X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jakub Wiech: gaz z USA zwiększy poziom polskiego bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 13:35
- Wraz z kupnem amerykańskiego gazu otrzymujemy wymierne korzyści na płaszczyźnie bezpieczeństwa polityczno-militarnego - powiedział dla portalu PolskieRadio24.pl Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24.com. 
Terminal w Świnoujściu
Terminal w ŚwinoujściuFoto: Shutterstock/Wojciech Wrzesien

W piątek, w Świnoujściu odbędzie się odbiór amerykańskiego gazu LNG. To pierwsza dostawa w ramach długoterminowego kontraktu z Cheniere Energy. Metanowiec Oak Spirit, który płynie do Gazoportu w Świnoujściu, jest już w cieśninie Skagerrak między Norwegią a Danią.

duda trump 1200.jpg
Ekspert: współpraca z USA jest korzystna. Gaz z Rosji jest dla nas nienaturalnie drogi

Jak twierdzi zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24 Jakub Wiech "skroplony gaz z USA jest tańszy niż gaz oferowany przez dostawcę rosyjskiego".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Piotr Naimski: nie będzie zgody na niszczenie polskiej gospodarki

- Dostawy gazu skroplonego z USA to jest skok na nową platformę, jeśli chodzi o układ sił i pozycję energetyczną Polski w Europie Środkowej. Poprzez inwestycje w postaci terminala LNG w Świnoujściu, a także dzięki planom rozbudowy tej jednostki oraz powstania gazociągu Baltic Pipe i kupna pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej, Polska pokazała, że może skutecznie dywersyfikować swoje dostawy gazu. Jest to szczególnie ważne ze względu na położenie geograficzne kraju, gdyż w nad naszą część Europy rozciągnięty jest monopol Gazpromu, z którym musimy podjąć walkę. Rosjanie wykorzystują bowiem swe surowce energetyczne do walki politycznej - powiedział ekspert.

Jakub Wiech przyznaje, że "wraz z kupnem amerykańskiego surowca otrzymujemy pewne wymierne korzyści na płaszczyźnie bezpieczeństwa polityczno-militarnego". - Jako duży klient firm amerykańskich możemy założyć, że wraz z dostawami gazu wzrośnie poziom polskiego bezpieczeństwa, ponieważ swoich kontrahentów się ochrania i dba się o ich bezpieczeństwo - przyznał.

Silna pozycja negocjacyjna z Gazpromem

Kupno gazu z USA jest również szansą na lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowach z Gazpromem, a nawet na porzucenie rosyjskiego źródła, o czym wspominał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetyczne Piotr Naimski.

- Jeżeli chcemy negocjować z Rosjanami jakiekolwiek przedłużenie obecnego kontraktu jamalskiego, to musimy podjąć decyzję w tej kwestii do końca tego roku – tak wynika z brzmienia umowy. Według zapowiedzi Piotra Naimskiego Polska ma porzucić dostawy z kierunku rosyjskiego i jest to konsekwentnie realizowana wizja przez obecny rząd. W ciągu kilku lat postawiliśmy się w zupełnie innej sytuacji niż ta w której byliśmy w roku 2010, kiedy prowadzone były - w sposób skandaliczny - negocjacje obecnie obowiązującej umowy - stwierdził Jakub Wiech.

Rozmówca przyznał, że "po zrealizowaniu inwestycji takich jak Baltic Pipe, po inwestycji w nowy terminal w Zatoce Gdańskiej, zwiększeniu krajowego wydobycia gazu dzięki projektom PGNiG, Polska będzie na silnej pozycji, jeśli chodzi o ewentualne negocjacje ze stroną rosyjską".

- Ciekawym przykładem są Litwini. Kiedy postawili swój pływający terminal w Kłajpedzie, to Rosjanie od razu zaoferowali im niższą cenę. Należy pamiętać, że rynek polski jest znacznie większy, więc jego utrata dla Gazpromu byłaby wyraźnym ciosem, zwłaszcza, że w ciągu ostatnich kilku lat Rosjanie stracili już rynek ukraiński, stracili pozycję na rynku litewskim i wkrótce mogą stracić rynek gruziński. Ta rosyjska dominacja gazowa, choć wspomagana m.in. przez gazociąg Nord Stream i budowany gazociąg Nord Stream 2, zaczyna się kruszyć w takich krajach jak Polska, która podejmują wymierne kroki zmierzające ku dywersyfikacji dostaw - mówił ekspert z portalu Energetyka24.

Amerykanie w ciągu 4 lat mają dostarczyć Polsce 700 milionów metrów sześciennych gazu. Przez kolejne 20 lat zgodnie z kontraktem roczne dostawy mają wynieść prawie 2 miliardy metrów sześciennych. 

Damian Nejman, PolskieRadio24.pl

Czytaj także

Energetyka: Ukraina nie kupuje gazu z Rosji, bo nie chce finansować wroga

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 22:15
Po zimie bez rosyjskiego gazu Ukraina zmienia źródło jego pozyskiwania. Politycznie decyzja jest zrozumiała, ale finansowo – jest dużym obciążeniem. O strategii energetycznej Ukrainy mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Purski z Eastbook.eu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Przemysław Zaleski: negocjatorzy w Polsce praktycznie oddali pole Gazpromowi

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 13:49
- Protokoły i instrukcje są utajnione, ale z informacji, do których docierałem wynikało, że pierwsze instrukcje, jakie dostał zespół negocjacyjny, były odmienne od kroków, które były potem realizowane. Te instrukcje w pewnym momencie zostały zdjęte - mówił w audycji "W samo południe" dr Przemysław Zaleski, ekspert od spraw bezpieczeństwa energetycznego z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Łukasz Tolak: najważniejsze, by mieć zdywersyfikowane źródła energii

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 12:55
- W ciągu najbliższej dekady będziemy mieli jeszcze większą możliwość pozyskania gazu z innych kierunków, co pogarsza pozycję negocjacyjną strony rosyjskiej. To nie znaczy, że tego gazu w ogóle nie będziemy od nich kupować. Będziemy mieli różne opcje na stole - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Łukasz Tolak (Collegium Civitas).
rozwiń zwiń