more_horiz
Wiadomości

Zakopane: zbiera się sztab kryzysowy po śmiertelnej burzy. Wojewoda małopolski jedzie na miejsce

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 16:26
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik w czwartek popołudniu udaje się do Zakopanego. Tam będzie sztab kryzysowy w związku z akcją ratunkową w Tatrach.
Ranni przenoszeni do karetki w Zakopanem
Ranni przenoszeni do karetki w ZakopanemFoto: PAP/Grzegorz Momot

- Kilkanaście osób zostało rażonych w czwartek przez piorun w okolicy Giewontu. Odnotowano też kilka zgonów w różnych miejscach Tatr - poinformował naczelnik TOPR.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Piorun uderzył w grupę turystów na Giewoncie. Nie żyje 13-latek

W związku z tą sytuacją do Zakopanego w czwartek popołudniu udaje się wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Jak poinformowała Joanna Paździo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, tam też odbędzie się sztab kryzysowy.

- Na miejscu tam, w Zakopanem będziemy mieć sztab kryzysowy, po tym sztabie podamy pewnie więcej informacji. Ale to się w tym momencie klaruje. Teraz najważniejsza jest akcja ratunkowa, teraz nie można przeszkadzać ratownikom - powiedziała Paździo. - Teraz najważniejsze jest ściągnięcie tych ludzi, którzy zostali na Giewoncie, sprowadzenie ich i udzielenie pomocy - dodała.

Czytaj więcej
PAP TOPR Tatry akcja ratunkowa 1200.jpg
Zakopane: strażacy jadą, by wesprzeć TOPR. "Na miejsce zostały wysłane dwa dodatkowe śmigłowce"

Z kolei sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker poinformował na Twitterze, ze wojewoda małopolski udał się do Zakopanego na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego.

Ranni są transportowani

- W akcji biorą udział cztery śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pierwszy śmigłowiec z bazy LPR w Krakowie wylądował na Polanie Kondratowej położonej pod Giewontem - powiedziała zastępca rzecznika prasowego LPR Kinga Czerwińska.

Ranni są transportowani śmigłowcem TOPR na lądowisko w Zakopanem, skąd są przewożeni karetkami do tutejszego szpitala bądź trafiają na pokład śmigłowców LPR i przewożeni do innych szpitali.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Burza w Tatrach. Na nagraniu słychać siłę żywiołu

Metalowy krzyż na szczycie Giewontu często przyciąga wyładowania atmosferyczne. Przebywanie tam podczas burzy jest niebezpieczne, podobnie jak wędrowanie szlakami, które są uzbrojone w łańcuchy pomocnicze.

jp

Zobacz także

Zobacz także