Lucjusz Nadbereżny: partnerstwo publiczno-prywatne jest opłacalne, zapewnia jakość danej inwestycji

- Z punktu widzenia mieszkańca partnerstwo publiczno-prywatne jest opłacalne. Dlatego, że udział prywatnego inwestora w danym przedsięwzięciu zapewnia jakość wykonanych prac - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

2019-09-05, 12:41

Lucjusz Nadbereżny: partnerstwo publiczno-prywatne jest opłacalne, zapewnia jakość danej inwestycji
Lucjusz Nadbereżny. Foto: PR24

Trwa trzeci dzień XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. W wydarzeniu uczestniczy wielu gości, w tym samorządowców. Jednym z nich jest prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który bierze udział w panelach dyskusyjnych poświęconych rewitalizacji miast i terenów poprzemysłowych oraz wpływowi partnerstwa publiczno-prywatnego na rozwój gospodarki.

Powiązany Artykuł

premier-krynica-1200-pap.jpg
Premier Mateusz Morawiecki w Krynicy: chcemy wzbogacać polskie społeczeństwo

Jak podkreślił włodarz Stalowej Woli, z punktu widzenia mieszkańca partnerstwo publiczno-prywatne jest opłacalne. - Dlatego, że udział prywatnego inwestora w danym przedsięwzięciu zapewnia jakość wykonanych prac. Poza tym nie tylko pomaga na optymalizację kosztów realizacji danej inwestycji, ale także późniejszych kosztów utrzymania, żeby nie były one zbyt wysokie - zaznaczył Lucjusz Nadbereżny.

Kwestia ryzyka

Samorządowiec odniósł się także do kwestii ryzyka, jakie wiąże się z wykonywaniem danej inwestycji wspólnie z prywatnym inwestorem. Może go np. dopaść kryzys finansowy, co spowoduje kłopoty z utrzymaniem przedsięwzięcia.

- Każda umowa partnerstwa publiczno-prywatnego jest obarczona ryzykiem. Dlatego przed jej zawarciem trzeba dokonać pracy związanej z analizą tego ryzyka. Umowy takie są jednak na tyle zabezpieczone, że gwarantują pewne rozwiązania - stwierdził prezydent Stalowej Woli.

REKLAMA

Jako przykład pokazujący, że warto korzystać z partnerstwa publiczno-prywatnego, Lucjusz Nadbereżny wskazał niedawną awarię oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie. - Gdyby budowa tego obiektu była realizowana w ramach tego partnerstwa, to czy podmiot prywatny, biorący odpowiedzialność za ewentualne szkody związane z tak dużą awarią, pozwoliłby sobie na wykonanie prac w sposób niewłaściwy? Nie, ponieważ późniejsze koszty naprawy systemu kanalizacji byłyby olbrzymie - zaznaczył samorządowiec.

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej