more_horiz
Wiadomości

Jacek Sasin: na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie Donald Trump

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 10:54
- Na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie będzie prezydent USA Donald Trump, mamy to już potwierdzone - powiedział w czwartek wicepremier Jacek Sasin. 
Donald Trump
Donald TrumpFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

W programie "Tłit" na wp.pl Sasin mówił, że w Warszawie odbędą się światowe obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dopytywany, dlaczego obchody odbędą się w Warszawie, a nie na Westerplatte, Sasin mówił, że to Warszawa jest stolicą Polski.

duda fre  shutter 1200.jpg
Prezydent: będą zaproszenia do światowych przywódców na uroczystości na Westerplatte

- Mamy stolicę, tutaj są obchodzone najważniejsze państwowe uroczystości, właśnie w stolicy, i taka decyzja została podjęta, że to właśnie będzie się działo w stolicy, natomiast Westerplatte będzie też ważnym elementem tych obchodów - mówił. 

- Będzie na pewno prezydent (USA Donald - PAP) Trump - to mamy już potwierdzone. Będą inni przywódcy, w tej chwili są potwierdzane te wizyty. Skierowaliśmy zaproszenia jako Polska do szerokiego grona przywódców, więc oczekujemy i jesteśmy przekonani, że to będą światowe obchody - mówił wicepremier. 

Nie na miejscu obecność Putina

Dopytywany, czy wizyta Trumpa w Polsce jest już potwierdzona, czy są to nieoficjalne informacje, Sasin powiedział: "Są nieoficjalne, ale możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa mówić, że do tej wizyty dojdzie". 

Pytany o obecność kanclerz Niemiec Angeli Merkel, wicepremier stwierdził: "Jesteśmy w tej sprawie optymistami". 

Odnosząc się zaś do ewentualnej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina, Sasin powiedział, że jest on "przywódcą kraju, który dokonuje zbrojnych agresji wobec swoich sąsiadów, i myślę, że byłoby to jednak nie na miejscu, żeby czcić rocznicę zbrojnej agresji na Polskę z udziałem przywódcy, który dzisiaj tymi samymi metodami traktuje swoich sąsiadów". 

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła, że samorząd gdański organizuje obchody 1 września na Westerplatte o godz. 4.45, otwarte dla każdego. - Będą na pewno także delegacje z różnych krajów. I robimy swoje, bo Westerplatte to jest miejsce, w którym rozpoczęła się II wojna światowa - powiedziała Dulkiewicz.

dn

Zobacz także

Zobacz także