X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Piotr Naimski: chcemy na stałe uniezależnić się od rosyjskiego dyktatu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 08:51
- Gazociąg Baltic Pipe to element długoterminowej strategii uniezależnienia sprowadzania gazu do naszego kraju od monopolistycznego dostawcy, którym jest rosyjski Gazprom - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Baltic Pipe i terminal w Świnoujściu spowodują, że będziemy suwerenni i niezależni pod względem dostaw gazu - dodał.
Audio
  • 17.04.19 Piotr Naimski: mamy praktyczny i ofensywny plan.

W Brukseli podpisano umowę na dofinansowanie budowy gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu do Polski ma trafiać gaz z Norwegii. Wsparcie z kasy Unii Europejskiej ma wynieść blisko 215 mln euro. Ustawę, wyrażającą zgodę parlamentu na dokonanie ratyfikacji umowy między Polską a Danią ws. gazociągu Baltic Pipe, podpisał 5 kwietnia prezydent Andrzej Duda.

069417bf-cc79-4da3-b284-bd96b48977f9.jpg
Premier: Baltic Pipe zmieni miejsce bezpieczeństwa gazowego Polski

- Od jesieni 2022 roku, dzięki tej inwestycji, będziemy mieli możliwość sprowadzenia 10 mld m sześc. gazu. To tyle, ile w tej chwili importujemy od Gazpromu. Ma on dominującą pozycję w Polsce i regionie środkowoeuropejskim. Chcemy mieć możliwość sprowadzenia surowca z innych kierunków. Chcemy być na dobre i na stałe uniezależnieni od dyktatu rosyjskiego, który wiąże się z naciskami politycznymi, a także z niepewnością dostaw. Mamy praktyczny i ofensywny plan. Jego wyrazem jest właśnie Baltic Pipe. To inwestycja, która po zrealizowaniu będzie zabezpieczała polskie interesy - podkreślił Piotr Naimski.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podkreślił, że Baltic Pipe to element długoterminowej strategii uniezależnienia dostaw gazu do naszego kraju od monopolistycznego dostawcy, którym jest rosyjski Gazprom. - Baltic Pipe i terminal w Świnoujściu spowodują, że Polska będzie suwerenna i niezależna pod względem dostaw gazu - zaznaczył rozmówca Polskiego Radia 24.

1785487a-b11a-4570-8663-cac9c00088da.jpg
Baltic Pipe: pozwoli na uregulowanie starego sporu między Danią a Polską

Baltic Pipe jest strategicznym projektem infrastrukturalnym, mającym na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Zdolność przesyłowa nowego rurociągu ma wynosić 10 mld m sześc. rocznie. 

"Nord Stream 2 to działanie wykraczające poza ekonomię"

- Niemcy, którzy porozumiewają się z Rosjanami wbrew interesom Polski i regionu środkowoeuropejskiego, realizują swój interes - w ten sposób Piotr Naimski określił rosyjsko-niemiecki projekt gazociągu Nord Stream 2, który będzie dostarczał gaz z Rosji do naszych zachodnich sąsiadów po dnie Bałtyku, z pominięciem przesyłu kontynentalnego.

- Nord Stream 2 to działanie, które wykracza poza ekonomię, to działanie polityczne podważające solidarność sojuszniczą Zachodu. To cel i niestety często rezultat ruchów Rosji. Politycy w dużych europejskich krajach nie postrzegają Rosji jako zagrożenie, a tamtejszy rynek jest uważany za perspektywiczny - zauważył.

Z Piotrem Naimskim rozmawiał Michał Rachoń.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------------

Data emisji: 17.04.2019

Godzina emisji: 7.36

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Kuźmiuk: Rosja traktuje gaz jako broń polityczną

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 22:03
– Rosjanie, dzięki Nord Stream 2, bez pośrednictwa Ukrainy, będą sprzedawać jeszcze więcej gazu zachodniej Europie niż do tej pory. W związku z tym otrzymają dodatkowe pieniądze, które przeznaczą na zbrojenie, a następnie, przy pomocy nowocześniejszych rakiet, zaatakują Zachód – w ten sposób Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS, postarał się nakreślić możliwe konsekwencje powstania rosyjsko-niemieckiego gazociągu na dnie Bałtyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Jakóbik: Baltic Pipe zapewni Polsce większą niezależność polityczną

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 00:58
– Dzięki Baltic Pipe, w perspektywie kilkunastu lat, Polska zaoszczędzi nawet 4 mld złotych. Jego powstanie przełoży się prawdopodobnie również na niższe ceny gazu dla Polaków – wskazał Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. W piątek zostały dopełnione formalności, dzięki którym w życie weszła umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nord Stream 2. Jerzy Haszczyński: Rosjanie są zachwyceni, że chciwość kapitalistów przeważa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 20:12
– Jesteśmy skazani na to, że rura ta będzie dzieliła Europę na całe pokolenia. To gigantyczny błąd Niemiec, że nie uwzględniły interesu państw Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej". Zabiegi państw przeciwnych budowie gazociągu Nord Stream 2 skazane są zatem na porażkę?
rozwiń zwiń