Szereg ustawy z podpisem prezydenta, m.in. nowelizacja Kodeksu wyborczego
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego, która zakłada, że o ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego. Oprócz tego prawa, prezydent podpisał szereg innych ustaw.
2019-08-07, 21:52
- O ważności wyborów i referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie od tej pory cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego.
- Prezydent podpisał także m.in. ustawę uniemożliwiającą "zatory płatnicze", pakiet 100 zmian dla firm, o ochronie przeciwpożarowej i wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych.
Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego o ważności wyborów prezydenta, wyborów do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz o ważności wyboru posła (europosła, senatora) przeciwko któremu wniesiono protest, rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego. Również o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego.
Powiązany Artykuł

Senat bez poprawek uchwalił nowelę Kodeksu wyborczego
Wybory do PE - ważne
Nowela przewiduje też, że w sprawie stwierdzenia ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego niezakończonego przed dniem wejścia w życie nowelizacji stosuje się przepisy znowelizowanego Kodeksu wyborczego, tzn. że sprawę będzie rozpatrywała właściwa izba SN. Znowelizowana ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Ten artykuł nie będzie miał już jednak zastosowania do wyborów do PE z 26 maja br., bo wcześniej Sąd Najwyższy uznał je za ważne, jeszcze na podstawie starych przepisów.
Dotychczas w Kodeksie wyborczym było zapisane, że o ważności wyborów do Sejmu i o ważności wyboru posła, przeciwko któremu wniesiono protest, rozstrzyga Sąd Najwyższy.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym ten przepis stosuje się także w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego, a z przepisów wynika, że również ma on zastosowanie do wyborów do Senatu. W tym przepisie Kodeksu wyborczego, nie określono składu, w jakim Sąd Najwyższy rozpoznaje te sprawy, zatem SN winien czynić to w składzie trzech sędziów, gdyż zgodnie z przepisem ustawy o SN, sąd ten orzeka w składzie trzech sędziów, chyba że ustawa stanowi inaczej.
REKLAMA
Dotychczas w Kodeksie wyborczym zapisane było też, że o ważności wyboru prezydenta rozstrzyga Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.
"Przełamujemy monopol"
Prezydent podpisał także ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej.
Sejm prezydencką ustawę dot. rozszerzenia prawa funkcjonariuszy policji, straży granicznej i Służby Więziennej w zakresie zrzeszania się w związkach zawodowych uchwalił w drugiej połowie czerwca. Zgodnie z ustawą będą oni mogli wybrać związek zawodowy, do którego chcą wstąpić. Prezydent skierował ją do Sejmu również w czerwcu.
- Przełamujemy monopol, który nie ma żadnego uzasadnienia - przekonywał podczas prac nad ustawą w Sejmie wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Podkreślił przy tym, że "mamy wiele państw w Europie, w których mamy pluralizm związkowy, jeśli chodzi o funkcjonowanie policji".
Zmiana kwoty bazowej
Andrzej Duda złożył również podpis pod ustawą o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych - podała w środę kancelaria głowy państwa.
REKLAMA
Ustawa zmienia kwotę bazową, na której podstawie oblicza się najniższe wynagrodzenia zasadniczego pracowników podmiotów leczniczych w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. - z 3,9 tys. zł, na 4,2 tys. zł.
Ponadto - jak wskazano w informacji Kancelarii Prezydenta - ustawa wydłuża o sześć miesięcy okres stosowania przepisu przejściowego w art. 7 ustawy, z 31 grudnia 2019 r. na 31 czerwca 2020 r.
Pieniądze dla OSP
Prezydent podpisał też ustawę z 31 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Nowela zakłada, że w tym roku Ochotnicze Straże Pożarne zostaną dodatkowo wsparte kwotą 82 mln złotych. Pieniądze te będą mogły wykorzystać m.in. na organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych.
Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej pozwoli na przekazanie pieniędzy ochotniczym strażom pożarnym. Aby je dostać, jednostka OSP będzie musiała złożyć wniosek o dodatkowe fundusze. Będą one mogły być wykorzystane na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych, popularyzację sportu i kultury fizycznej związanych z ochroną i prewencją przeciwpożarową.
REKLAMA
Zwiększenie płynności
Nowela ustawy, która ma wzmocnić płynność finansową przedsiębiorstw poprzez ograniczenie występowania zatorów płatniczych też uzyskała podpis głowy państwa.
Jak podała Kancelaria, w nowelizacji chodzi przede wszystkim o zwiększenie dyscypliny płatniczej w obrocie gospodarczym oraz wzmocnienie ochrony prawnej słabszej strony stosunków gospodarczych tj.: mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w stosunku do dużych firm, dlatego też najistotniejsze zmiany dotyczą przepisów ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.
Nowe prawo przewiduje skrócenie terminów zapłaty w transakcjach handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny (z wyłączeniem podmiotów leczniczych) – do maksymalnie 30 dni. Termin zapłaty w transakcjach asymetrycznych, w których dłużnikiem jest duży przedsiębiorca, a wierzycielem mikro, mały lub średni przedsiębiorca, nie będzie mógł przekraczać 60 dni, a zapis umowny określający dłuższy termin zapłaty będzie nieważny.
Ułatwienia dla firm
Pakiet noweli 69 ustaw, czyli tzw. 100 zmian, które mają ułatwić funkcjonowanie firmom m.in. poprzez wprowadzenie prawa do błędu w pierwszym roku funkcjonowania to kolejne prawo, które uzyskało podpis prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych.
Jak podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta, w ramach zmian do ustawy Prawo przedsiębiorców wprowadzono m.in. tzw. prawo do błędu. Przewiduje ono, że przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi w ciągu pierwszego roku prowadzenia działalności gospodarczej, będą mogli skorzystać z prawa do błędu bez ponoszenia kary administracyjnej. W to miejsce ustawa przewiduje jedynie pouczenie. Warunkiem skorzystania z prawa do błędu jest naprawienie takiego przewinienia.
Jeżeli przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej narusza przepisy prawa związane z wykonywaną działalnością gospodarczą w okresie 12 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 36 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, a właściwy organ wszczyna w związku z tym naruszeniem postępowanie: mandatowe albo w sprawie nakładania lub wymierzania administracyjnej kary pieniężnej - przed nałożeniem na przedsiębiorcę grzywny w drodze mandatu karnego albo nałożeniem na niego lub wymierzeniem mu administracyjnej kary pieniężnej organ ten wzywa, w drodze postanowienia, przedsiębiorcę do usunięcia stwierdzonych naruszeń przepisów prawa oraz skutków tych naruszeń, jeżeli skutki takie wystąpiły, w wyznaczonym przez siebie terminie.
REKLAMA
Jeżeli przedsiębiorca usunie stwierdzone naruszenia przepisów prawa oraz skutki tych naruszeń, jeżeli skutki takie wystąpiły, w wyznaczonym terminie: właściwy organ, w drodze decyzji, odstępuje od nałożenia na niego lub wymierzenia mu administracyjnej kary pieniężnej i poprzestaje na pouczeniu albo przedsiębiorca nie podlega karze za popełnione wykroczenie lub wykroczenie skarbowe, stanowiące stwierdzone naruszenie przepisów prawa.
Ochorna konsumencka
Ponadto nowela umożliwia także niektórym przedsiębiorcom korzystanie z tzw. ochrony konsumenckiej. Zmiany w Kodeksie cywilnym przewidują, że niektóre przepisy dotyczące konsumenta stosuje się do osoby fizycznej zawierającej umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla niej charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Kolejną zmianą jest nowelizacja umożliwiająca wykonywanie rzemiosła w formie spółki. Ustawa modyfikuje też i zarazem rozwija zasady sukcesji przedsiębiorstw. Ustawa zmienia także przepisy dotyczące rozliczania podatku VAT w imporcie mającą na celu poprawę konkurencyjności polskich portów. Przewidziano w niej, że podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny może rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów. Ponadto, przewidziano terminy rozliczania podatku VAT podobne do obowiązujących w państwach, w których znajdują się porty konkurujące z portami polskimi.
dcz
REKLAMA
REKLAMA