Warszawa: otwarto wystawę przypominającą historię relacji polsko-amerykańskich
Od środy w Warszawie w Domu Spotkań z Historią można oglądać wystawę "Amerykanie w Polsce 1919-1947". Ekspozycję przygotowano w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
2019-06-19, 09:51
Posłuchaj
- Wystawę przygotowano w 100. rocznicę nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych
- Ekspozycja przedstawia zdjęcia i sylwetki wielu Amerykanów, którzy angażowali u boku Polski w walkę o wolność
- Wystawę w Domu Spotkań z Historią będzie można oglądać do 6 października tego roku
Wystawa przedstawia sylwetki m.in. prezydentów Thomasa Woodrow Wilsona i Herberta Hoovera, którzy zaangażowali się w pracę na rzecz odbudowy Polski w latach 1919-1947.
- Nikt nie zna tej historii. To jest opowieść o Amerykanach, którzy angażowali się u boku Polski. Na początku z bardzo idealistycznych powodów: walki o wolność czy wspierania demokracji. To pokolenie Amerykanów walczyło wspólnie z Polską przeciwko Rosji - powiedział Jan-Roman Potocki, współautor wystawy.
Jak zaznaczył, wystawa przypomina mało znane sylwetki Amerykanów oraz historię relacji polsko-amerykańskich. - Działania ostatniego ambasadora Arthura Bliss Lane’a w latach 1945-1947 były bardzo ważne, ponieważ sprowadził do Polski amerykańskich dziennikarzy, aby udokumentowali zawładnięcie Polski przez Rosję sowiecką - podkreślił Jan-Roman Potocki.
Ważne osoby na wystawie
Na wystawie pokazano około stu starannie wybranych zdjęć z archiwów amerykańskich, przedstawiających pokolenie Amerykanów, którzy przybyli do Polski wraz z Herbertem Hooverem na początku lat 20. XX wieku.
REKLAMA
Autorzy wystawy, Jan-Roman Potocki i Vivian Reed, opisują m.in. działania Amerykańskiej Administracji Pomocy. Przypominają sylwetki m.in. Borisa Bogena, pierwszego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Hugh Gibsona, późniejszego założyciela UNICEF Maurice’a Pate’a, czy Szarych Samarytanek - Amerykanek polskiego pochodzenia, które zgłosiły się jako ochotniczki, aby nieść pomoc dzieciom w Polsce. Wystawa pokazuje też dzieje Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki i losy amerykańskich pilotów podczas wojny polsko-bolszewickiej, pracę dyplomatów i ich życie w Warszawie oraz pracę dziennikarzy i fotografów, m.in. Juliena Bryana w 1939 roku, czy Larry'ego Allena, korespondenta Associated Press w Warszawie od września 1945 r.
Wystawę będzie można oglądać do 6 października 2019 roku w Domu Spotkań z Historią. Partnerem jest Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce i American Center Warsaw.
bb
REKLAMA