X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Projekt zasiłku dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji trafi pod obrady rządu

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 20:46
We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (dodatek 500 zł dla niepełnosprawnych) - podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jeśli ministrowie uzgodnią treść ustawy, trafi ona pod obrady Sejmu. 
Audio
  • Rzecznik rządu Piotr Mueller: ten projekt to realizacja obietnic rządu z kampanii do europarlamentu (IAR)
Świadczenie ma dotyczyć osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
Świadczenie ma dotyczyć osób niezdolnych do samodzielnej egzystencjiFoto: Shutterstock
  • Rząd zajmie się projektem finansowego wsparcia niepełnosprawnych
  • Chodzi o świadczenie w wysokości 500 zł
  • Pieniądze mają przysługiwać osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji
  • Świadczenie ma być zwolnione z podatku, składek zdrowotnych i wolne od egzekucji
  • Pieniądze mają pochodzić z podatku handlowego i funduszu solidarnościowego
eastnews michał dworczyk 1200.jpg
Rząd zajmie się we wtorek dodatkiem 500 zł dla niepełnosprawnych

Projekt przewiduje, że świadczenie w wysokości do 500 zł będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia (np. emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego).

Pieniądze na zaspokojenie większych potrzeb życiowych

Chodzi o przypadki, gdy, ze względu na niską wysokość, świadczenie może nie wystarczać na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych. W szczególności chodzi o te potrzeby, które wynikają z naruszenia sprawności organizmu, na skutek czego osoby te potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] 500 zł dla niepełnosprawnych. Premier: dodatek możliwy już jesienią

Łączna kwota świadczenia oraz pobieranego świadczenia z systemu emerytalno-rentowego (lub innego w ramach zabezpieczenia społecznego) nie będzie mogła przekraczać 1600 zł. 

Świadczenie, na wniosek osoby uprawnionej, będzie przyznawał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakład Emerytalno-Rentowy lub inny organ emerytalno-rentowy - napisano w projekcie ustawy. 

Pieniądze zwolnione z podatku i składek

Świadczenie ma być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie od niego pobierana również składka na ubezpieczenie zdrowotne. Świadczenie ma być wolne od egzekucji i potrąceń, jak również nie będzie uwzględniane w dochodzie osób i ich rodzin. 

Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki w czasie majowej konwencji PiS w Krakowie zapowiedział wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które są całkowicie niesamodzielne.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Polska inicjatorem rezolucji ONZ o ochronie niepełnosprawnych w konfliktach zbrojnych

Jeżeli rząd przyjmie projekt, to trafi on potem pod obrady parlamentu. Zgodnie z harmonogramem, kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 17-19 lipca. 

Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk, mówił w poniedziałek w Polsat News, że "ma nadzieję, że Rada Ministrów przyjmie tę uchwałę". -  W konsekwencji powinna ta ustawa znaleźć się w Sejmie w dniach najbliższych i mam nadzieję, że jeszcze w lipcu zajmie się tą ustawą Sejm - dodał.

Piotr Mueller: mam nadzieję, że projekt jeszcze w lipcu trafi do parlamentu

Także rzecznik rządu Piotr Mueller, w rozmowie z Polskim Radiem, wyraził nadzieję, że Sejm zajmie się tą ustawą jeszcze w lipcu. 

Przede wszystkim jest to realizacja tych zapewnień, które pojawiły się jeszcze w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, czyli wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, które do tej pory, w naszym przekonaniu, nie otrzymywały wystarczającego wsparcia. To będzie grupa kilkuset tysięcy, które otrzymają dodatkowe środki finansowe w wysokości 500 złotych - mówił rzecznik rządu. 

Wsparcie ma trafić do około pół miliona dorosłych osób niepełnosprawnych. Program, którego koszt wyniesie 3 mld zł, zostanie sfinansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz podatku od sprzedaży detalicznej.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Na plecach matki - powrót" - Jakub Tarka

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 11:51
Jakub Tarka wraca po 5 latach do bohatera swojego reportażu "Na plecach matki"-  31-letniego Piotra Pęczaka z Sobótki chorego na porażenie mózgowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawni rozwijają skrzydła

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 00:00
Fundacja "Podaj Dalej" z Konina stworzyła inicjatywę "Rozwiń Skrzydła", skierowaną do dorosłych osób z niepełnosprawnością ruchową z terenu całej Polski, które chcą spróbować swoich sił w sportach lotniczych.
rozwiń zwiń