Jest projekt ustawy o komisji ds. walki z pedofilią. Przestępstwa będą jawne

Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął projekt ustawy o powołaniu specjalnej komisji do spraw walki z pedofilią. "Żadne działania skierowane przeciwko wolności seksualnej (...) dzieci - mimo upływu lat - nie mogą być chronione tajemnicą" - głosi preambuła projektu. 

2019-07-16, 13:42

Jest projekt ustawy o komisji ds. walki z pedofilią. Przestępstwa będą jawne
Posiedzenie rządu. Foto: PAP/Leszek Szymański

Posłuchaj

Rząd przyjął projekt ustawy o walce z pedofilią - relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o powołaniu komisji ds. walki z pedofilią
  • Projekt zakłada jawność działań "skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności dzieci"
  • Komisja ma się zajmować m.in. wydawaniem postanowień o wpisaniu do rejestru przestępców seksualnych oraz identyfikowaniem zaniechań organów państwa

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy w sprawie powołania państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej 15 lat.

Powiązany Artykuł

r_kelly1200.jpg
USA: znany piosenkarz z zarzutami. Dot. m.in. pornografii dziecięcej

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu o projekcie ustawy, wydanego przez Centrum Informacyjne Rządu, projekt przedłożył wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin.

Przestępstwa nie będą objęte tajemnicą

"W projekcie ustawy powołującym komisję zawarto preambułę, w której m.in. wyrażono przekonanie, że żadne działania skierowane przeciwko wolności seksualnej i obyczajności dzieci - mimo upływu lat - nie mogą być chronione tajemnicą ani nie mogą ulec zapomnieniu - dla ochrony czci, praw i godności osób poszkodowanych" - czytamy w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] KPRM: komisja ds. pedofilii będzie niezależna od organów władzy publicznej

REKLAMA

Poinformowano w nim, że głównymi celami działania komisji będzie m.in. wydawanie postanowień o wpisie w rejestrze osób, w stosunku do których komisja wydała postanowienie o wpisie w rejestrze, który stanowi część Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, zawiadamianie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii czy też o niezawiadomieniu właściwego organu o podejrzeniu przestępstwa pedofilii.

Komisja zidentyfikuje zaniedbania i zaniechania

Do zadań komisji będzie też należeć - jak podano - identyfikowanie zaniedbań i zaniechań organów państwa, organizacji pozarządowych, podmiotów i instytucji prowadzących działalność edukacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, kulturalną i związaną z kulturą fizyczną, wypoczynkiem oraz leczeniem, a także samorządów zawodowych, kościołów oraz związków wyznaniowych, w tym kościelnych osób prawnych oraz osób prywatnych, jeśli chodzi o wyjaśnianie przypadków nadużyć seksualnych. 

Według autorów komunikatu komisja będzie niezależna od organów władzy publicznej i będzie się składać z 7 członków: trzech – powołanych przez Sejm większością trzech piątych; jednego – powołanego przez Senat większością trzech piątych głosów, a także po jednym członku powołanym przez: prezydenta, premiera i rzecznika praw dziecka.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek Sasin: komisja ds. pedofilii nie będzie komisją polityczną

REKLAMA

"Członkami komisji powinny zostać osoby o najwyższym stopniu wiedzy merytorycznej oraz bogatym doświadczeniu zawodowym. Dlatego też wśród podmiotów, które będą mogły zgłaszać kandydatów na członków komisji wskazano: Naczelną Radę Adwokacką, Krajową Radę Radców Prawnych, Krajową Radę Sądownictwa, Krajową Radę Prokuratorów, Naczelną Izbę Lekarską, Krajową Izbę Psychologów oraz organizacje pozarządowe, których zadania statutowe przez co najmniej 2 lata obejmowały działania związane z prawami dzieci, w szczególności związane z ochroną i przeciwdziałaniem przemocy, w tym seksualnej" – czytamy w komunikacie.

Przewodniczącego wybierze Sejm

Przewodniczącego komisji wybierać będzie – spośród członków komisji – Sejm zwykłą większością głosów. Kadencja komisji trwać będzie 7 lat. W pracach komisji będzie mógł brać udział, z głosem doradczym i na zaproszenie przewodniczącego, przedstawiciel rzecznika praw obywatelskich.

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od daty jej ogłoszenia w dzienniku ustaw.

O zamiarze powołania komisji ds. badania przypadków pedofilii poinformował 21 maja premier Mateusz Morawiecki. Jak wtedy zaznaczył, będzie ona zajmowała się wszystkimi środowiskami, m.in. duchownymi, a także środowiskami artystycznymi i nauczycielskimi. Szef rządu zapowiedział, że do udziału w jej pracach zostanie zaproszona także opozycja.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że projekt ma dalej niezwłocznie trafić na jeszcze lipcowe posiedzenie Sejmu.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej