X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier Czech w Polsce. M. Morawiecki: relacje polsko-czeskie są w bardzo dobrym stanie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 15:50
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że relacje polsko-czeskie są wyjątkowo pozytywne na właściwie wszystkich kluczowych polach. Dziś premier Morawiecki spotkał się w Warszawie ze swoim czeskim odpowiednikiem Andrejem Babiszem. Obaj premierzy poprowadzili polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe.
Audio
  • Premier: polsko-czeskie konsultacje otwierają kolejne bramy do współpracy (IAR)
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz premier Republiki Czeskiej Andrej Babis podczas konferencji prasowej po spotkaniu w warszawskich Łazienkach Królewskich
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz premier Republiki Czeskiej Andrej Babis podczas konferencji prasowej po spotkaniu w warszawskich Łazienkach KrólewskichFoto: PAP/Radek Pietruszka

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe otwierają kolejne bramy do współpracy pomiędzy oboma krajami. 

Obaj premierzy wzięli w środę udział w polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych. Morawiecki podkreślił na konferencji prasowej, że stosunki polsko-czeskie są "w bardzo dobrym stanie rozwoju, w wyjątkowo pozytywnym, na właściwie wszystkich kluczowych polach, we właściwie wszystkich kluczowych obszarach".

Jednym z takich obszarów, także współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jest - jak mówił - m.in. przyszły unijny budżet. - Omawialiśmy z panem premierem bardzo dogłębnie tematy, takie jak wieloletnie ramy finansowe i jakie interesy Polska i Republika Czeska - w ramach tych ram budżetowych - będą bronić. Będziemy z całą pewnością do końca prezentowali stanowiska bardzo podobne, wspierające siebie nawzajem - zadeklarował Morawiecki.

Sojusz przemysłowy

Podkreślił również, że Polska i Czechy to państwa bardzo uprzemysłowione i również w tym obszarze - jak dodał - oba państwa blisko ze sobą współpracują. - Ten nasz alians, nasz sojusz przemysłowy (...) jest niezwykle ważny dla zachowania zdrowego rozsądku i zachowania miejsc pracy - W Polsce, w Republice Czeskiej, ale też w całej Unii Europejskiej - podkreślił polski premier.

"Walczymy wspólnie"

- Polska i Czechy są krajami odnoszącymi ogromne sukcesy. Walczymy wspólnie o najwyższe miejsca, jeżeli chodzi o wzrost, brak bezrobocia. Każde z nas jest w czymś dobre i dla naszego regionu nasze wyniki są wzorem dla innych krajów europejskich - ocenił premier Czech Andrej Babisz.

Czeski premier ocenił też, że bardzo ważna jest także współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej. "Mamy takie same opinie, jeżeli chodzi o sprawy klimatyczne, o migracje, o bezpieczeństwo" - dodał.

To już szóste polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe, poprzednie odbyły się w połowie listopada 2018 r. w Pradze. Najpierw premierzy Polski i Czech będą rozmawiać w "cztery oczy", później odbędzie się spotkanie delegacji obu krajów.

Polsko-czeskie konsultacje z udziałem premierów. "Wspólne interesy ws. budżetu unijnego"
Morawiecki babisz 1200.jpg
Polsko-czeskie konsultacje z udziałem premierów. "Wspólne interesy ws. budżetu unijnego"

Wspólne stanowisko w sprawie Brexitu

Premier Mateusz Morawiecki i premier Czech Andrej Babisz zapowiedzieli, że Grupa Wyszehradzka będzie prowadzić konsultacje z premierem Borisem Johnsonem ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Byli zgodni, że trzeba uniknąć "twardego" Brexitu.

- Mamy dwa miesiące, żeby negocjować. Poszczególne państwa członkowskie może poświecą temu więcej uwagi niż dotychczas. Dlatego w ramach Grupy Wyszehradzkiej umawialiśmy się, że zaprosimy premiera Johnsona do Pragi i umówimy z nim ten temat - zapowiedział Morawiecki. - Polska i Republika Czeska za każdym razem, kiedy odbywa się dyskusja na Radzie Europejskiej optują za tym, żeby wyjście Wielkiej Brytanii odbywało się w sposób możliwie bezkolizyjny i łagodny - podkreślił premier. 

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Andrej Babisz: z Polską mamy stosunki ponadstandardowe

Morawiecki zaznaczył, że może to się wydarzyć tylko wtedy, "kiedy będzie umowa, która określi relacje handlowe związane z respektowaniem wzajemnie wszystkich wcześniejszych zobowiązań, łącznie z zobowiązaniami finansowymi Wielkiej Brytanii w kontekście realizacji różnych projektów obecnej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej".

Babisz i Morawiecki podkreślili też potrzebę prowadzenia rozmów z Wielką Brytanią i wyrazili nadzieję na uniknięcie "twardego" Brexitu, czyli opuszczenia Unii Europejskiej bez uzgodnionego wspólnego stanowiska.

- Musimy myśleć o tym, do czego dojdzie, jak będzie "twardy" Brexit - mówił premier Czech. - Jestem dobrej myśli. Sądzę, że albo się porozumiemy albo jest szansa na przesunięcie tego terminu - dodał Morawiecki


Polsko-czeskie konsultacje. Sesja plenarna premierów obu państw

Po godzinie 13, już w kancelarii premiera, odbyła się sesja plenarna pod przewodnictwem obu szefów rządów.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] D. Trump zniesie wizy dla Polaków? Premier: liczę na to, ale mam pewne obawy

W konsultacjach udział wzięli przedstawiciele m.in. resortów obrony, spraw zagranicznych, energii, rolnictwa, środowiska, pracy, infrastruktury, gospodarki morskiej, a także inwestycji i rozwoju oraz przedsiębiorczości i technologii.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu rozmowy dotyczyły relacji dwustronnych, a w ramach podstolików resortowych "omawiano zagadnienia współpracy polsko-czeskiej leżące w zakresie kompetencji poszczególnych ministrów".

konferencja-Polska-Czechy-MON-pap-1200.jpg
Podpisano polsko-czeskie porozumienie o wojskowej współpracy lotniczej

Polska i Czechy podpisały porozumienie o współpracy wojskowej

W trakcie konsultacji podpisano porozumienie o współpracy wojskowej w dziedzinie transportu lotniczego pomiędzy resortami obrony obu krajów. 

W umowie - podało MON - "określono zasady dotyczące współpracy przy realizacji zadań związanych z ochroną przestrzeni powietrznej w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO (NATINADS), w tym ćwiczeń, transportu wojskowego, a także sojuszniczych misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej państw - członków NATO (AIR POLICING)".

jmo,pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konrad Szymański: rozmowy z Timmermansem bardziej konstruktywne niż to bywało w ostatnich tygodniach

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 15:10
Rozmowy z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem w Warszawie były "bardziej konstruktywne niż niektóre inne wystąpienia w ostatnich dniach i tygodniach" - powiedział w wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsultacje międzyrządowe szansą na przełom w relacjach polsko-niemieckich?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 12:23
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wraz z ministrami swojego gabinetu goszczą w Warszawie. Okazją do wizyty są polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy będą dotyczyć gospodarki, polityki europejskiej i bezpieczeństwa. Na temat bieżących relacji Polski i Niemiec mówili na naszej antenie eksperci ds. polityki międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata Poranka". Konferencja bliskowschodnia w Warszawie. Opinie publicystów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 09:46
W Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemom Bliskiego Wschodu. Po zakończeniu wydarzenia nie brakuje dyskusji czy była ona sukcesem i jakie Polska może odnieść korzyści dzięki zorganizowaniu szczytu? Do tej sprawy w "Debacie Poranka" odnieśli się publicyści: Tomasz Sakiewicz, Jarema Piekutowski i Agaton Koziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: przyjęliśmy bezpieczny budżet, bez zadłużenia. To powinno być normą

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 08:38
- Prognozy, które przyjęliśmy przy tworzeniu budżetu, to są prognozy ostrożne. Oczywiście one zakładają nadal wysoki rozwój gospodarczy, choć niższy, niż chociażby w tym roku - powiedział w "Sygnałach dnia" rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń