X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Baltic Pipe: pozwoli na uregulowania starego sporu między Danią a Polską

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 17:53
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwia dokonanie ratyfikacji umowy między Polską a Danią ws. gazociągu Baltic Pipe. Ustawa zakończy też kilkudziesięcioletni spór między oboma państwami o granice między obszarami morskimi.
Audio
  • O budowie gazociągu Baltic Pipe i zakończeniu długoletniego sporu między Polską a Danią - mówią goście radiowej jedynki./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Międzyrządowy dokument został podpisany w Katowicach pod koniec ub. roku. 

Polska będzie właścicielem Baltic Pipe do granic Danii

Na jego podstawie polski operator przesyłowy Gaz-System, będzie właścicielem części gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, aż po wybrzeże Danii - do tzw. ostatniego suchego spawu.  Spółka sfinansuje w całości budowę całej podmorskiej rury.

Baltic Pipe będzie służył nie tylko Polsce

− Przyszły gazociąg jest w stanie zaspokoić potrzeby nie tylko naszego kraju, mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak zapewnia, nowe inwestycje gazowe powiększą nasze bezpieczeństwo energetyczne  – w przypadku gazociągu zdolności przesyłowe wynoszą 10 mld m sześciennych, a w przypadku terminala – na razie pięć, a w przyszłości siedem i pół miliarda metrów sześciennych.

− To w razie czego daje możliwość pomocy naszym sąsiadom i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszej części Europy. Stąd rozbudowywana jest infrastruktura przesyłowa do południowej granicy Polski z Czechami oraz Słowacją – mówi minister.  

Baltic Pipe oznacza realną dywersyfikację dostaw gazu

− Baltic Pipe to element realnej dywersyfikacji, mówi Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.

− A to oznacza, że ściągamy gaz z innych kierunków niż Federacja Rosyjska, a ten gazociąg oraz gazoport faktycznie uniezależnią nas od rosyjskiego gazu – tłumaczy gość radiowej jedynki.

W Polsce zaczyna rosnąć udział gazu w produkcji energii elektrycznej, i z czasem będziemy potrzebowali go więcej. 

Ważna regulacja między Polską a Danią

− Ratyfikacja umowy jest ważnym krokiem w stosunkach między Polską a Danią, mówi Aleksandra Gawlikowska Fyk z Forum Energii.

I wyjaśnia, że zgoda Sejmu na podział obszarów morskich między Polskę a Danię, czyli sprawę, która nie była uregulowana i ciągnęła się kilkadziesiąt lat, jest ważnym krokiem, pozwalającym na budowę gazociągu między Polską a Danią.

Obie strony potwierdzają w umowie, że będą wspierać inwestorów w przygotowaniu i realizacji projektu Baltic Pipe, tak aby mógł być ukończony do 1 października 2022 r.

Baltic Pipe ma połączyć Polskę ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfe Kontynentalnym za pośrednictwem duńskiego i norweskiego systemu przesyłowego.

Tomasz Matusiak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak