X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Marsz Równości w Płocku. Swoją obecność zapowiedział Robert Biedroń

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 17:21
W sobotę w Płocku odbędzie się Marsz Równości. Ogranizatorzy spodziewają się ok 1-2 tysięcy uczestników. Swoją obecność zapowiedziało także kilkoro europosłów, między innymi Robert Biedroń i Sylwia Spurek z Wiosny.
A. Jackowska: pełny rozwój człowieczeństwa może zapewnić rodzina oparta na związku kobiety i mężczyzny
A. Jackowska: "pełny rozwój człowieczeństwa może zapewnić rodzina oparta na związku kobiety i mężczyzny"Foto: Pixabay

W sobotę ma się odbyć pierwszy Marsz Równości w Płocku. Organizatorzy spodziewają się od 1 do 2 tysięcy uczestników. Podkreślają także, że udział w wydarzeniu zapowiedziało czworo eurodeputowanych. Politycy pochodzą nie tylko z Polski, ale także z krajów Zachodniej Europy.

Pierwszy Marsz Równości w Płocku. Obecność zapowiedział Robert Biedroń

Jeszcze zanim marsz ruszy, ma odbyć się spotkanie europosłów z przedstawicielami polskich organizacji LGBT. Takie informacje przekazał jeden z organizatorów wydarzenia, Mateusz Goździkowski.

W. Bernacki o LGBT+: Kościół nie zaakceptuje tej ideologii
Włodzimierz Bernacki 663
W. Bernacki o LGBT+: Kościół nie zaakceptuje tej ideologii

- Tematem rozmów ma być wsparcie, jakiego Parlament Europejski mógłby udzielić w przeciwdziałaniu nienawiści i przemocy wobec osób LGBT w Polsce - wyjaśnił Mateusz Goździkowski w rozesłanej w piątek mediom informacji prasowej o płockim Marszu Równości. - Udział w marszu zapowiedziało czworo europosłów - Robert Biedroń, Sylwia Spurek, Rasmus Andresen z Niemiec oraz Julie Ward z Wielkiej Brytanii - dodał.

Według informacji podanych przez organizatora, po marszu przed płockim Urzędem Miasta ma odbyć się konferencja prasowa europosła Andresena.

Znamy hasło płockiego Marszu Równości. "Ma być imprezą pozytywną i radosną"

- Płocki Marsz Równości ma być imprezą pozytywną i radosną, łączącą wszystkich mieszkańców miasta. Ideą marszu jest tolerancja i szacunek dla każdego człowieka - podkreślił Mateusz Goździkowski. Dodał, że hasłem marszu będzie "Płock napędza równość".

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Zdzisław Krasnodębski: nie ma w Polsce żadnej krucjaty przeciwko LGBT

Podobnie, jak w przypadku wcześniejszych wydarzeń tego typu, które odbywały się w innych miastach, niepokój budzi kwestia bezpieczeństwa uczestników marszu. Organizatorzy marszu podkreślili, że otrzymali od policji zapewnienie, że "zabezpieczenie marszu będzie adekwatne do skali zagrożeń i poczynione zostaną starania, aby nikomu z uczestników marszu, ani osób postronnych, nie stała się krzywda".

Kto będzie na marszu?

Już teraz organizatorzy są pełni nadziei odnośnie do frekwencji na marszu. Mateusz Goździkowski pytany był w piątek przez PAP o spodziewaną liczbę uczestników płockiego Marszu Równości.

- Na tę chwilę, po informacjach, jakie do nas spływają, szacujemy, że to będzie co najmniej tysiąc osób. Natomiast jest możliwe, że będzie to nawet w okolicach dwóch tysięcy osób - odpowiedział. - Najwięcej spodziewamy się osób ze społeczności LGBT. Wiemy, że będą również przedstawiciele osób niepełnosprawnych - podkreślił.

Sondaż: "nie" dla małżeństw homoseksualnych. "Silną emocją jest lęk"
lgbt-bialystok-pap-1200.jpg
Sondaż: "nie" dla małżeństw homoseksualnych. "Silną emocją jest lęk"

Przyznał też, że z informacji, jakie docierają do organizatorów, wynika, że na płocki Marsz Równości wybierają się też "osoby z różnych grup, środowisk, partii politycznych".

- Takie sygnały otrzymujemy, aczkolwiek sam marsz jest wydarzeniem całkowicie apolitycznym, apartyjnym. Ale jeżeli rzeczywiście przedstawiciele jakichś partii chcą się pojawić na marszu, to również ich zapraszamy - oświadczył przedstawiciel organizatorów.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski z PO objął wydarzenie honorowym patronatem. Jednak, jak powiedział w piątek Polskiej Agencji prasowej, nie będzie w nim uczestniczył. - Mam inne plany. Już dawno zaplanowałem inne aktywności i nie będę - wyjaśnił.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Aktor stracił pracę za prowokacyjny wpis o LGBT. Nam podaje szczegóły

Równocześnie płocki ratusz pozostanie w gotowości. Prezydent miasta zapewnił, że odpowiednie wydziały płockiego Urzędu Miasta, w tym wydział zarządzania kryzysowego, są na bieżąco w kontakcie z policją, która będzie zapewniała bezpieczeństwo w czasie Marszu Równości.

Patronat prezydenta miasta budzi kontrowersje

Do Andrzeja Nowakowskiego skierowano we wtorek apel o wycofanie honorowego patronatu nad tym wydarzeniem. 46 płockich naukowców i prawników, lekarzy, artystów, duchownych oraz opozycjonistów z okresu PRL, wystosowało List Otwarty do prezydenta Płocka.

Napisali, że "z niedowierzaniem i smutkiem" przyjęli informację, iż zdecydował się on objąć honorowym patronatem Marsz Równości, zapowiadany przez środowiska LGBT na 10 sierpnia. Sygnatariusze apelu wspomnieli o incydentach podczas tego typu wydarzeń w innych miastach.

- W Gdańsku sparodiowano katolicką procesję Bożego Ciała, w miejsce monstrancji wstawiając obsceniczny rysunek - wymieniali autorzy. - W Warszawie aktywista ruchu LGBT "odprawił tęczową mszę" w towarzystwie "ministranta" z durszlakiem na głowie - podkreślili.

- Marsz Równości odbędzie się, ponieważ jego organizatorzy dopełnili wszystkich formalności, by publicznie wyrazić stanowisko w ważnych dla siebie sprawach. Chcą przede wszystkim przypomnieć zasadę, która powinna towarzyszyć nam w codziennym życiu: równość wszystkich ludzi wobec prawa - podkreślił z kolei Nowakowski w liście skierowanym do autorów apelu.

Debata Jedynki. Dyskusja o ideologii LGBT
Polskie Radio debata jedynka 1200.jpg
Debata Jedynki. Dyskusja o ideologii LGBT

Poza 46 sygnatariuszami wtorkowego listu, z apelem do prezydenta Płocka o wycofanie patronatu honorowego dla Marszu Równości w tym mieście zwróciła się także w środę posłanka PiS z okręgu płockiego Anna Cicholska.

W odpowiedzi przekazanej w czwartek także mediom, napisał m.in., że "organizatorzy pierwszego Płockiego Marszu Równości nie deklarują promocji wybranego środowiska ludzi, ale ideę szacunku dla każdego obywatela".

- Chcą Polski równej i sprawiedliwej dla wszystkich, bezpiecznej, chcą by sam Płock był miastem tolerancyjnym, zielonym i pozbawionym barier dla osób niepełnosprawnych - podkreślił.

Organizatorzy płockiego Marszu Równości ogłosili informację o tym wydarzeniu w lipcu na jednym z portali społecznościowych - marsz ma wyruszyć w sobotę o godz. 14. z placu Nowy Rynek w centrum miasta i przejść ulicami na Stary Rynek. W miejscu zbiórki uczestników marszu, w tym samym czasie, zgłoszono siedem innych zgromadzeń, w tym w obronie tradycyjnych wartości z udziałem m.in. Młodzieży Wszechpolskiej - nie mają one charakteru przemarszu.

jmo/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieoficjalnie: SLD chce zmienić nazwę na Lewica

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 10:55
Wiosna Roberta Biedronia i Lewica Razem - polityczni koalicjanci SLD - nie chcą startować z list tego ugrupowania. Sama formuła koalicji z kolei jest ryzykowna ze względu na konieczność osiągnięcia 8 proc. Liderzy SLD chcą więc zmienić nazwę partii na Lewica. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robert Biedroń szefem sztabu Lewicy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 13:47
Lider Wiosny Robert Biedroń został szefem sztabu Lewicy w wyborach do parlamentu. Liderzy bloku ogłosili tę decyzję podczas konferencji prasowej. W skład sztabu wejdzie m.in. były prezes TVP Robert Kwiatkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

YouTube cenzuruje słowa abp. Jędraszewskiego. Co z wolnością wypowiedzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 14:12
Nagranie z homilią abp. Marka Jędraszewskiego zostało przywrócone przez serwis YouTube, po jego wcześniejszym skasowaniu. Serwis ocenił, że "materiał ma wartość dokumentalną lub wypełnia przesłanki interesu publicznego". W wielu miejscach brakuje jednak przytoczonych wszystkich słów duchownego.
rozwiń zwiń