Senackie komisje za reformą postępowań cywilnych. Opozycja wnioskowała o odrzucenie noweli

Głównym celem zmian - jak przekonuje resort sprawiedliwości - ma być ograniczenie przewlekłości postępowań. Senackie komisje poparły we wtorek obszerną zmianę Kodeksu postępowania cywilnego reformującą postępowania cywilne. Zarekomendowały Izbie przyjęcie 14 szczegółowych poprawek przygotowanych przez Biuro Legislacyjne. 

2019-06-25, 22:34

Senackie komisje za reformą postępowań cywilnych. Opozycja wnioskowała o odrzucenie noweli
Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock
  • Nowela zakłada m.in. skrócenie terminów rozpraw
  • W mniej skomplikowanych sprawach wyrok ma zapadać już na pierwszej rozprawie
  • Wniosek o odrzucenie noweli ustawy zgłosiła PO
  • Debata nad nowelizacją ma odbyć się w Senacie w środę

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego obejmującą ponad 300 nowych lub zmienianych przepisów 13 czerwca.

Za pozytywną oceną noweli głosowało dziewięciu senatorów z komisji ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji, dwoje było przeciw, zaś jeden wstrzymał się od głosu.

Powiązany Artykuł

nauczyciel1200.jpg
Senatorowie poparli 10-procentową podwyżkę dla nauczycieli od 1 września

Opozycja za odrzuceniem nowelizacji

Wniosek o odrzucenie ustawy zgłosiła Grażyna Sztark (PO). Jak mówiła, chodzi o to, aby resort sprawiedliwości miał czas "na przyzwoite przygotowanie zmian". - Tryb prowadzenia tej nowelizacji i praktycznie już brak czasu na przygotowanie poprawek powoduje, że zgłaszam taki wniosek - dodała. Wniosek o odrzucenie poparł też Jan Rulewski (niezrzeszony).

Nowelizację krytykowali też m.in. przedstawiciele samorządów adwokackiego i radcowskiego. - Projekt budzi poważne zaniepokojenie naszego środowiska, a K.p.c. to narzędzie naszej pracy. (...) Nowelizacja przeszła w bardzo szybkim tempie i jest rewolucją z punktu widzenia procesowego. Z kim nie rozmawiam spośród tych, co się zajmują postępowaniem cywilnym, to wszyscy są przerażeni. (...) Wymiar sprawiedliwości ma służyć obywatelowi, a część przepisów jest tak skonstruowanych, jakby to obywatel miał służyć wymiarowi sprawiedliwości - mówił reprezentujący Naczelną Radę Adwokacką mec. Rafał Dębowski.

- Jeśli chodzi o odrzucenie, to państwo rządziliście przez osiem lat jako PO-PSL i zdemolowaliście sprawność postępowania cywilnego (...), więc proszę nie przeszkadzać w poprawianiu sprawności tych postępowań - odpowiadał wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Wiceminister zapewnił, że "to nie jest nowelizacja napisana przez sędziów i dla sędziów". - Jeśli to przedłożenie jest dla kogoś, to jest ono dla tych, którzy poszukują realnej ochrony w ramach postępowania cywilnego w sądzie. Żeby tę realną ochronę uzyskać, to sąd musi dysponować narzędziami, by tej ochrony udzielić i my takie narzędzia dajemy - mówił.

Spośród 14 zarekomendowanych poprawek większość ma charakter redakcyjny, zaś jedna dostosowuje jeden z artykułów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r. TK orzekł wtedy niekonstytucyjność przepisu odnoszącego się do wznawiania prawomocnie zakończonych postępowań, uznając, że termin pięcioletni jest zbyt krótki.

Główne zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego

Zmiany nowelizacji zakładają m.in., że pozwany w procesie cywilnym będzie zobowiązany do tego, by jeszcze przed rozpoczęciem postępowania pisemnie odnieść się do zarzutów z pozwu. Ma to pozwolić sędziemu na sprawne przygotowanie planu rozprawy i wcześniejsze wezwanie stron do uzupełnienia dowodów.

Ponadto sprawa w sądzie cywilnym ma się rozpoczynać od posiedzenia przygotowawczego. Regułą ma być, że w mniej skomplikowanych sprawach cywilnych ma być tylko jedna rozprawa, na której zapadnie wyrok.

Przyspieszeniu postępowań ma służyć także rozszerzenie możliwości składania zeznań na piśmie, co będzie dotyczyło stron postępowania i świadków, którzy nie mogą stawić się na rozprawę, np. ze względu na pobyt za granicą.

Nowela zakłada również skrócenie terminów rozpraw i uniknięcia wielomiesięcznych przerw między rozprawami. Zmiany mają też prowadzić do wyeliminowania praktyk polegających na niekończącym się składaniu zażaleń w tych samych sprawach, mimo że sąd je odrzuca. Usprawnieniu procedur ma także służyć zwięzłość uzasadnień wyroków.

Jak mówił we wtorek wiceminister Piebiak kolejnym celem nowelizacji jest "odtworzenie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych z zachowaniem mechanizmów ochronnych" dla mniejszych przedsiębiorców, czyli np. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

Debata nad nowelizacją ma odbyć się w Senacie na posiedzeniu zaplanowanym na środę.

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej