X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Proces Amber Gold. Odczytanie wyroków przeniesione na inny termin

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 09:40
Gdański sąd miał zakończyć dziś ogłaszanie wyroku w procesie Amber Gold i przedstawić wymiar kary dla twórców firmy - Katarzyny i Marcina P. W pierwszej części wyroku - ogłoszonej w maju - sąd uznał, że oskarżeni są winni głównego zarzutu, czyli oszustwa. Wyrok w procesie Amber Gold zostanie jednak odczytany 16 września.
Sąd Okręgowy w Gdańsku
Sąd Okręgowy w GdańskuFoto: PAP/Adam Warżawa

Z uwagi na modyfikację opisu czynu popełnionego przez małżeństwo P. sąd zmuszony był odczytywać nazwiska wszystkich pokrzywdzonych przez Amber Gold - ponad 18 tysięcy osób, przyporządkowując numery umów depozytów towarowych do poszczególnych osób i kwoty szkody Sytuacja zmieniła się w ostatnich dniach. W życie weszły przepisy, które pozwalają sądowi odstąpić od procedury i przyspieszyć ogłoszenie wyroku.

Sędzia Lidia Jedynak wskazała w poniedziałek, że wobec wątpliwości interpretacyjnych nowych przepisów k.k. będzie kontynuował odczytywanie wyroku ws. Amber Gold w dotychczasowej formie. Tym samym ogłoszenie wyroku w tym procesie nie zostanie przyspieszone. Do odczytania zostało jeszcze 11 z 60 tomów akt.

Prokuratura od początku procesu stoi na stanowisku, że Amber Gold było piramidą finansową powołaną tylko po to, by oszukiwać. W mowie końcowej zastępca prokuratora okręgowego w Łodzi Izabela Janeczek zażądała dla Marcina i Katarzyny P. kar 25 lat więzienia, obowiązku naprawienia szkody w całości, grzywien po 120 i 150 tysięcy złotych oraz piętnastoletniego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.


jedynak 1200.jpg
Afera Amber Gold. Kontrowersyjna przeszłość sędzi prowadzącej sprawę

Jak mówiła, oskarżeni działali z premedytacją i z góry powziętym zamiarem oszustwa. Prokurator zaznaczyła, że motywacja oskarżonych była szczególnie niska, wyrachowana, bezwzględna, przemyślana i nastawiona na uzyskanie jak największych korzyści kosztem innych osób. Dodała, że aby kara, która będzie wobec nich orzeczona, spełniała swoje cele, musi być niewątpliwie surowa.

Obrońcy żądali dla oskarżonych uniewinnienia. Mecenas Michał Komorowski, który broni Marcina P., powiedział, że jego klient nie miał zamiaru nikogo oszukać. - Żaden z pokrzywdzonych nie miał kontaktu z oskarżonym. To wprowadzenie w błąd nie miało charakteru bezpośredniego. A jeżeli jego zachowanie miało polegać na kierowaniu innymi osobami, to albo opis czynu powinien być inaczej sformułowany, albo ława oskarżonych powinna być zdecydowanie dłuższa - zaznaczył mecenas.

Marcinowi P. postawiono ogółem cztery, a Katarzynie P. - dziesięć zarzutów. Ogłaszanie wyroku ma zacząć się o godz. 9:00.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin i Katarzyna P. winni oszustwa i prowadzenia działalności parabankowej bez pozwolenia. Wymiaru kary na razie nie poznają

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 10:00
W Sądzie Okręgowym w Gdańsku trwa posiedzenie, na którym ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie małżeństwa Katarzyny i Marcina P. - właścicieli Amber Gold. Sąd stwierdził, że oskarżeni są winni oszustwa finansowego, ale wymiar kary zostanie ogłoszony na posiedzeniu w innym terminie. Według prokuratora ogłoszenie wyroku zajmie sądowi kilka miesięcy. 
rozwiń zwiń