X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Reprywatyzacja w Warszawie. Z. Ziobro: we wtorek akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 12:57
- We wtorek prokuratura skieruje do sądu kolejny akt oskarżenia w związku z tzw. aferą reprywatyzacyjną w Warszawie - poinformował w poniedziałek prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Jak zaznaczył, akt oskarżenia obejmuje 13 osób i dotyczy 13 nieruchomości
Audio
  • Prok. Michał Ostrowski: oskarżonych zostanie sześciu urzędników Urzędu m. st. Warszawy (IAR)
Zbigniew Ziobro
Zbigniew ZiobroFoto: PAP/Rafał Guz

Z informacji przekazanej przez prokuraturę wynika, że w zapowiadanym akcie oskarżenia zarzucono oskarżonym popełnienie 37 przestępstw, w tym korupcji. Z ustaleń śledczych wynika, że urzędnicy warszawskiego ratusza przyjęli łapówki w kwocie ponad 2 mln zł, a szkoda wyrządzona w związku z przestępczym procederem przekracza 90 mln zł.

pap komisja weryfikacyjna 1200.jpg
Oddalona skarga na decyzje ws. reprywatyzacji. "Zwycięstwo komisji"

Podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro, przekazał, że "jutro (wtorek - przyp. red.) wpływa do sądu kolejny akt oskarżenia w sprawie nieruchomości warszawskich i oszustw związanych z działalnością grup przestępczych, które grabiły Warszawę z nieruchomości".

Trzynastu oskarżonych

Z kolei prokurator Michał Ostrowski podkreślił, że akt oskarżenia, który zostanie skierowany do sądu przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu we wtorek, będzie już siódmym aktem oskarżenia w sprawie tzw. afery reprywatyzacyjnej w Warszawie.

- Akt oskarżenia dotyczy 13 oskarżonych. Łącznie zarzucono im 37 przestępstw, w tym przestępstw korupcyjnych, gdzie kwota korzyści majątkowych przyjętych przez urzędników Urzędu m. st. Warszawy przekracza dwa miliony zł - zaznaczył prok. Michał Ostrowski. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Komisja ds. reprywatyzacji ogłosiła decyzje ws. dwóch nieruchomości

- Oskarżonych zostanie sześciu urzędników Urzędu m. st. Warszawy, czworo radców prawnych, jeden notariusz i dwóch handlarzy roszczeń. Tym osobom zarzuca się przestępstwa korupcyjne i zgodnie z polskim Kodeksem karnym, z art. 229 par. 6 tego kodeksu, osoby, które udzielają korzyści majątkowych, dopuszczają się tzw. łapownictwa czynnego. O ile ujawnią prokuraturze, organom ścigania ten proceder, mogą korzystać z klauzuli niekaralności - powiedział prok. Michał Ostrowski.

Jak dodał, łączna szkoda wyrządzona w zakresie tego aktu oskarżenia przekracza 90 mln zł. 

106 postępowań

Obecny na konferencji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że obecnie prowadzonych jest 106 postępowań w związku z nieuczciwymi przejęciami nieruchomości. Dotyczą one 470 nieruchomości warszawskich. Do tej pory prokuratura postawiła zarzuty 52-óm osobom, w tym bardzo prominentnym przedstawicielom świata prawnego, świata biznesu i wpływowym urzędnikom warszawskim.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Afera reprywatyzacyjna. RPO alarmował Donalda Tuska już w 2012 r.

Jak powiedział minister, w trakcie postępowań stwierdzono wręczenie łapówek o łącznej wartości przeszło 45 milionów złotych. Zabezpieczono majątek o łącznej wartości 140 milionów złotych. Zbigniew Ziobro powiedział, że do afery doszło pod nosem poprzedniego rządu i premiera Donalda Tuska.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afera reprywatyzacyjna. "Warszawski ratusz źródłem zła, którego szukamy"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 11:31
- Układ ekumeniczny rozdawał kamienice. Raport komisji weryfikacyjnej jest wielkim aktem oskarżenia względem polityków wszystkich formacji, które rządziły w Warszawie po 1990 roku - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gozdowski ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. O aferze reprywatyzacyjnej mówił również Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokuratura chce aresztu dla Jakuba R. "Może wpływać na świadków"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 18:02
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wniosła zażalenie na decyzję Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów ws. Jakuba R., byłego wicedyrektora warszawskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Sąd wcześniej odrzucił wniosek śledczych o aresztowanie R.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja reprywatyzacyjna: uchylono dwie decyzje prezydenta Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 13:40
W ocenie komisji, prezydent m.st. Warszawy nie przeprowadził odpowiedniego postępowania dowodowego i nie zbadał okoliczności istotnych dla sprawy nieruchomości przy Puławskiej 107b. Szef komisji Sebastian Kaleta zapowiedział także, że pod koniec tygodnia będzie chciał przekazać członkom komisji projekt raportu końcowego.
rozwiń zwiń