X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wiceminister sprawiedliwości ws. Mrowin: nie widzę nic nadzwyczajnego w tym zatrzymaniu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 10:01
- Zostały spełnione procedury przy każdym elemencie działania policji i prokuratury - oświadczył wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik ws. zatrzymania podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny.
Ludzie zgromadzeni przed prokuraturą w Świdnicy, gdzie został przesłuchany 22-latek podejrzany o zabójstwo 10-letniej dziewczynki
Ludzie zgromadzeni przed prokuraturą w Świdnicy, gdzie został przesłuchany 22-latek podejrzany o zabójstwo 10-letniej dziewczynkiFoto: PAP/Maciej Kulczyński

- Nie widzę niczego nadzwyczajnego, w tym zatrzymaniu. I ta dyskusja medialna jest zupełnie nie na miejscu - powiedział w niedzielę w Radiu ZET Michał Wójcik.

Na stronie RPO opublikowano komunikat Krajowego Mechanizmu Prewencji i Tortur (KMPT), którego zadania wykonuje RPO, dotyczący okoliczności aresztowania Jakuba A. podejrzanego o zabójstwo w Mrowinach 10-letniej Kristiny.

Według KMPT użyte przez policję środki wydają się nieproporcjonalne i miały charakter pokazowy. Jak zaznaczono w komunikacie, zastosowanie kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego było niepotrzebne, ponieważ zatrzymany nie stawiał oporu.

Stanowisko skrytykowali m.in. niektórzy politycy obozu rządzącego.

Minister Ziobro 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: zabójca 10-latki z Mrowin otrzyma możliwie najsurowszy wyrok

- W tym filmie (z zatrzymania Jakuba A.) nie było nic takiego, co zmuszałoby do jakiejś refleksji, że coś było nie tak. Jeżeli ta osoba - jeszcze wówczas podejrzewana - wyszła na boso i w niekompletnym może ubraniu, to wynika to też z tego, że czasami nie wolno zacierać śladów. Policja ma obowiązek, kiedy namierza taką osobę, jak najszybciej zastosować tego rodzaju środki i przewieźć do prokuratury. I tak się rzeczywiście stało - tłumaczył wiceminister.

Wiceminister o odzieży zatrzymanego

Zdaniem Michała Wójcika, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar "nie wie, w jaki sposób pozyskuje się rożnego rodzaju dowody".

- Na tej odzieży (...) mogły znaleźć się m.in. ślady zbrodni. Prokurator i policja doskonale wiedzieli, co robią. I te działania były absolutnie prawidłowe, zgodne z przepisami prawa. Mogłoby dojść do zatarcia tych śladów, w momencie kiedy np. policja miałby dać mu się ubrać. Nic nadzwyczajnego nie było w tym filmie. Ja cały czas się zastanawiam, dlaczego taka dyskusja jest od dwóch, trzech dni na ten temat. Trzeba raczej dziękować policji za to, co zrobiła i prokuraturze również - powiedział.

Według wiceministra to, co robi RPO "jest bardzo nieroztropne".

- Rzecznik Praw Obywatelskich tak nie powinien się zachowywać. Ja rozumiem, że trzeba bronić praw człowieka, i nawet osób, które są czy też skazane, czy też podejrzane (...). I to jest oczywiste, bo taka jest rola rzecznika. W tej sytuacji, z którą mamy do czynienia, to gdzie tu pan rzecznik widzi coś niestosownego? W tym, że osoba została na boso wyprowadzona, w niekompletnym ubraniu? Bo chodziło zapewne o to, żeby nie zatrzeć śladów. Że została osoba skuta? A co miała być zostawiona w taki sposób, że mogła dokonać jakiejś agresji wobec policjantów? A gdyby tak się stało, to pan rzecznik stanąłby wówczas w obronie policjantów? Przecież to jest niepoważn" - tłumaczył.

Jak mówił, "mamy do czynienia z bardzo poważnym morderstwem, ze śmiercią dziewczynki". - Osoba została zatrzymana w bardzo krótkim czasie, został zatrzymany prawdopodobnie sprawca. Osoba, która ma postawiony zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. I my dzisiaj dyskutujemy na temat tego, w jaki sposób została zatrzymana. (...) Procedury zostały tak naprawdę spełnione, przy każdym elemencie działania policji, czy też prokuratury. Nie widzę tu niczego naprawdę nadzwyczajnego - powiedział.

"Prawo do godności jest niezbywalne"

W piątek Adam Bodnar opublikował oświadczenie, w którym podkreślił: "Godności człowieka broniłem i będę bronił bez względu na okoliczności. Wynika to z mojego konstytucyjnego i ustawowego obowiązku, ale i wewnętrznego przekonania".

Rzecznik podziękował wszystkim, którzy w praktyce respektują prawo do godności i ze zrozumieniem podeszli do stanowiska KMPT.

- Głęboko współczuję rodzinie zamordowanej. Będę śledził przebieg tej sprawy i dbał o respektowanie praw poszkodowanych do sprawiedliwego procesu – zapewnił rzecznik. Dodał, że docenia wysiłek organów ścigania w wykryciu i ujęciu domniemanego sprawcy mordu.

- Nie może jednak być zgody na niegodne traktowanie człowieka. Na nadużywanie środków represyjnych, poniżanie, demonstrowanie siły i przemocy aparatu państwa w stosunku do jednostki. A zwłaszcza na budowanie atmosfery linczu przez organy i przedstawicieli władz, które powołane zostały do ochrony praw i godności obywateli. Wszystkich obywateli – podkreślił RPO.

Bodnar zwrócił uwagę, że Jakub A. jest aresztowany i podejrzany, nie skazany, więc zachowuje wszystkie przysługujące mu prawa, w tym prawo do domniemania niewinności i sprawiedliwego procesu. - Prawo do godności jest niezbywalne – wskazał RPO.

PAP/in./

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dolnośląskie: nie żyje matka i 3-letnie dziecko. Zabójca postrzelony przez policję

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 11:13
Policjanci zostali zaatakowani przez mężczyznę podejrzanego o zabójstwo kobiety i jej 3-letniego dziecka, dlatego użyli broni. Postrzelony mężczyzna trafił do szpitala. Do rodzinnej tragedii doszło w nocy w Bolesławcu na Dolnym Śląsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabójstwo 10-letniej Kristiny. Dlaczego w Polsce niemożliwe jest wprowadzenie kary śmierci?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 17:56
Brutalne zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin wstrząsnęło społeczeństwem, a w internecie wywołało dyskusję na temat kary śmierci. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyznaje, że sprawców najpotworniejszych zbrodni powinno się eliminować. Podkreśla jednak, że w UE kara śmierci nie jest dopuszczana. Także zdaniem prawników, nie ma już możliwości jej wprowadzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinien złożyć kondolencje rodzinie, a śledczym podziękować". Policja odpowiada A. Bodnarowi

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 14:45
- RPO powinien mieć w pierwszej kolejności na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki i ludzi, których zbrodnia w Mrowinach naruszyła poczucie bezpieczeństwa - oświadczył rzecznik policji insp. Mariusz Ciarka. Odpowiedział w ten sposób na krytyczne stanowisko Adama Bodnara ws. zatrzymania Jakuba A.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Praw Obywatelskich krytykuje przebieg zatrzymania Jakuba A. Czy słusznie?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 19:58
Podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin Jakub A. został zatrzymany w niedzielę po południu. Usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok oraz zarzut podżegania innej osoby do udziału w zabójstwie. Działania policji podczas zatrzymania krytycznie ocenił Rzecznik Prawo Obywatelskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morderstwo w Mrowinach. Kontrowersje wokół sposobu zatrzymania podejrzanego

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 15:30
Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara środki zastosowane podczas zatrzymania podejrzanego o morderstwo w Mrowinach były zbyt drastyczne. Na ten temat w Polskim Radiu 24 dyskutowali: Wojciech Mucha ("Gazeta Polska Codziennie"), specjalista od wizerunku Sławomir Jastrzębowski oraz redaktor naczelny "Najwyższego Czasu" Tomasz Sommer.
rozwiń zwiń