Jacek Czaputowicz: powstanie było krzykiem o godność człowieka
W dniu 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego szef MSZ Jacek Czaputowicz razem z szefem niemieckiej dyplomacji, Heiko Maasem, odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. Polski minister przypomniał niezłomną walkę Polaków i podkreślał, że kwestii reparacji wojennych nie można uznać za zamkniętą.
2019-08-01, 13:55
- Szefowie MSZ Polski i Niemiec wspólnie złożyli wieńce pod pomnikiem Ofiar Rzezi Woli i odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego
- Heiko Maas prosił o naród polski o przebaczenie za czyny Niemców podczas wojny
- Jacek Czaputowicz przypomniał, że w wyniku niemieckiej agresji Polska straciła bezpowrotnie część swojego dziedzictwa narodowego
- Szef MSZ apelował do młodzieży z obu krajów o partnerstwo i odpowiedzialność za europejską przyszłość
Szef polskiej dyplomacji podziękował ministrowi Maasowi za to, że kontynuuje tradycję niemieckich polityków, przyjeżdżających do Warszawy w rocznicę wybuchu Powstania. Przed przybyciem do Muzeum obaj politycy złożyli wieńce pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli.
Heiko Maas w swoim wystąpieniu poprosił naród polski o przebaczenie za to, co Niemcy zrobili w czasie wojny. - Wstyd mi za to, co Niemcy, działając w imieniu Niemiec wyrządzili Polsce - powiedział niemiecki minister. Mówił też, że "zniszczenie stolicy było jednak szczególnie mrocznym rozdziałem tej wojny, świadomym ciosem zadanym po to, by unicestwić wszystko, co składa się na polską tożsamość".
Powiązany Artykuł
![prezydent-1200-pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/8107efd9-5969-4670-b94f-3fcafe29c037.jpg)
Prezydent: rzeź Woli to ludobójstwo, o którym długo nie mówiono
- Powstanie Warszawskie było krzykiem o godność człowieka, symbolem buntu przeciw upokorzeniu i poniżeniu - mówił szef polskiego MSZ. Czaputowicz powiedział, że do nierównej walki z nazistami stanęło 50 tys. słabo uzbrojonych powstańców wspieranych przez ludność cywilną. - W ciągu 63 dni walk powstańcy pokazali, że wolność nie ma dla nich ceny - zaznaczył.
Zniszczone dziedzictwo
Jacek Czaputowicz powiedział, że dla Niemiec rządzonych przez narodowych socjalistów Polska była przeszkodą w planach budowy imperium. Przypomniał o dokonanych przez hitlerowców zniszczeniach i podkreślił, że "szkody wyrządzone Polsce i Polakom nie zostały przez ich sprawcę naprawione". - Polacy sami, swoim wysiłkiem i swoją pracą odbudowali zniszczoną stolicę. Fakt ten jest wyrazistą ilustracją szerszego problemu, który uniemożliwia nam, Polakom, uznanie kwestii reparacji za zamkniętą - powiedział minister Czaputowicz.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
Minister zwrócił uwagę na poniesione przez Polskę straty ludnościowe, a także na wielkość zniszczeń stolicy. - Ocenia się, że w powstaniu śmierć poniosło co najmniej 150 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy oraz 20 tys. żołnierzy i dowódców AK. Ze stolicy wypędzonych zostało 550 tys. osób, spośród których blisko 150 tys. wywieziono na roboty przymusowe lub do obozów koncentracyjnych. W wyniku walk i systematycznego wyburzania miasta przez niemieckie oddziały zabudowa Warszawy uległa zniszczeniu w 85 proc. - oświadczył szef polskiego MSZ.
- Polska utraciła bezpowrotnie część swojego dziedzictwa narodowego - dodał, zwracając uwagę na zniszczone zabytki - Zamek Królewski, Pałac Saski, biblioteki, archiwa.
Polsko-niemiecka przyszłość
Jacek Czaputowicz zwrócił się z prośbą do polskiej i niemieckiej młodzieży o budowanie dobrych relacji między obu krajami. Spotkanie z młodymi ludźmi z obu krajów zorganizowano z okazji rocznicy wybuchu Powstania. Jacek Czaputowicz podkreślał, że niedługo dzisiejsza młodzież będzie miała decydujący wpływ na kształt Europy.
- Dziękuję wam za zaangażowanie i życzę, by wasz młodzieńczy zapał przyczynił się do wzmocnienia partnerstwa między Polską a Niemcami. W dniu tak ważnym dla historii Polski, Niemiec i Europy proszę was o przyjęcie współodpowiedzialności za naszą europejską przyszłość - mówił minister.
REKLAMA
Polska nigdy nie skapitulowała
Powiązany Artykuł
![glinski 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/2b703e63-202b-4a9c-98af-b97557b2f7e1.jpg)
P. Gliński: powstanie było walką o godność i wartości [RELACJA]
Podczas spotkania Czaputowicz podkreślił, że "we wrześniu 1939 r. Polska była pierwszym krajem, który stawił zbrojny opór żądaniom Hitlera". - Przez 35 dni w osamotnieniu broniła się przed atakiem dwóch totalitarnych sąsiadów: Trzeciej Rzeszy i Związku Sowieckiego - mówił. - Została podbita, została pobita, ale nie skapitulowała. Nie było czegoś takiego, jak akt kapitulacji państwa polskiego czy wojska polskiego - podkreślił szef MSZ.
- Polacy nigdy nie pogodzili się z okupacją. Stworzyli Państwo Podziemne, które od pierwszej chwili istnienia przygotowywało plan powszechnego powstania przeciwko niemieckim nazistom - powiedział Czaputowicz. Jak stwierdził, "powstanie miało doprowadzić do wyzwolenia stolicy siłami samych Polaków, siłami Armii Krajowej".
fc
REKLAMA