X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sinice kwitną w Bałtyku. Sprawdź, gdzie nie wolno wejść do morza

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 14:47
Zamknięta jest większość nadmorskich kąpielisk w Trójmieście, w tym wszystkie w Gdyni. Kąpiel uniemożliwia zakwit sinic. W Gdańsku do wody można wejść w trzech miejscach na Wyspie Sobieszewskiej, a w Sopocie – w czterech lokalizacjach. 
Czerwona flaga na plaży w Gdańsku-Brzeźnie
Czerwona flaga na plaży w Gdańsku-BrzeźnieFoto: PAP/Marcin Gadomski

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego, w niedzielę rano, z powodu sinic, których zakwity pojawiły się w przybrzeżnej wodzie Bałtyku, nieczynnych jest pięć z dziewięciu kąpielisk w Sopocie. Z kąpieli w kurorcie można korzystać przy plaży 32A, Tropikalna Wyspa, Łazienki Południowe i Park Północny II. 

Nieczynne są natomiast wszystkie cztery kąpieliska zorganizowane w Gdyni oraz pięć z ośmiu urządzonych w tym sezonie na gdańskich plażach. W Gdańsku kąpiel możliwa jest w trzech lokalizacjach - na kąpieliskach Orle, Świbno i Sobieszewo na Wyspie Sobieszewskiej. 

Półwysep Helski

Zakwity sinic utrzymują się też w przybrzeżnych wodach przy siedmiu kąpieliskach na Półwyspie Helskim - w Kuźnicy, Chałupach i Juracie oraz wszystkich czterech zorganizowanych w Jastarni. W tych miejscach kąpiel jest zabroniona. 


sopot1200.jpg
Wakacyjny wypoczynek w Polsce: nie będzie rekordu - przez pogodę, sinice

Od wielu dni nieczynne jest też kąpielisko w Mikoszewie, gdzie badania próbek wody wykazały podwyższony poziom bakterii - enterokoków. Z tych samych powodów przez kilka dni nieczynne było także jedno z pięciu kąpielisk zorganizowanych w Krynicy Morskiej - Bulwar Słoneczny 1.Aktualne badania próbek wody wykazały, że zanieczyszczenie ustąpiło i w sobotę można się już tutaj kąpać. 

W niedzielę kąpiel zabroniona jest natomiast w kąpielisku w Nadolu, które urządzono nad jeziorem Żarnowieckim. 

Możliwe kolejne zakazy

Pomorski Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się zakwity sinic. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od kilkunastu dni: przemieszczają się one nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie. 


morze 1200 pap.jpg
RCB podaje przerażające statystyki. Od 1 kwietnia utonęły 233 osoby

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę. 

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa. 

Kontakt z sinicami

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak chronić Bałtyk przed rolniczą chemią?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 14:08
Azotany i fosforany pochodzące z rolnictwa zagrażają florze i faunie Morza  Bałtyckiego.
rozwiń zwiń