Obchody 75. rocznicy zdobycia przez Powstańców reduty PWPW
Na terenie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające zdobycie jej gmachu przez powstańców warszawskich 2 sierpnia 1944 roku.
2019-08-02, 16:30
Posłuchaj
W obchodach 75. rocznicy tego wydarzenia wzięli udział uczestnicy walk, pracownicy, a także przedstawiciele władz państwowych.
Atak na kompleks budynków rozpoczął się o godzinie 11.00 w dwóch miejscach - na zewnątrz i wewnątrz. Uczestnik walk, żołnierz Armii Krajowej i pracownik PWPW Juliusz Kulesza ps. "Julek" wyjaśnił, że część zatrudnionych w przedsiębiorstwie należała do tajnego oddziału bojowego PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów), który zaatakowała niemieckich żandarmów stacjonujących na terenie PWPW.
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
- Niemcy byli po prostu umocnieni i mieli tutaj znakomite warunki obronne. O zwycięstwie zdecydowało to, że w pewnym momencie wewnątrz na korytarzach posypały się na nich granaty. Oni się wszystkiego spodziewali, bronili się przed powstańcami szturmującymi z zewnątrz. Im do głowy nie przychodziło, że Ci ludzie, których na co dzień tu widują ich zaatakują - wspominał Juliusz Kulesza.
>>>[ZOBACZ TAKŻE] Godzina "W" w Warszawie. Polacy oddali hołd Powstańcom - zobacz zdjęcia i nagrania
REKLAMA
"Strategiczny bastion"
Siedziba PWPW znajduje się na wzgórzu w północnej części Śródmieścia, dlatego jego lokalizacja w czasie wojny była strategiczna. Zwrócił na to uwagę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sylwester Tułajew, który też podziękował weteranom za ich walkę o wolną Polskę.
- Ten potężny żelbetonowy kompleks z podziemnymi schronami od początku walk był strategicznym bastionem powstańców. Był niewątpliwie azylem, był schronieniem dla niemal tysiąca cywilów, był szpitalem dla rannych i enklawą zaopatrzenia w żywność - mówił wiceminister.
"Część tożsamości"
Prezes PWPW Maciej Biernat przypomniał, że w tym roku firma obchodzi swoje 100-lecie funkcjonowania. Dodał, że bez poświęcenia powstańców warszawskich przedsiębiorstwa nie byłoby dzisiaj.
- Naszym obowiązkiem jest przekazywanie relacji o tamtych wydarzeniach kolejnym pokoleniom. Naocznych świadków tych dni jest coraz mniej, ich opowieści i świadectw tak pełnych realizmu musimy strzec jak największego skarbu. To część naszej narodowej tożsamości - powiedział Maciej Biernat.
REKLAMA
Kompleks budynków PWPW powstańcy zdobyli po kilku godzinach walki. Niemcy próbowali go odbić już następnego dnia, udało im się to dopiero 28 sierpnia 1944 roku z użyciem wojsk pancernych i ośmiokrotną przewagą liczebną.
msze
REKLAMA