more_horiz
Wiadomości

Była opozycjonistka, doświadczona polityk. Sylwetka nowej marszałek

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 17:03
Od 2005 r. Elżbieta Witek zasiada w Sejmie z ramienia PiS. W przeszłości sprawowała m.in. funkcję przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej. Była też szefową gabinetu politycznego premiera (2015-2017) i rzecznikiem prasowym rządu (2015-16). Ostatnio kierowała resortem MSWiA.
Audio
  • Elżbieta Witek nowym marszałkiem Sejmu. Była minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zastąpiła Marka Kuchcińskiego (IAR)
Elżbieta Witek
Elżbieta WitekFoto: Domena publiczna/KPRM

Kandydatura Witek była dość zaskakująca, bowiem na początku czerwca br. została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego na szefa MSWiA. Zastąpiła wówczas na tym stanowisku Joachima Brudzińskiego, który w ostatnich wyborach uzyskał mandat do Parlamentu Europejskiego.

Marcin Palade_1200.jpg
Marcin Palade: sytuacja wokół b. marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego nie przyniesie znacznych przesunięć w sondażach

Od 2005 r. Witek zasiada w Sejmie z ramienia PiS (startowała z okręgu legnickiego). Do powołania na szefa MSWiA pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W przeszłości sprawowała funkcję przewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej. W listopadzie 2015 r. została ministrem bez teki w rządzie Beaty Szydło. Pełniła funkcje szefa gabinetu politycznego premiera (2015-2017) i rzecznika prasowego rządu (2015-16).

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Szefowa Kancelarii Sejmu: oddam się do dyspozycji nowego marszałka

Gdy w grudniu 2017 r. powołany został gabinet Mateusza Morawieckiego, jak wszyscy członkowie rządu Beaty Szydło początkowo znalazła się w jego składzie, ale po kilkunastu dniach została odwołana ze stanowiska, jako pierwsza minister z rządu Szydło.

Waldemar Buda 1200_.jpg
Waldemar Buda: nie przesądzam, że Mariusz Kamiński będzie kandydatem na szefa MSWiA

Elżbieta Witek skończyła studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Potem pracowała jako nauczycielka, była dyrektorem szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w Jaworze w woj. dolnośląskim (do 2006 r.). Od 1980 r. działała w "Solidarności", a po delegalizacji związku - w podziemiu, za co w stanie wojennym została aresztowana na trzy miesiące i zwolniona z pracy - wynika z informacji na stronie internetowej posłanki.

Po 1989 r. znów działała w "Solidarności". Skończyła studia podyplomowe z zakresu wiedzy o UE. Przez dwie kadencje pełniła funkcję przewodniczącej i wiceprzewodniczącej oraz obrońcy z wyboru w Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli przy wojewodzie dolnośląskim. Cztery lata była ławnikiem w Sądzie Pracy.

Rodowita jaworzanka, mężatka, ma dwie, dorosłe już córki: Martę i Gabrielę.

paw/

Zobacz więcej na temat: POLSKA Sejm Elżbieta Witek

Zobacz także

Zobacz także