanych wynosi już 96 - poinformowano w liście odczytanym przez szefową Kancelarii Prezydenta Halinę Szymańską. - Są wśród nich wyklęci, niezłomni żołnierze powstania antykomunistycznego, od poszukiwań których rozpoczęło się to wielkie dzieło prowadzone przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka wraz ze współpracownikami. Są także uczestnicy podziemia niepodległościowego z czasów wojny i okupacji, zamęczeni przez Niemców.
Podczas uroczystości głos zabrał Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN-u. - Widzimy dziś sylwetki 24 bohaterów. To są historie pisane polską krwią. Najmłodszy z nich miał 19 lat. Będziemy wracać po kolejnych. Nie zostawimy ich! Spełnimy nasz narodowy obowiązek! - powiedział prof. K. Szwagrzyk.
Profesor pytany w Polskim Radiu 24 o zakres poszukiwań i liczbę odnalezionych polskich bohaterów, powiedzieł: - Państwo polskie podjęło rzeczywisty wysiłek i obowiązek poszukiwania szczątków Polaków zamordowanych przez różnych okupantów. To są Ci, którzy zginęli w walce o naszą niepodległość w latach 1917-1990 - powiedział Krzysztof Szwagrzyk. - 96 osobom udało się przywrócić nazwiska i zapewnić im godne miejsca pochówku. Jeżeli mamy poczucie że to mało, to trzeba przypomnieć sobie, jak było stosunkowo niedawno. Kilka lat temu mój zespół liczył kilka osób - dodał prof. Szwagrzyk.
REKLAMA
Wiceprezes IPN zauważył, że "biorąc pod uwagę naszą tragiczną historię i to, z jakim zaangażowaniem nasi okupanci zacierali ślady, to przed nami wiele lat ciężkiej pracy".
Gość PR24 nie chciał zbyt dużo mówić o trudnościach, które ciągle towarzyszom jego pracy, głównie pracom poszukiwawczym w terenie. - Najważniejsze, żeby wykonać pracę przywracania nam naszych bohaterów. Przyjdzie czas, żeby spokojnie i w sposób otwarty mówić o problemach. Takich sytuacji było wiele, teraz też występują - wyjawił Krzysztof Szwagrzyk.
Cały czas miejscem, gdzie pion śledczy IPN nie może prowadzić prac, jest teren dzisiejszej Ukrainy. - To już dwa lata, gdy Ukraińscy wprowadzili zakaz prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych. My cały czas jesteśmy gotowi tam pojechać, choćby nazajutrz po zdjęciu takiego zakazu. Wierzę, że kiedyś tak się stanie - powiedział Krzysztof Szwagrzyk.
W uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim, uczestniczyli członkowie rodzin ofiar, które zostały odnalezione i zidentyfikowane. Otrzymali oni dokument potwierdzający tożsamość ich bliskich. - Wszystkim, którzy zginęli, pełniąc służbę dla Rzeczypospolitej, mamy obowiązek wyświadczyć ostatnią posługę - napisał prezydent Andrzej Duda.
REKLAMA
Jak podkreślił prezydent w liście, "ich odnalezienie na terenie tych samych obiektów, gdzie potem komunistyczna bezpieka zabijała ludzi drugiej konspiracji, podkreśla ciągłość oporu Polaków wobec obydwu totalitaryzmów, a zarazem także bliźniacze okrucieństwo i bezwzględność wrogów naszej ojczyzny spod brunatnego i czerwonego sztandaru".
"Wreszcie wśród ofiar, których pamięć dzisiaj czcimy, są też polscy żołnierze wzięci do niewoli przez UPA i zamordowani. Wszystko to świadczy, że błędne i krzywdzące są twierdzenia, jakoby przywracanie pamięci o drugiej konspiracji zniekształcało historię naszego narodu i upraszczało ją w czarno-biały schemat" - dodał.
Więcej w całej rozmowie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem.
Rozmawiał Antoni Trzmiel
REKLAMA
Polskie Radio 24/tb/IAR/PAP
-----------------------------------
Data emisji: 1.03.19
Godzina emisji: 10.33
REKLAMA