Baltic Pipe: pozwoli na uregulowania starego sporu między Danią a Polską

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwia dokonanie ratyfikacji umowy między Polską a Danią ws. gazociągu Baltic Pipe. Ustawa zakończy też kilkudziesięcioletni spór między oboma państwami o granice między obszarami morskimi.

2019-04-09, 17:53

Baltic Pipe: pozwoli na uregulowania starego sporu między Danią a Polską
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

O budowie gazociągu Baltic Pipe i zakończeniu długoletniego sporu między Polską a Danią - mówią goście radiowej jedynki./Tomasz Matusiak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Międzyrządowy dokument został podpisany w Katowicach pod koniec ub. roku. 

Polska będzie właścicielem Baltic Pipe do granic Danii

Na jego podstawie polski operator przesyłowy Gaz-System, będzie właścicielem części gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, aż po wybrzeże Danii - do tzw. ostatniego suchego spawu.  Spółka sfinansuje w całości budowę całej podmorskiej rury.

Baltic Pipe będzie służył nie tylko Polsce

− Przyszły gazociąg jest w stanie zaspokoić potrzeby nie tylko naszego kraju, mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak zapewnia, nowe inwestycje gazowe powiększą nasze bezpieczeństwo energetyczne  – w przypadku gazociągu zdolności przesyłowe wynoszą 10 mld m sześciennych, a w przypadku terminala – na razie pięć, a w przyszłości siedem i pół miliarda metrów sześciennych.

REKLAMA

− To w razie czego daje możliwość pomocy naszym sąsiadom i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszej części Europy. Stąd rozbudowywana jest infrastruktura przesyłowa do południowej granicy Polski z Czechami oraz Słowacją – mówi minister.  

Baltic Pipe oznacza realną dywersyfikację dostaw gazu

− Baltic Pipe to element realnej dywersyfikacji, mówi Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego.

− A to oznacza, że ściągamy gaz z innych kierunków niż Federacja Rosyjska, a ten gazociąg oraz gazoport faktycznie uniezależnią nas od rosyjskiego gazu – tłumaczy gość radiowej jedynki.

W Polsce zaczyna rosnąć udział gazu w produkcji energii elektrycznej, i z czasem będziemy potrzebowali go więcej. 

REKLAMA

Ważna regulacja między Polską a Danią

− Ratyfikacja umowy jest ważnym krokiem w stosunkach między Polską a Danią, mówi Aleksandra Gawlikowska Fyk z Forum Energii.

I wyjaśnia, że zgoda Sejmu na podział obszarów morskich między Polskę a Danię, czyli sprawę, która nie była uregulowana i ciągnęła się kilkadziesiąt lat, jest ważnym krokiem, pozwalającym na budowę gazociągu między Polską a Danią.

Obie strony potwierdzają w umowie, że będą wspierać inwestorów w przygotowaniu i realizacji projektu Baltic Pipe, tak aby mógł być ukończony do 1 października 2022 r.

Baltic Pipe ma połączyć Polskę ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfe Kontynentalnym za pośrednictwem duńskiego i norweskiego systemu przesyłowego.

REKLAMA

Tomasz Matusiak, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej