X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Naczelnik TOPR: szanse grotołazów na przetrwanie są coraz mniejsze

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 11:19
– W jaskini panują trudne warunki. Temperatura wynosi około 4 st. C. Szanse grotołazów na przetrwanie są coraz mniejsze i niestety musimy bardzo poważnie brać pod uwagę ten problem – powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.
Audio
  • Od soboty ratownicy TOPR poszukują dwójki grotołazów, którym woda odcięła drogę wyjścia (IAR)
  • Naczelnik TOPR Jan Krzysztof o akcji ratowniczej w Jaskini Śnieżnej w Tatrach (IAR)
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.Foto: PAP/Grzegorz Momot
  • Wciąż nie udało się nawiązać kontaktu z uwięzionymi w Jaskini Śnieżnej dwoma grotołazami, którym woda odcięła drogę wyjścia
  • Pirotechnicy za pomocą ładunków próbują poszerzyć korytarz jaskini, by do nich dotrzeć
  • To bardzo skomplikowana operacja, akcja może potrwać jeszcze wiele godzin
  • W jaskini działają ratownicy TOPR, a także ratownicy górniczy i strażacy
  • Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach

– W jaskini panują trudne warunki. Temperatura wynosi około 4 st. C. Obawiamy się o życie poszkodowanych. Kluczowym pytaniem dla nas jest, czy przetrwali. Nadal nie wiemy gdzie oni są, a odcinek, który usiłujemy udrożnić ma około 30 metrów. Nie wiemy czy poszkodowani trafili na jakiś ciąg boczny, bo nikt dokładnie nie spenetrował tego korytarza jaskini – powiedział Krzysztof.

Z informacji czwórki grotołazów, którzy bezpiecznie wyszli na zewnątrz wiadomo, że uwięziona dwójka wyposażona jest w skromny zestaw jaskiniowy. Na pewno posiadają folię NRC (tzw. koc ratunkowy) chroniącą od utraty ciepła.

Poszukiwani w jaskini to speleolodzy z Wrocławia

– To w zasadzie wszystko, co ich chroniło przed utratą ciepła. Kiedy mieli jeszcze bezpośredni kontakt głosowy poinformowali swoich towarzyszy, że siedzą właśnie w foliach NRC. Kontakt z nimi był właśnie od tej strony, od której prowadzimy poszerzanie korytarza. Mamy wrażenie, że są oni niedaleko, może być to kilkanaście metrów, ale czas dotarcia to już zupełnie inna kwestia – wyjaśnił naczelnik TOPR.

Dwaj poszukiwani grotołazi weszli do Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach wraz z czterema towarzyszami w czwartek. Dwóch z nich zostało odciętych przez wodę, która zalała część korytarza w tzw. Przemkowych Partiach. Ostatni kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami poszukiwani mieli w sobotę około godz. 2 w nocy. Ratownicy zostali powiadomieni o kłopotach w sobotę późnym popołudniem.

topr2 1200.jpg
Akcja w Jaskini Śnieżnej. Możliwe użycie materiałów pirotechnicznych

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Tatry: ratownicy ze Słowacji pomogli trzem Polakom

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, a deniwelacja ponad 800 metrów, choć nie wszystkie korytarze zostały dokładnie zbadane.

Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, która posiada kilka otworów wejściowych. Jest zamknięta dla turystów. Mogą ją eksplorować tylko wykwalifikowani grotołazi.

paw/pb

Zobacz więcej na temat: POLSKA Tatry TOPR góry
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

TOPR wysłał kolejną grupę ratowników. Nie ma kontaktu z zaginionymi

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 08:20
11 kolejnych ratowników dołączyło do 9-osobowej grupy prowadzącej akcję w Jaskini Śnieżnej w Tatrach, gdzie woda uwięziła dwóch grotołazów. Na razie ratownikom nie udało się nawiązać kontaktu z grotołazami. Toprowcy próbuja do nich dotrzeć i liczą, że woda wkrótce zacznie opadać.
rozwiń zwiń