X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Zmiany w składzie PKW. Sędziego Niemcewicza zastąpi sędzia Sych

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 07:03
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda powoła sędziego TK Wojciecha Sycha w skład Państwowej Komisji Wyborczej - dowiedziała się PAP ze źródeł w PKW. Sędzia Sych zastąpi w PKW Janusza Niemcewicza, którego członkostwo wygaśnie w niedzielę w związku z ukończeniem 70 lat. 
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Zgodnie z obecnym przepisem Kodeksu wyborczego, w skład Państwowej Komisji Wyborczej wchodzi po 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy wskazywani są przez prezesów tych sądów. Kadencja członka PKW wynosi 9 lat; wygaśnięcie członkostwa przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 70 lat przez członka Komisji.

pap_prezydent1200.jpg
Prezydent: nie ma silnego państwa bez sprawiedliwej władzy sądowniczej

W niedzielę 28 lipca sędzia Janusz Niemcewicz ukończy 70 lat, a co za tym idzie, wygaśnie jego członkostwo w PKW.

Zasady mianowania członków PKW

Niemcewicz jest sędzią TK w stanie spoczynku, w związku z tym jego miejsce w Komisji zająć musi czynny sędzia TK lub w stanie spoczynku, wskazany przez prezesa Trybunału. Prezydent, od dnia wygaśnięcia członkostwa Niemcewicza w PKW, będzie miał 5 dni na uzupełnienie składu Komisji.

>>> [NASZ WYWIAD] Michał Wójcik: w planach ciąg dalszy reformy wymiaru sprawiedliwości

Na początku lipca prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała, że złożyła wniosek do prezydenta Andrzej Dudy, wskazując Wojciecha Sycha jako kolejnego kandydata do PKW.

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł w PKW, uzupełnienie składu Komisji przez prezydenta odbędzie się w poniedziałek.

W PKW od 2010 roku

Janusz Niemcewicz w 1971 r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Odbył aplikację sądową i w okresie od 1973 r. do 1974 r. był zatrudniony na stanowisku asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Katowicach. Następnie ukończył aplikację adwokacką; praktykował jako adwokat od 1978 r. do 1995 r. W latach 1995-1997 był członkiem Naczelnej Rady Adwokackiej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] NSA pyta unijny Trybunał Sprawiedliwości o odwołania od wniosków ws nominacji sędziów SN

Od grudnia 1997 r. do stycznia 2001 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W latach 1993-1997 był posłem na Sejm. W latach 2001-2010 był sędzią Trybunału Konstytucyjnego, a od 2006 do 2010 r. - wiceprezesem TK. Od 2010 r. członek Państwowej Komisji Wyborczej.

Z TK do PKW

Wojciech Sych w kwietniu 2019 r. został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

W 1987 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 2005 r. uzyskał stopień naukowy doktora prawa. 1990 r. ukończył aplikację prokuratorską. Pracował w Prokuraturze Rejonowej we Wrześni, najpierw jako asesor, następnie jako prokurator. W 1995 roku został powołany na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pracował w Sądzie Rejonowym w Poznaniu i w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie, zaś po powołaniu w 2001 roku na stanowisko sędziego sądu okręgowego, aż do 2018 r., pracował w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W ramach delegacji orzekał w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu i w Sądzie Najwyższym. Postanowieniem prezydenta z października 2018 roku został powołany na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: bitwa o zmianę polskiego sądownictwa jest trudna

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 13:00
- Bitwa o zmianę polskiego sądownictwa nie jest łatwa, kurz w tej bitwie jeszcze nie opadł, ale nasza wola jest jeszcze silniejsza, aby doprowadzić do zmiany w sądownictwie - powiedział minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

M. Stachowiak-Różecka o marszu w Białymstoku: policja zareagowała tak, jak trzeba

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 08:01
- Szybkie wyłapania bandziorów, opublikowanie wizerunków tych, którzy jeszcze nie zidentyfikowano, oddanie sprawy do prokuaruty. Wydaje się, że policja zareagowała tak, jak trzeba - powiedziała poseł Mirosława Stachowiak-Różecka w Polskim Radiu 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Chudkiewicz: PSL jest partią drugiego wyboru

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 11:41
- Nie można być trochę w ciąży. PSL ma poważny problem ze swoją wiarygodnością - mówił na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Maciej Chudkiewicz. - To już tradycyjnie partia drugiego wyboru - dodał.
rozwiń zwiń