X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Mariusz Błaszczak: moździerze Rak to przykład najnowocześniejszego sprzętu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 13:13
Mariusz Błaszczak podkreślił, że polskie wojsko "potrzebuje najnowocześniejszego sprzętu". Jako przykład podał moździerze Rak, które przekazał 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W Giżycku odbył się również piknik wojskowy, na którym gościła ambasador USA Georgette Mosbacher.
Audio
  • Mariusz Błaszczak: wojsko polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt (IAR)
  • Moduł Ogniowy "RAK" dla 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Relacja Beaty Gajlewskiej (PR Olsztyn)
Giżycko. Mariusz Błaszczak przekazał moduł ogniowy Rak na wyposażenie 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej
Giżycko. Mariusz Błaszczak przekazał moduł ogniowy Rak na wyposażenie 15. Giżyckiej Brygady ZmechanizowanejFoto: Ministerstwo Obrony Narodowej / MON_GOV_PL / Twitter
  • Szef MON przekazał moździerze Rak 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej
  • Podczas uroczystości podkreślił, że jego celem jest to, żeby armia miała najnowocześniejszy sprzęt
  • Mariusz Błaszczak liczy również na zwiększenie liczebności armii
  • W Giżycku trwa wspólny polsko-amerykański piknik militarny z udziałem szefa MON i ambasador USA
Czytaj więcej
shutterstock_marynarze-1200.jpg
Szef MON: deklaruję, że nie zapomnieliśmy o potrzebach Marynarki Wojennej

W poniedziałek w Giżycku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał kompanijny moduł ogniowy złożony z moździerzy Rak i wozów towarzyszących 15. Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

– Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem tego najnowocześniejszego sprzętu są moździerze samobieżne Rak razem z wozami dowodzenia, które miałem zaszczyt przekazać – powiedział Mariusz Błaszczak.

Cel  większa armia

Powtórzył, że jego celem jest zwiększenie liczebności armii  czemu służy kampania rekrutacyjna "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", prowadzona także w Giżycku, modernizacja techniczna armii i jak najmocniejsze osadzenie w strukturach NATO, a szczególnie zacieśnianie relacji ze Stanami Zjednoczonymi. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Mariusz Błaszczak: Wojsko Polskie musi być liczniejsze

Szef MON przypomniał decyzję o powołaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej, a także kontrakty ze stroną amerykańską na zestawy obrony powietrznej Patriot oraz artylerii rakietowej HIMARS.

- Podpisanie porozumienia o współpracy militarnej przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa było kluczowym wydarzeniem w polskiej obronności ostatnich lat - mówił szef MON w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl

F-35, czyli "zmiana jakościowa"

Mariusz Błaszczak mówił też o trwających negocjacjach w sprawie zakupu przez Polskę wielozadaniowych samolotów bojowych F-35. "To będzie zmiana jakościowa polskiej armii" - zapewnił Błaszczak. 

- Bezpieczeństwo jest priorytetem w działaniach rządu, a moja misja jako szefa MON skoncentrowana jest na tym, by zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom- mówił.

Ambasador: Stany Zjednoczone zaangażowane w rozwój demokratycznej Polski

- Cieszę się, że widzę amerykańskich żołnierzy stojących ramię w ramię z polskimi żołnierzami. Pokazuje to naszą współpracę. Przeszliśmy w naszej historii naprawdę wiele i nasze więzy będą dalej trwać - oświadczyła z kolei ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Dodała, że w zeszłym tygodniu USA świętowały 243 rocznicę niepodległości. - Tak, jak wiele lat temu Polska pomogła Stanom Zjednoczonym, tak teraz Stany Zjednoczone są zaangażowane w rozwój demokratycznej Polski - mówiła. 

Przypominała też, że w minionym miesiącu prezydenci Polski i USA podpisali deklarację dotyczącą zwiększania rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich w Polsce o tysiąc żołnierzy. "Planowane jest również rozmieszczenie w Polsce amerykańskich sił powietrznych ze zdolnościami wywiadowczymi, jak również zwiększenie zdolności obronnych" - dodała. 

Ambasador: Polska i USA "liderami pokoju na świecie"

Jak stwierdziła Mosbacher, Polska i Stany Zjednoczone są liderami, jeżeli chodzi o gwarantowanie pokoju w Europie. Przypominała, że bardzo jasno mówił o tym Donald Trump podczas konferencji z Andrzejem Dudą. 

Na zakończenie wystąpienia Mosbacher podziękowała Polakom za to, że została w Polsce bardzo ciepło przyjęta, przez co "czuje się tu jak w domu". Publiczność nagrodziła ją za to brawami. Mosbacher dziękowała też osobiście Błaszczakowi za "współpracę ze wspaniałym polskim rządem". "Razem jesteśmy silniejsi" - mówiła ambasador. 

>>>[JEDYNKA] Mariusz Błaszczak: w najbliższych miesiącach podpiszemy umowę z USA ws. Centrum Szkolenia Bojowego

Polsko-amerykański piknik wojskowy

W pikniku wojskowym w Giżycku uczestniczył wojewoda warmińsko-mazurski i samorządowcy z Mazur. Można było oglądać m.in. transporter opancerzony Rosomak, czołg Leopard i PT-91 Twardy, armatohaubice Krab, moździerze Rak i przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD.

Prezentowano też amerykański, gąsienicowy bojowy wóz piechoty Bradley, czołg Abrams, brytyjski pojazd rozpoznawczy Jackal. 

Piknik wojskowy w Giżycku odbywał się przy kapryśnej pogodzie, na zmianę lał ulewny deszcz lub ostro świeciło słońce. Żołnierze z czołgów i wozów bojowych, które można było oglądać pilnowali, by nikt się nie poślizgnął na mokrych blachach. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Piknik wojskowy w Łebie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 08:46
Kolejny, czwarty etap kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" zostanie zainaugurowany w poniedziałek, 1 lipca, o godz. 11 w Łebie podczas pikniku wojskowego. Udział w nim weźmie Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej. W programie pikniku są m.in. spotkania z żołnierzami, prezentacja sprzętu wojskowego i żołnierska grochówka.
rozwiń zwiń