X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Iwona Michałek: nie ma chaosu w systemie oświaty

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 12:45
- Mimo kumulacji roczników ponad 90 proc. uczniów dostało się do wybranych szkół. Jest to bardzo podobny poziom, jak ubiegłym roku. Samorządy w większości dobrze się przygotowały do tej sytuacji. W wielu miastach sytuacja jest lepsza niż rok temu – powiedziała w Polskim Radiu 24 Iwona Michałek, wiceminister edukacji.
Audio
  • 25.07.19 Iwona Michałek: ponad 90 proc. uczniów dostało się do wybranych szkół
Iwona Michałek
Iwona MichałekFoto: PR24/RB

Po zakończonej rekrutacji zasadniczej do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w całym kraju dostało się prawie 90 proc. uczniów. W ubiegłym roku na tym etapie rekrutacji 86 proc. uczniów wiedziało już, w której szkole będzie się uczyć od 1 września.

szkoła podanie rekrutacja 1200.jpg
Rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Sprawdź, gdzie są jeszcze wolne miejsca

Iwona Michałek podkreślała, że dane wskazują na prawidłowy przebieg rekrutacji do szkół średnich, zbliżony do tego, jaki miał miejsce w ubiegłych latach. - Szuka się problemu tam, gdzie nie go ma. Przy każdej dużej reformie, a taką była i jest reforma edukacji, zawsze pojawiają się mniejsze lub większe problemy, rozwiązujemy je na bieżąco. Kuratorzy są w stałym kontakcie z samorządami – zaznaczyła.

Wiceminister edukacji przypominała, że likwidacja gimnazjów była jedynym z haseł wyborczych Zjednoczonej Prawicy w 2015 r. - Gimnazja nie były dobrym pomysłem. Już wtedy mieliśmy zdiagnozowany problem i wiedzieliśmy, że gimnazja nie spełniają oczekiwań, które przed nimi zostały postawione. Nie ma chaosu w systemie oświaty – stwierdziła.

- Pół roku temu opozycja straszyła, że wielu nauczycieli straci pracę. Okazuje się, że wręcz przeciwnie, nauczyciele straciliby pracę, gdyby reformy nie było – zauważyła Iwona Michałek i dodała, że zgodnie z ustaleniami nauczyciele otrzymają od 1 września podwyżki o blisko 10 proc. Nauczyciel dyplomowany otrzyma 500 zł więcej, mianowany 424 zł, kontraktowy 373 zł, a stażysta 363 zł oraz 1000 zł na start.

Dane z poszczególnych miast wojewódzkich przedstawił 23 lipca minister Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej w trakcie której komentował m.in. doniesienia o złym stanie szkolnictwa po reformie edukacji: "To pokazuje wyraźnie, że ten cały szum wokół rekrutacji, który część osób próbowała tworzyć, jest trochę szumem sztucznym. To jest normalny tryb rekrutowania do szkół średnich, jaki miał miejsce także i w poprzednich latach. Widać, że w tym roku, być może sami uczniowie i samorządy, przygotowali się do tego jeszcze lepiej, bo liczba uczniów, którzy nie znaleźli swojego miejsca w szkole średniej jest zdecydowanie mniejsza niż w roku ubiegłym" – mówił minister.

Dla 726 751 tegorocznych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów w skali całego kraju przygotowano 830 234 miejsca, tj. o ponad 103 tys. miejsc więcej niż uczniów.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24

----------------------------

Data emisji: 25.07.2019

Godzina emisji: 10.33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dariusz Piontkowski: próbuje się obciążyć rząd za to, co robią samorządy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:04
– Szkoda, że uprawianie polityki odbywa się kosztem dzieci i stresu dużej części Polaków. Odbija się to na emocjach i nastrojach nie tylko uczniów, ale również ich rodziców – powiedział Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej. – Mogę zadeklarować, że każde dziecko w Polsce po szkole podstawowej i gimnazjalnej znajdzie swoje miejsce w szkole średniej – dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma systemu edukacji. Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:24
Ministra edukacji Dariusz Piontkowski zapewnił, że każde dziecko będzie miało miejsce w szkole w nadchodzącym roku szkolnym. Opozycja twierdzi jednak, że tych miejsc może zabraknąć. W "Debacie dnia" rozmawiali na ten temat: Mateusz Kosiński (Tygodnik "Solidarność"), Robert Tekieli (Polskie Radio) i Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
rozwiń zwiń