Jacek Czaputowicz: w relacjach polsko-chińskich ważne zrównoważenie współpracy gospodarczej

Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, "najważniejszym wyzwaniem w relacjach polsko-chińskich pozostaje brak zrównoważonej współpracy gospodarczej". Szef MSZ Jacek Czaputowicz rozmawiał o tym w poniedziałek w Warszawie z szefem dyplomacji Chin, Wangiem Yi. - Chiny są gotowe importować więcej towarów z Polski - zapewnił Wang Yi. 

2019-07-08, 16:00

Jacek Czaputowicz: w relacjach polsko-chińskich ważne zrównoważenie współpracy gospodarczej

Posłuchaj

Szef polskiego MSZ spotkał się z szefem MSZ Chin - relacja Katarzyny Ingram i Karola Surówki (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Minister Spraw Zagranicznych rozmawiał z szefem MSZ Chin
  • Politycy spotkali się na posiedzeniu komitetu między rządowego
  • J. Czaputowicz: obroty handlowe Polska-Chiny to 33 mld dolarów w 2018 roku
  • Polski eksport do Chin to 2,5 mld dolarów wg danych z 2018 roku

Powiązany Artykuł

shutterstock chopin chiny 1200.jpg
Nie tylko Chopin i Kieślowski. Polska kultura w Chinach

Jacek Czaputowicz i Wang Yi uczestniczyli w drugim posiedzeniu polsko-chińskiego komitetu międzyrządowego. Głównym celem tego utworzonego w 2012 roku komitetu jest planowanie i koordynacja współpracy w ramach partnerstwa strategicznego między naszymi krajami. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele 15 ministerstw i instytucji państwowych z obu strony, w tym ministrowie właściwi ds. gospodarczych, rolnych, finansowych i transportu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Rośnie udział USA i Chin w polskim handlu

Ujemne saldo wymiany handlowej z Chinami

Jak mówił szef polskiej dyplomacji, w 2018 roku obroty handlowe między naszymi krajami osiągnęły 33 mld USD, ale tylko 2,5 mld USD to polski eksport do Chin. - Saldo ujemne strony polskiej wynosiło ponad 28 mld i wzrosło o 14 proc. w stosunku do poprzedniego roku - dodał.

- Doceniamy chińskie deklaracje do podjęcia działań na rzecz budowy bardziej zrównoważonego partnerstwa ekonomicznego z Polską. Będziemy też kontynuować dialog z Chinami na rzecz eliminowania barier w dostępie polskich produktów do chińskiego rynku. Doceniamy już osiągnięty postęp w niektórych kwestiach gospodarczych - oświadczył minister spraw zagranicznych.

REKLAMA

Przypomniał, że we wrześniu 2018 r. Chiny ponownie otworzyły swój rynek na polski drób i "w ciągu kilku miesięcy zdążył on już stać się drugą najważniejszą pozycją w polskim eksporcie rolno-spożywczy do Chin".

Najważniejszym wyzwaniem: brak równowagi we współpracy

- Obie strony zgadzają się, że najważniejszym wyzwaniem w relacjach polsko-chińskich pozostaje brak zrównoważonej współpracy gospodarczej - oświadczył szef polskiej dyplomacji na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Chin po obradach.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Hanna Shen: nie rozumiemy w Polsce, jakie jest zagrożenie ze strony Chin

- Dziękuję panu ministrowi za przekazanie dzisiaj decyzji o przyznaniu naszemu przewoźnikowi LOT dodatkowych par slotów na lotniskach w Pekinie. Dzięki temu już niedługo samoloty LOT-u będę latać siedem razy w tygodniu na trasie Warszawa-Pekin - powiedział szef polskiego MSZ.

Szef chińskiego MSZ Wang Yi powiedział w Warszawie, że Chiny są gotowe importować z Polski "więcej dobrej jakości towarów, które odpowiadają potrzebom chińskiego społeczeństwa"

REKLAMA

"Wymierne wspólne interesy"

- Mamy wymierne wspólne interesy i wspólne dążenia, więc musimy wzmocnić zaufanie polityczne (...), stworzyć dobre warunki dla dalszego przyspieszenia naszej współpracy; musimy dobrze korzystać z wszystkich mechanizmów, w tym międzyrządowego komitetu, żeby wspierać kontakty między rządami, między resortami, by nasza współpraca wyróżniła się na tle Europy - mówił Wang Yi na konferencji prasowej w Warszawie. Wzywał też do pogłębienia współpracy polsko-chińskiej poprzez inwestycje w Inicjatywę Pasa i Szlaku.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Inicjatywa Pasa i Szlaku. Ekspert: sztandarowy projekt Chin i idea polityczna Xi Jinpinga

- Musimy przywiązywać dużą wagę do współpracy w ramach formatu 17+1. Siedem lat temu w Warszawie zgromadzili się przywódcy z Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, co dało początek temu formatowi współpracy regionalnej - mówił chiński dyplomata. Jak zaznaczył, "Chiny i Polska jako inicjatorzy tego formatu i największe kraje w tym mechanizmie powinny przewodzić tej współpracy".

Relacje polsko-chińskie a technologia 5G

Pytany o udział chińskich firm we wdrażaniu technologii 5G w krajach Unii Europejskiej w tym w Polsce, Wang Yi powiedział, że rozmawiał na ten temat z szefem polskiego MSZ i usłyszał "stwierdzenie, że Polska zachowuje uczciwe, niedyskryminujące i równe podejście do podmiotów, które są zaangażowane w budowę 5G".

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Technologiczna wojna amerykańsko-chińska z koncernem Huawei w tle

- Uważamy, że to odpowiada interesom Polski i pokrywa się z przesłaniem współpracy na całym świecie. Miło nam wiedzieć, że w kwestii nowoczesnych technologii będziemy współpracować - dodał szef chińskiego MSZ.

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej