X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mike Pence: Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 14:11
- Nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy. W trakcie trwającej kilka dziesięcioleci walki przeciw tyranii Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów - powiedział wiceprezydent USA Mike Pence na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Audio
  • Mike Pence: musimy pamiętać o bohaterstwie Polaków (IAR)
Wiceprezydent USA Mike Pence podczas centralnych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Wiceprezydent USA Mike Pence podczas centralnych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowejFoto: PAP/Leszek Szymański

Mike Pence podkreślił, że musimy pamiętać dziś o bohaterstwie Polaków.

1200_Duda_PAPP.jpg
Prezydent: może nie byłoby wojny, gdyby Zachód ostro sprzeciwił się Hitlerowi

- W trakcie pięcio-, dziesięcioleci niewypowiedzianej walki i cierpienia, które nastały po wybuchu II wojny światowej, Polacy nie utracili nadziei - powiedział amerykański wiceprezydent. - Nigdy nie pozwoliliście się owładnąć rozpaczy, nigdy nie wyrzekliście się swojej tysiącletniej historii - zwrócił się do Polaków Mike Pence.

- Wasze światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał. Charakter, wiara i determinacja Polaków właśnie na to nie pozwoliły. Z czasem zamieniliście tę straszliwą stratę i porażkę we wspaniałe zwycięstwo - dodał.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Frank-Walter Steinmeier: ta wojna była niemiecką zbrodnią

"Dajemy świadectwo odwagi Wielkiego Narodu"

- Ciężko jest tym z nas, którzy nie są Polakami zrozumieć, jaki potworności rozpoczęły się tutaj 80 lat temu, 1 września 1939 r. W ciągu tygodni armia nazistowskich Niemic z zachodu i komunistycznego Związku Radzieckiego ze wschodu podzieliły ten kraj, rozerwały na strefy okupacyjne. Maniakalny dowódca nazistów wydał rozkaz fizycznego zniszczenia wroga i nakazał bezlitosną, okrutną śmierć polskich mężczyzn, kobiet i dzieci - mówił Mike Pence.

II_WS_1200x660__2.jpg
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

- Ta podwójna inwazja stała się początkiem konfliktu innego niż cokolwiek, co świat widział wcześniej - ocenił wiceprezydent USA.

Amerykański polityk nazwał Polskę Wielkim Narodem. - Dzisiaj w sercu Warszawy, stojąc pokornie pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, zebraliśmy się tutaj, żeby dać świadectwo odwagi Wielkiego Narodu, wielkiego ducha Wielkiego Narodu - powiedział Mike Pence.

- Pamiętamy dziś długą listę polskich bohaterów, którzy walczyli o wolność w tych trudnych czasach. Ich nazwiska i pamięć ich bohaterstwa pozostaną na zawsze w sercach ludzi miłujących wolność. Długa, okropna wojna rozpoczęła się tutaj, w Polsce - mówił Mike Pence na placu Piłsudskiego.

"Wspominamy miliony osób"

Wiceprezydent przypomniał też, że wojna spowodowała cierpienie i poświęcenie wielu narodów na całym świecie. - Dzisiaj pamiętamy również i wspominamy 16 mln Amerykanów, którzy musieli opuścić swoje domy, aby walczyć o wyzwolenie Europy, stanęli przeciw złu. 400 tys. młodych Amerykanów, w tym tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia, oddało najwyższą ofiarę za swój kraj i za narody, których nawet nie znali - mówił.

Schaeuble 1200 pap.jpg
W. Schaeuble: pakt Ribbentrop-Mołotow był czwartym rozbiorem Polski

- Pamiętamy również miliony dzielnych Brytyjczyków, którzy walczyli o wolność Europy, broniąc również suwerenności swojego ukochanego Królestwa. Wspominamy też Francuzów, Holendrów, Duńczyków, Belgów, Czechów, Greków, Rumunów i przedstawicieli tylu różnych narodowości, którzy walczyli o wolność, i którzy weszli do historii jako uosobienie odwagi i poświęcenia dla innych - mówił.

Odwaga i determinacja Polaków

Wiceprezydent USA podkreślił, że "nikt jednak nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy". - W trakcie trwającej kilka dziesięcioleci walce przeciw tyranii Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów - powiedział Mike Pence.

To druga wizyta wiceprezydenta Mike’a Pence’a w Polsce. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych był w Warszawie w lutym tego roku i brał wówczas udział w polsko-amerykańskiej konferencji na temat Bliskiego Wschodu. Odwiedził też były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Duda w Wieluniu: II wojna światowa rozpoczęła się od aktu barbarzyństwa

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 05:43
Kto mógł się tego spodziewać, że ta straszna wojna zacznie się od aktu barbarzyństwa, od aktu terroryzmu, od ataku na zwykłych ludzi - mówił prezydent Andrzej Duda w Wieluniu podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier na Westerplatte: atak Niemiec na Polskę to najczarniejsze dni

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 05:45
Premier Mateusz Morawiecki mówił na Westerplatte, że atak hitlerowskich Niemiec na Polskę to najczarniejsze dni w naszych dziejach. - To było ludobójstwo o gigantycznych rozmiarach na narodzie polskim - podkreślał.
rozwiń zwiń