X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Krzysztof Czabański: chcemy prezentować twórczość wszystkich nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 22:30
- Chcemy mieć czas, żeby w mediach publicznych prezentować twórczość wszystkich nominowanych do nagród. Podejrzewam, że to jest największa wartość tej nagrody - mimo że ona jest pokaźna również finansowo - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czabański przewodniczący Rady Mediów Narodowych i pomysłodawca Nagród Mediów Publicznych.
Audio
  • 09.07.19 Gość PR24: Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof CzabańskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa powracają do przyznawania Nagród Mediów Publicznych. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Pomysłodawcą nagrody w 2008 roku był Krzysztof Czabański, w tamtym okresie prezes Polskiego Radia, obecnie przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Do nagrody namówił m.in. ówczesnego prezesa Telewizji Polskiej Andrzeja Urbańskiego.

- Rozmawialiśmy z Andrzejem Urbańskim, dziś już nieżyjącym, a także z Januszem Kurtyką, który zginał w katastrofie smoleńskiej, a wówczas był prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Rozmawialiśmy w sprawie nagród za książkę historyczną. W trakcie tej rozmowy zaproponowałem, żeby poszerzyć nagrody o dziedzinę literatury i polskiej muzyki współczesnej. Myślę, że właśnie w tej rozmowie zrodziła się ta idea. Była ona dosyć naturalna i oczywista – powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czabański.

Przewodniczący RMN podkreślił, że media publiczne powinny zajmować się kulturą polską i jej promocją. – Były takie okresy, że zajmowały się tym bardzo intensywnie. Były wręcz animatorami różnych wydarzeń kulturalnych albo przynajmniej sprawozdawcą tych wydarzeń i pełniły rolę kulturotwórczą, wspierały polskich twórców – zaznaczył gość PR24.

Jego zdaniem "było czymś dziwnym, że media publiczne nie mają swoich nagród w tych obszarach sztuki i twórczości". - W 2008 roku te nagrody zostały przyznane pierwszy raz. Teraz udało nam się wrócić do tej idei – równolegle z tym, że wzmocniliśmy media publiczne finansowo – poprzez system rekompensat za utracone wpływy z abonamentu. To pozwala z większym rozmachem wejść w sferę kultury i przywracać blask funkcji mecenasa polskiej kultury – powiedział Krzysztof Czabański.

Przypomniał, że nominowanych powinniśmy poznać przed 20 sierpnia. - Kapituły podadzą listy nominowanych. Chcemy też mieć czas, żeby w mediach publicznych prezentować twórczość wszystkich nominowanych do nagród. Podejrzewam, że to jest największa wartość tej nagrody – mimo że ona jest pokaźna i będzie miała znaczenie dla twórcy, który ją otrzyma. A dla odbiorcy mediów publicznych najważniejsze jest to, żeby zapoznać się z twórczością muzyczną, literacką czy obrazową, spektaklową, przedstawieniową, telewizyjną wszystkich nominowanych. Bo to będą wybitne postacie, których twórczość warto popularyzować. To zysk i dla telewidza, i radiosłuchacza, i dla czytelnika. Ale to również kolosalny zysk dla środowisk twórczych. Laureatów poznamy na uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie 16 września tego roku – dodał przewodniczący.

Nagroda Mediów Publicznych

Celem współpracy narodowych mediów przy reaktywacji przyznawania nagród jest promowanie myśli budującej polską świadomość, niezależnie od formy jej przekazu. Wspólnym wysiłkiem media te pragną uhonorować osoby, które w dziedzinie słowa, obrazu i muzyki przyczyniły się do budowania wspólnoty.

Inicjatywa ma przynieść pożytek kulturze narodowej, poprzez upowszechnienie twórczości opartej na wartościach artystycznych, historycznych i patriotycznych, budującej trwałe więzi społeczne. Nagrody Mediów Publicznych zostaną przyznane w trzech kategoriach: "muzyka", "obraz", "słowo".

Statuetki i nagrody pieniężne

Organizatorami i fundatorami nagród w każdej kategorii są Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Polska Agencja Prasowa. Do każdej z nich została powołana niezależna kapituła składająca się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie, która w pierwszym etapie nominuje pięć osób, następnie wybierze jednego laureata.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł. Sylwetki nominowanych poznamy w drugiej połowie sierpnia na zorganizowanej przez TVP, PR i PAP konferencji prasowej, zaś nazwiska laureatów poszczególnych kategorii w trakcie uroczystej gali, która odbędzie się we wrześniu w Teatrze Polskim.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiała Agata Woźniak.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 09.07.2019

Godzina emisji: 20.15

Zobacz więcej na temat: POLSKA

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych wracają po 11 latach

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 12:45
Polskie Radio, Telewizja Polska i Polska Agencja Prasowa powracają do przyznawania Nagród Mediów Publicznych. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. Jak powiedział przewodniczący RMN Krzysztof Czabański, nagrody dla wybitnych twórców są ukoronowaniem roli mediów publicznych w kulturze.
rozwiń zwiń