Janusz Wojciechowski kandydatem Polski na komisarza Unii Europejskiej

Janusz Wojciechowski jest nowym kandydatem Polski na komisarza Unii Europejskiej - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zrezygnował z kandydowania na komisarza UE, po tym, jak otrzymał propozycję objęcia teki ds. rolnictwa.

2019-08-26, 18:03

Janusz Wojciechowski kandydatem Polski na komisarza Unii Europejskiej
Janusz Wojciechowski. Foto: TWITTER.COM/JANUSZ WOJCIECHOWSKI
  • 25 lipca premier Mateusz Morawiecki poinformował po spotkaniu z nową szefową KE Ursulą von der Leyen, że polskim kandydatem na stanowisko komisarza w Unii Europejskiej jest szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
  • Prezydencki minister poinformował jednak, że zrezygnował z funkcji. 
  • Nowym kandydatem Polski na komisarza UE został Janusz Wojciechowski. Zasiadał wiele lat w komisji ds. rolnictwa w PE. Obecnie jest członkiem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. 

- Pan minister Szczerski do tej pory nie zajmował się obszarem (rolnictwa), w związku z tym podjął taką decyzję. Pan premier Mateusz Morawiecki bardzo ją docenia i traktuje ją w sposób konstruktywny i propaństwowy - powiedział rzecznik rządu w poniedziałek na briefingu prasowym przed KPRM.

Powiązany Artykuł

mid-19825005.jpg
Krzysztof Szczerski: zrezygnowałem z kandydowania na komisarza UE

Müller przekazał, że nowym kandydatem Polski na komisarza Unii Europejskiej będzie Janusz Wojciechowski - wieloletni poseł do PE, b. prezes NIK oraz przez wiele lat członek komisji rolnictwa w PE. Rzecznik rządu podkreślił, że Wojciechowski jest osobą, która swoim doświadczeniem zawodowym oraz politycznym "była skupiona na sprawach rolnych".

- Te ustalenia zostały dzisiaj podjęte i ta kandydatura zostanie przedstawiona do Komisji Europejskiej - zapowiedział.

- Cieszymy się, ponieważ ta decyzja o objęciu teki rolnej - jeżeli ona zostanie ostatecznie zaakceptowana - to będzie bardzo, bardzo dobra decyzja dla Polski, ponieważ ten obszar funkcjonowania jest dla nas bardzo ważny. Wszystkie sprawy rolne są dla nas bardzo istotne i budżet unijny na poziomie całej UE w tym obszarze jest bardzo wysoki - podkreślił Müller.

25 lipca premier Mateusz Morawiecki poinformował po spotkaniu z nową szefową KE Ursulą von der Leyen, że polskim kandydatem na stanowisko komisarza w Unii Europejskiej jest szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

"W polityce trzeba być uczciwym"

W poniedziałek Szczerski ogłaszając swoją rezygnację wyjaśnił: "W polityce trzeba być uczciwym, jeśli pojawiła się propozycja objęcia teki komisarza ds. rolnictwa dla Polski, a ja rolnictwem się nie zajmowałem, to uważam, że uczciwym jest, żeby to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny".

Prezydencki minister poinformował też, że na swoje miejsce zaproponował Janusza Wojciechowskiego. Jak zaznaczył ostateczna decyzja, kogo zgłosi Polska, po jego wycofaniu, należy do premiera. Szczerski dodał, że o swojej decyzji poinformował wcześniej prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Janusz Wojciechowski był prezesem Najwyższej Izby Kontroli (1995–2001), prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego (2004–2005), posłem do Parlamentu Europejskiego (1999-2016). W 2010 r. przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W kadencji 2016–2022 jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Określona procedura

Procedura wyboru komisarzy jest ściśle określona. Kraje członkowskie przyjmują w porozumieniu z nowo wybranym przewodniczącym KE listę kandydatów, po jednym z każdego państwa unijnego. Następnie kandydaci prezentują się przed właściwymi komisjami Parlamentu Europejskiego, a potem komisje te obradują za zamkniętymi drzwiami, aby przygotować ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata. Ocenę przekazuje się przewodniczącemu PE.

W przeszłości zdarzyło się, że negatywna ocena spowodowała wycofanie kandydatury. Cały skład KE, w tym przewodniczący oraz Wysoki Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, musi zostać następnie zatwierdzony przez PE w jednym głosowaniu. Przewodniczący i komisarze po zatwierdzeniu przez europarlament są oficjalnie mianowani przez Radę Europejską, która podejmuje decyzję większością kwalifikowaną.

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej