X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Zaprezentowano wyniki matur: zdało 80,5 proc. absolwentów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 15:45
- Zdawalność matur utrzymała się na podobnym poziomie co w poprzednich latach - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas konferencji podsumowującej tegoroczne matury.
Dariusz Piontkowski, minister edukacji
Dariusz Piontkowski, minister edukacjiFoto: PAP/Leszek Szymański

Świadectwo dojrzałości uzyskało 80,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, natomiast 12,9 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - to wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, które podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Wśród absolwentów techników zdało maturę 70,5 proc., a prawo do poprawki ma 19,7 proc.

Ok. 250 tys. maturzystów w tym roku

- Tegoroczna zdawalność matur utrzymała się na bardzo podobnym poziomie jak w poprzednich latach. Widać więc, że poziom trudności zadań egzaminacyjnych również jest na podobnym poziomie - powiedział minister edukacji. - Niestety, nie wszystkim udało się w pierwszym podejściu zdać wszystkie egzaminy. Część tych osób będzie mogła zaliczać matury poprawkowo, w sierpniu - dodał.

- Dzisiaj od godz. 8 publikowane są wyniki. Wszyscy zainteresowani mogą spokojnie im się przyjrzeć - podkreślił minister edukacji. Wskazał jednocześnie, że system został "zabezpieczony i wytrzymał ten gwałtowny przybór zainteresowania".

- Cieszę się, że ten egzamin przebiegł bez żadnych zakłóceń - dodał minister. Przypomniał również, że do matur w tym roku przystąpiło około 250 tys. uczniów.

ckk12.jpg
Są wyniki egzaminów ósmoklasisty i gimnazjalnych. Szef MEN: egzaminy poszły dobrze

Egzaminy rozszerzone na wysokim poziomie

Piontkowski wyraził zadowolenie, że "egzaminy na poziomie rozszerzonym również są na dosyć wysokim poziomie". - Widać, że maturzyści są uczeni także tych umiejętności, które są potem przydatne w dorosłym życiu, m.in. argumentowania, wnioskowania - zauważył.

Jego zdaniem "matura na rozszerzonym poziomie wyraźnie pokazuje, że odchodzimy od tzw. testomanii, która dosyć często pojawiała się w opiniach dot. polskiej szkoły".

>>> PRZECZYTAJ TAKŻE: Matura 2019. Najpopularniejsze przedmioty? Znamy dane CKE

Minimum 30 proc., aby zdać

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym, chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu.

Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: każdy uczeń znajdzie miejsce w polskiej szkole 

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 22:43
- Jest ponad 100 tys. miejsc więcej w szkołach średnich w skali całego kraju niż absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Absolwentów jest nieco ponad 700 tys., miejsc w szkołach średnich ponad 800 tys., oczywiście różnie rozkłada się w różnych miastach i województwach - zaznaczył w TVP INFO minister edukacji Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakończenie roku szkolnego. Dariusz Piontkowski do uczniów: życzę miłego i bezpiecznego wypoczynku

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 12:56
Wyjątkowe zakończenie roku szkolnego mieli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ogrodniczkach w woj. podlaskim. Uczestniczył w nim minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dzieciom życzył udanych wakacji, a nauczycieli zapewnił, że jako szef resortu edukacji będzie starał się o to, by ich praca była odpowiednio doceniana pod względem finansowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w oświacie. Minister edukacji Dariusz Piontkowski rozmawia z przedstawicielami ZNP

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 10:00
 - Jesteśmy otwarci na rozmowy bez względu na to jak do tej pory wyglądała sytuacja. Chcemy rozmawiać z każdym - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przed spotkaniem z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego. W Warszawie zaplanowano na piątek spotkanie ministra najpierw z przedstawicielami ZNP, a następnie z reprezentantami Forum Związków Zawodowych.
rozwiń zwiń