more_horiz
Wiadomości

Maciej Gdula (Wiosna): zablokowanie kandydatury Fransa Timmermansa to pyrrusowe zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 09:31
- To, że upadła koncecja "spitzenkandidaten", jest negatywnym zjawiskiem. Do tej pory kandydaci na szefa Komisji Europejskiej musieli prowadzić kampanię wyborczą. Gdy Frans Timmermans przyjeżdżał do Polski, nie chodziło o to, aby poprzeć Wiosnę czy SLD, ale by pokazać Polakom, że ma plan dla Europy - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Gdula (Wiosna).
Audio
  • 04.07.19 Marcin Gdula: blokując kandydaturę Fransa Timmermansa Europa Środkowa nie dostała nic w zamian
Maciej Gdula
Maciej GdulaFoto: PR24

Maciej Gdula komentował kompromis w sprawie obsady najważniejszych stanowisk unijnych. - Po ostatnim zgromadzeniu w Brukseli wróciliśmy do sytuacji, gdy szefowie państw uzgadniają ze sobą, kto ma zająć najważniejsze stanowiska. To nie buduje wiarygodności unijnych instytucji, ale w ten sposób kupiono spokój części krajów UE. Mam poczucie, że za dużo jest w polskim rządzie radości z utrącenia kandydatury Fransa Timmermansa, wszystko wróciło w stare koleiny tandemu francusko-niemieckiego. Blokując tę kandydaturę, Europa Środkowa nie dostała nic w zamian. To jest pyrrusowe zwycięstwo - podkreślił.

Gość audycji odniósł się do ogłoszonej przez Roberta Biedronia gotowości Wiosny do rozmów z Platformą Obywatelską w sprawie wspólnego startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. - Wybory do Parlamentu Europejskiego dużo zmieniły. Wiosna nie uzyskała takiego wyniku, jakiego się spodziewaliśmy, ale Koalicja Europejska też nie wygrała tych wyborów, a nawet je dość wyraźnie przegrała. Obydwie strony muszą coś zmienić w swojej strategii. Otwarcie rozmów z Platformą Obywatelską jest jedną z propozycji. Chętnie też będziemy budować blok partii lewicowych, to jest wciąż możliwe. Argumentem za powołaniem dwóch bloków opozycyjnych jest lepsze dotarcie do wyborców, z bardziej spójnym przekazem niż "wszyscy przeciwko PiS", który jest niewystarczający - mówił socjolog.

Czytaj także
pr24 krzysztof gawkowski 1200.jpg
Krzysztof Gawkowski: w Wiośnie zwyciężył rozsądek

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Stanisław Janecki.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 4.07.2019

Godzina emisji: 7.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem