X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

K. Szczerski: nowy rząd Ukrainy to polityczny sukces W. Zełenskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 12:32
Oczekujemy, że sprawy polsko-ukraińskie będą ważną częścią agendy politycznej nowego ukraińskiego rządu - mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, po niedzielnych wyborach środowisko polityczne prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wzięło pełną odpowiedzialność za przyszłe losy Ukrainy. 
Partię Sługa Narodu poparło 42,3 procent wyborców
Partię Sługa Narodu poparło 42,3 procent wyborcówFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego po raz pierwszy w historii tego kraju może utworzyć jednopartyjną większość parlamentarną. W niedzielnych wyborach do Rady Najwyższej prowadzi ona w głosowaniu na listy partyjne i zwycięża w okręgach jednomandatowych. 

Szef gabinetu prezydenta przyznał, że wynik ten jest spodziewany, biorąc pod uwagę przedwyborcze sondaże. -Jest to polityczny sukces prezydenta Zełenskiego, który potrafił zbudować w krótkim czasie nie tylko swoje osobiste poparcie, ale także stworzyć formację polityczną, która pewnie przejmie samodzielne rządy na Ukrainie - mówił Szczerski. 

zelenski_winner1200.jpg
D. Materniak: nie jest pewne, że wszyscy deputowani z list Zełeńskiego dogadają się ze sobą

Prezydencki minister ocenił, że samodzielne rządy to nie tylko szansa na pełną realizację programu politycznego, ale także odpowiedzialność. - Środowisko polityczne prezydenta Zełenskiego to środowisko nowe, które wzięło na siebie odpowiedzialność za przyszłe losy Ukrainy - dodał. 

W oczekiwaniu na program nowego rządu

Szczerski wskazywał jednocześnie, że nie są w tej chwili znane wszystkie elementy programu nowego rządu, jak i jego członkowie. - Będziemy więc oczekiwać na uformowanie nowego gabinetu i na informacje, jakie będą jego polityczne priorytety - podkreślił. 

- Oczekujemy - tak jak mówił prezydent Andrzej Duda po pierwszym spotkaniu z prezydentem Zełenskim - że te sprawy, które są ważne w relacjach polsko-ukraińskich będą ważną częścią agendy politycznej nowego rządu, spójnego politycznie z prezydentem Ukrainy - oświadczył Szczerski. - Jesteśmy gotowi do współpracy, ale oczekujemy też dobrych rozmów z nowymi władzami Ukrainy, na temat wspólnych polsko-ukraińskich tematów - dodał. 

Szczerski przekazał też, że 1 września w Warszawie - na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej - spodziewana jest wizyta prezydenta Zełenskiego. - Jest taka wola, nie wykluczam także, że 2 września zrealizujemy pierwszą oficjalną wizytę prezydenta Ukrainy w Polsce. Mam nadzieję, że wtedy będziemy mogli rozmawiać nie tylko o polityce prezydenta Zełenskiego, ale i nowego rządu Ukrainy - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

zełenski 1200 shutt.jpg
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie chce koalicji ze starymi politykami

Wyniki wyborów parlamentarnych na Ukrainie

W poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy podliczyła ponad 43 proc. głosów, oddanych w wyborach, potwierdzając, że do Rady Najwyższej wchodzi pięć ugrupowań politycznych. Po przeliczeniu protokołów, które CKW otrzymała w formie elektronicznej, pierwsze miejsce w głosowaniu na listy partyjne utrzymuje Sługa Narodu, którą poparło 42,3 procent wyborców. 

Prorosyjska Opozycyjna Platforma–Za Życie zdobyła 12,7 procent głosów, Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko – niewiele ponad 8 procent,

Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki – 8,7 procent oraz Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka – 6,3 procent. Inne partie, które startowały w wyborach, nie pokonały obowiązującego na Ukrainie 5-procentowego progu wyborczego.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak