X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Łukasz Szumowski o proteście rezydentów: nie będę nikogo namawiać do pracy ponad siły

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 09:42
- Nie będę namawiać nikogo do pracy ponad siły - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, komentując w rozmowie z RMF FM zapowiedzi lekarzy rezydentów dotyczące wypowiadania klauzuli opt-out, na mocy której wyrazili oni zgodę na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo.
Łukasz Szumowski (z prawej) podczas konferencji prasowej
Łukasz Szumowski (z prawej) podczas konferencji prasowejFoto: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Lekarze wracają do akcji protestacyjnej, którą zakończyli w 2018 roku po porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia. Porozumienie Rezydentów wraz z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy (OZZL) i przy wsparciu Naczelnej Izby Lekarskiej wzywa lekarzy do przyłączenia się do trwającego protestu "Akcja Zdrowa Praca".

Protest lekarzy powraca. Znów będą wypowiadać klauzulę opt-out

Podstawą akcji jest ograniczenie czasu pracy lekarzy maksymalnie do 48 godzin tygodniowo. Mają oni wypowiadać klauzulę opt-out do końca sierpnia 2019 r. oraz zrezygnować z dodatkowych prac od początku października 2019 r. Zdaniem rezydentów nie nastąpiła zapowiadana przez rząd poprawa.

Minister zdrowia w opublikowanej we wtorek wypowiedzi dla RMF FM podkreślił, że nikt nie ma obowiązku podpisywania dodatkowej klauzuli.

Łukasz Szumowski: zdrowie priorytetem rządu, wzrost nakładów ewidentny
Szumowski 1200.jpg
Łukasz Szumowski: zdrowie priorytetem rządu, wzrost nakładów ewidentny

- Nie wiem, czy to można nazwać protestem, czy raczej uświadamianiem, jakie prawa mają pracownicy. Każdy ma prawo do pracy w swoim wymiarze godzin, część ma prawo, jeśli uznaje że ma siły, w większym wymiarze godzin. To normalna regulacja prawna, z której każdy może skorzystać lub nie - tłumaczył Szumowski.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Łukasz Szumowski: bezpłatny pobyt przy dziecku w szpitalu od lipca

- Przypominam, że przedstawiciele Porozumienia Rezydentów podpisali porozumienie, w którym zgadzają się na poziom 6 procent PKB na zdrowie do 2024 roku. Traktuję to jako obowiązujące - dodał szef resortu zdrowia.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jan Czarnecki zapowiedział powrót do akcji protestacyjnej. Podczas konferencji prasowej w Katowicach opowiadał, że młodzi lekarze pracują ponad normy określone prawem pracy, co przyczynia się do ich wypalenia zawodowego. Dodał, że praktycznie wszyscy lekarze przekraczają wymiar 48 godzin pracy tygodniowo, a w wielu przypadkach ich praca to "maratony dyżurów".

Protest lekarzy-rezydentów zaczął się w 2017 roku

Lekarze rezydenci zaczęli głośno dopominać się o swoje prawa od 2 października 2017 r. Domagali się m.in. wzrostu wynagrodzeń i zwiększenia nakładów na zdrowie. Początkowo prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out - umowę, na której mocy lekarze zgadzają się na wydłużenie czasu pracy ponad 48 godzin tygodniowo.

Dzięki niej w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska. Według szacunków MZ klauzulę opt-out wypowiedziało wówczas około 3,8 tys. lekarzy, zdaniem rezydentów - 5 tys.

Porozumienie zawarte w lutym 2018 r. przewidywało m.in. podwyżki dla rezydentów, wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Szumowski: jestem przekonany, że lekarze powrócą do pracy

Podpisanie tzw. klauzuli opt-out przez lekarza jest dobrowolne. Oznacza ona wyrażenie zgody na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 48 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (nie dłuższym niż cztery miesiące). Pracownik może cofnąć tę zgodę, informując o tym pracodawcę na piśmie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łukasz Szumowski: Polacy nie chcą rewolucji w ochronie zdrowia, chcą naprawy systemu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 12:30
- Polacy nie chcą wywrócenia systemu zdrowia do góry nogami. Chcą, byśmy go sukcesywnie naprawiali, i to robimy - stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: leki, których brakowało, są już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 11:54
Minister zdrowia zapewnił, że leki, których dotychczas brakowało - na przykład te na schorzenia tarczycy - są już w Polsce. Łukasz Szumowski dodał, że resort podjął stosowne kroki, by rozwiązać problem braku farmaceutyków w aptekach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Zdrowia: nabór wniosków o granty dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 15:39
Ruszył nabór wniosków o granty dla placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej na poprawę ich dostępności dla niepełnosprawnych i innych osób o szczególnych potrzebach – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. To element realizacji rządowego programu Dostępność+ 2018 – 2025. 
rozwiń zwiń