X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

M. Horała o zarzutach dla Macieja G.: bazują na zawiadomieniu z komisji ds. VAT

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 13:15
 - Zarzuty, jakie postawiła prokuratura byłemu wiceministrowi finansów Maciejowi G., można powiedzieć, bazują na zawiadomieniu, które złożyła komisja śledcza ds. VAT - powiedział przewodniczący komisji Marcin Horała z PiS.
Audio
  • Były wiceminister finansów Maciejowi G. z zarzutami niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat SP (IAR)
Maciej G.
Maciej G.Foto: PAP/Radek Pietruszka
  • Prokuratura postawiła byłemu wiceministrowi finansów Maciejowi G. zarzut niedopełnienia obowiązków
  • Miał spowodować straty Skarbu Państwa w kwocie 3 mld zł z powodu nieuprawnionych zwrotów VAT
  • Maciej G. pełnił w latach 2008-2015 funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów
  • - Zarzuty bazują na zawiadomieniu, które złożyła komisja śledcza ds. VAT - powiedział Marcin Horała
1200 Maciej G..jpg
Zarzuty dla byłego wiceministra Macieja G. ws. masowego wyłudzania VAT

Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła we wtorek b. wiceministrowi finansów (2008-2015) Maciejowi G. zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa w kwocie 3 mld zł z powodu nieuprawnionych zwrotów VAT.

"W toku śledztwa przesłuchano 77 świadków, w tym pracowników Ministerstwa Finansów, prokuratorów oraz przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, które w latach 2008-2015 sygnalizowały problemy związane z tzw. przestępczością VAT-owską i potrzebę zmian w prawie, które miały jej zapobiec. Zebrany materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że Maciej G. dopuścił się przestępstwa z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności" - napisano w komunikacie Prokuratury Krajowej.

W rozmowie z dziennikarzami Horała podkreślił, że postawione Maciejowi G. zarzuty "można powiedzieć, bazują na zawiadomieniu, które złożyła komisja śledcza". Komisja takie zawiadomienie złożyła na początku lipca. Poza G. dotyczyło ono również byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego oraz byłego wiceszefa MF Andrzeja Parafianowicza.

"Niedopełnienie obowiązków"

Zawiadomienie dotyczyło niedopełnienia obowiązków, które miałoby polegać na nieprowadzeniu koniecznych dla dochodów państwa prac legislacyjnych, co uniemożliwiało uszczelnienie systemu podatkowego.

- Wskazywaliśmy tam na to, że w roku 2013 swoją osobistą decyzją wykreślił elektronikę z pewnego katalogu towarów, których handel był uszczelniany w kolejnej nowelizacji ustawy o VAT. Zachował się projekt ustaw z odręczną adnotacją wiceministra, gdzie on mówi: akceptuje bez nieruchomości, wyrobów, elektroniki - powiedział we wtorek przewodniczący komisji.

Zaznaczył też, że "w 2013 roku już było wiadomo, że ta skala wyłudzeń w obrocie elektroniką jest bardzo duża". - W 2010 roku były już takie wnioski z kontroli koordynowanej robione w całym kraju i wniosek z kontroli był taki, że potrzebne są zmiany legislacyjne. Przez trzy lata nic się nie działo, a w 2013 roku, kiedy się już zadziało, projekt był już gotowy; decyzją wiceministra zostało to skreślone i dopiero w 2015 roku podjęto takie kroki, a każdego roku budżet tracił miliardy na samej tylko elektronice - dodał.

Zapytany, czy komisja postawienie tych zarzutów odczytuje jako swój sukces, odpowiedział: - To taki smutny sukces. Wolelibyśmy, żeby nie było komu stawiać zarzutów, bo wszystko było dobrze i państwo polskie funkcjonowało, ale niestety nie funkcjonowało.

- W jakimś obszarze gorzkiego sukcesu jakiś to sukcesik jest, aczkolwiek prawdziwym sukcesem będzie, jeżeli osoby odpowiedzialne poniosą ostateczną odpowiedzialność. Postawienie zarzutów to jeszcze nie jest ostateczna odpowiedzialność - zaznaczył.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

Maciej G. pełnił w latach 2008-2015 funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, nadzorował pracę Departamentu Podatku od Towarów i Usług. Do jego obowiązków należał nadzór m.in. nad pracami związanymi z przygotowaniem projektów zmian w prawie podatkowym.

Jak wskazano, 26 lutego 2013 roku ówczesny dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług przedłożył Maciejowi G. projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, wskazując, że ograniczenie nadużyć podatkowych przy sprzedaży niektórych wrażliwych towarów, jak wyroby stalowe, paliwa i elektronika, wymaga m.in. skrócenia okresów rozliczeniowych z trzech do jednego miesiąca.

"Maciej G. naniósł na projekcie ustawy osobistą, opatrzoną pieczęcią adnotację o braku akceptacji dla zmian w przypadku sprzedaży wyrobów elektronicznych i nieruchomości. W rezultacie jeszcze tego samego dnia, w ciągu dwóch godzin, projekt ustawy został zmieniony. Z jego uzasadnienia usunięto informację na temat ustaleń służb kontrolnych państwa, które alarmowały o wzroście wyłudzeń podatku VAT przy obrocie wyrobami elektronicznymi" - podkreśliła prokuratura.

Jej zdaniem konsekwencją jego działania było "osiągnięcie korzyści majątkowej przez osoby zajmujące się eksportem i sprzedażą telefonów komórkowych w obrocie handlowym wewnątrz Unii Europejskiej". "Skarb Państwa doznał szacunkowej szkody w wysokości 3 mld zł z tytułu m.in. nieuprawnionych zwrotów podatku VAT" - wskazano.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Możliwe doniesienie do prokuratury dot. m.in. b. ministra rządu PO-PSL

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 13:12
Komisja śledcza do spraw VAT proponuje projekt uchwały ws. zawiadomienia do prokuratury dot. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Jana Vincenta-Rostowskiego, Macieja Grabowskiego i Andrzeja Parafianowicza. Miało do niego dojść w okresie od 2010 do 2013 roku. W tym czasie Rostowski był ministrem finansów w rządzie PO-PSL, a pozostali wiceministrami w tym resorcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja ds. VAT po raz drugi przesłuchała byłego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 20:02
Sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń podatku VAT i akcyzy przesłuchała po raz drugi Andrzeja Parafianowicza. Świadek był wiceministrem finansów w dwóch gabinetach ówczesnego szefa rządu Donalda Tuska. Na pytania odpowiadał dziś w trybie tajnym, a po południu - jawnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zarzuty dla byłego wiceministra Macieja G. ws. masowego wyłudzania VAT

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 11:15
Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła we wtorek byłemu wiceministrowi finansów (2008-2015) Maciejowi G. zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa w kwocie 3 mld zł z powodu nieuprawnionych zwrotów VAT.
rozwiń zwiń