Piotr Naimski: nie będzie zgody na niszczenie polskiej gospodarki
– Mamy naszą strategię i taktykę realizowania polityki, która musi zapewnić wszystkim Polakom dostęp do energii elektrycznej w sposób nieprzerwany i za akceptowalną cenę – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
2019-07-17, 21:04
Posłuchaj
"Chcę, aby Europa była neutralna klimatycznie do 2050 roku" – tak zadeklarowała Ursula von der Leyen, nowa szefowa Komisji Europejskiej. Dodała, że nasz kontynent ma być najbardziej czystym ekologicznie kontynentem. W jaki sposób przedstawione założenia przekładają się na strategię energetyczną Polski?
Powiązany Artykuł
Paweł Sałek: słowa Grzegorza Schetyny o likwidacji kopalni są nieodpowiedzialne
– Warto zaznaczyć, że wiele wypowiedzi pani von der Leyen padło podczas kampanii wyborczej, w której walczyła o uzyskanie głosów pozwalających na zostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej. Tak bardzo radykalnie i zdecydowanie poruszała kwestie klimatu i czystego powietrza, gdyż zabiegała o głosy najbardziej "zielonych" europosłów – stwierdził Piotr Naimski.
Polska strategia energetyczna
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zaznaczył, że jeśli założony przez Ursulę von der Leyen plan miałby być zrealizowany, to musiałyby zostać określone warunki dojścia do tych założeń. – Powinny być różne dla poszczególnych krajów europejskich. Wiążę się to z długą procedurą. (…) My posiadamy naszą strategię i taktykę realizowania polityki, która musi zapewnić wszystkim Polakom dostęp do energii elektrycznej w sposób nieprzerwany i za akceptowalną cenę – wskazał Piotr Naimski.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Piotr Naimski: chcemy na stałe uniezależnić się od rosyjskiego dyktatu
REKLAMA
Europejska gospodarka coraz mniej konkurencyjna
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że strategia energetyczna Polski zakłada, iż w perspektywie 2040 roku nadal będziemy produkowali dużą część energii z węgla.
Powiązany Artykuł
Krzysztof Tchórzewski: powinniśmy przyspieszyć działania związane z energetyką jądrową
– Wyniesie ona mniej więcej połowę. Nastawiamy się na budowę nieemisyjnych źródeł energii tak, by ograniczać emisję dwutlenku węgla. Chodzi o zdroworozsądkowe podejście, które nie będzie mordowało polskiej gospodarki. Na coś takiego nie będzie można się zgodzić. Europa jest w tej chwili w sytuacji, w której gałęzie przemysłu zużywające dużo energii, ze względu na różne obostrzenia, "wychodzą" na inne kontynenty. Szczytne cele nie mogą prowadzić do gospodarczej zapaści kontynentu – dodał Piotr Naimski.
Problemy z utrzymaniem produkcji cementu i stali. Na te kwestie zwrócił uwagę pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Zaznaczył, że Europa z powodu odpływu firm z tego sektora traci na konkurencyjności wobec gospodarki światowej.
Z Piotrem Naimskim rozmawiał Antoni Opaliński.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
-------------------------------------
Data emisji: 17.07.2019
Godzina emisji: 19.46
REKLAMA