X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Bydgoszcz: gen. Adam Joks dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 14:30
Polski generał dywizji Adam Joks objął w czwartek obowiązki dowódcy NATO-wskiego Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy. Zastąpił na tym stanowisku gen. dyw. Wilhelma Gruena, który dowodził jednostką od roku 2016.
Przejmujący obowiązki dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO gen. dyw. Adam Joks
Przejmujący obowiązki dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO gen. dyw. Adam Joks Foto: PAP/Tytus Żmijewski

W ceremonii przekazania obowiązków uczestniczył naczelny sojusznicy dowódca ds. transformacji gen. Andre Lanata, któremu podlega JFTC.

- W czasie mojej dotychczasowej kariery miałem okazję odwiedzić większość dowództw NATO, a także sporo dowództw narodowych i mogę powiedzieć, że większość z nich może tylko pomarzyć o takim wsparciu, jakie my otrzymujemy ze strony państwa-gospodarza - powiedział gen. Gruen.

Podkreślił, że chce przekazać wyrazy szczerego uznania dla Polski i dla bardzo przyjaznego miasta, jakim w jego ocenie jest Bydgoszcz.

- W ciągu ostatnich trzech lat skupialiśmy się na tym, żeby rozbudować cztery filary naszej działalności. Po pierwsze skupiliśmy się na operacjach bieżących, czyli prowadzonych w Afganistanie i Iraku. Po drugie przygotowujemy się cały czas do operacji przyszłych. Mam na myśli współpracę z Dowództwami Sił Połączonych i innymi dowództwami NATO. Po trzecie skupiamy się również na rozwijaniu możliwości bojowych, co miało wyraz między innymi w ćwiczeniach przeprowadzanych w naszej jednostce. Po czwarte staramy się optymalizować naszą własną instytucję, jednostkę. Skupiliśmy się na rozwijaniu naszego kapitału ludzkiego - mówił dziennikarzom odchodzący ze stanowiska dowódcy gen. Gruen.

"Wyjątkowa jednostka"

Nowy dowódca JFTC gen. Joks podziękował gen. Gruenowi za jego ciężką i bardzo owocną pracę przez ostatnie trzy lata. - Przypadł mi wielki zaszczyt objęcia dowództwa nad tak znakomitą jednostką. Zrobię wszystko, żeby utrzymać bardzo wysoki poziom zarządzania i dowodzenia, który był tutaj dotychczas - podkreślił gen. Joks.Ocenił, że JFTC jest jednostką wyjątkową - bardzo aktywną w zakresie szkoleń i ćwiczeń.

- To pierwszy raz w mojej karierze, gdy będę miał okazję służyć w Bydgoszczy. Chcę podziękować mojemu poprzednikowi za wszelki wysiłek włożony w rozwój tej instytucji. To także dzięki niemu może ona oferować tak wysoki standard szkoleń i działań w zakresie innych zadań. Jest to wymierna pomoc siłom NATO w skutecznej działalności - ocenił nowy dowódca JFTC.

Gen. Joks powiedział, że chce kontynuować to, co działo się do tej pory w jednostce, skupiać się na ćwiczeniach i szkoleniach, bo do tego ta instytucja jest powołana.

- Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację w NATO ten plan oczywiście może być zmieniany. Być może trzeba będzie go dostosować i zmodyfikować na potrzeby wyzwań, przed którymi staniemy - dodał gen. Joks.

List od Andrzeja Dudy

List do odchodzącego i przejmującego obowiązki generała skierował Prezydent RP Andrzej Duda.

- Pod dowództwem pana generała JFTC utrzymało wysoki poziom profesjonalizmu prowadzonej tu działalności edukacyjnej i treningowej. Zgrywanie jednostek na poziomie taktycznym, do którego przygotowuje się szkolony w Bydgoszczy personel, to podstawa interoperacyjności, wymaganej przy realizowaniu wspólnych misji - podkreślił prezydent w liście odczytanym podczas uroczystości przez doradcę szefa BBN gen. dyw. w stanie spoczynku Romualda Ratajczaka.

Prezydent dodał, że życzy generałowi Joksowi powodzenia w realizacji nowego zadania, jakim jest służba w bydgoskim centrum.

"Jestem przekonany, że sprosta pan wyzwaniu wysoko postawionej przez poprzedników poprzeczki. Stając na czele NATO-wskiej struktury będzie pan generał jednocześnie ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej i Sił Zbrojnych RP wobec naszych sojuszników i partnerów. Wierzę, że doskonale wypełni pan tę misję" - napisał prezydent Duda.

Gen. dyw. Joks ma 53 lata. Przez ostatni rok był zastępcą szefa sztabu generalnego Wojska Polskiego, a wcześniej w latach 2017-2018 szefem sztabu Wielonarodowej Dywizji Pn.-Wsch. w Elblągu. W latach 2012-2015 był dowódcą 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, a w latach 2008-2012 szefem zarządu operacji lądowych G-3 w DWLąd. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Politechniki Warszawskiej, a także Akademii Obrony Narodowej i amerykańskiej Akademii Wojennej Wojsk Lądowych.

dn

Zobacz więcej na temat: POLSKA wojsko Bydgoszcz NATO
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antoni Macierewicz: polityka Donalda Trumpa związana jest z umacnianiem polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 11:22
- Polonia w USA będzie odgrywała jeszcze większą rolę w tamtejszych wyborach, pod warunkiem że zrozumie, że właśnie polityka Donalda Trumpa jest związana z umacnianiem polskiej niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 były szef MON, wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: Senat USA potwierdził kluczowe znaczenie Polski dla odstraszania rosyjskiej agresji

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 00:12
- Senat USA potwierdził, że Polska ma kluczowe znaczenie dla odstraszania rosyjskiej agresji, a USA powinny zwiększyć obecność swoich sił w Polsce - ocenił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do decyzji Senatu USA dotyczącej wzmocnienia sił w naszym kraju.
rozwiń zwiń