X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Znamy przyczynę śmierci grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:02
Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że wychłodzenie organizmu było przyczyną śmierci dwóch grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach – potwierdził prok. Jan Ziemka z Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu.
Akcja poszukiwawcza w Tatrach
Akcja poszukiwawcza w TatrachFoto: PAP/Grzegorz Momot
  • Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną śmierci grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej było wychłodzenie
  • Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu prowadzi dwa śledztwo w sprawie tragedii
  • 30 sierpnia ratownikom udało się dotrzeć do ciał obydwu grotołazów i rozpoczęto ich transport na powierzchnię

- Ze wstępnych ustaleń po przeprowadzonej w piątek sekcji zwłok w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie wynika, że wychłodzenie organizmów było przyrzeczoną śmierci dwóch grotołazów – powiedział PAP prok. Jan Ziemka, który w poniedziałek otrzymał wstępne wyniki sekcji zwłok.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Bezpieczeństwo na górskich szlakach. O czym nie wolno zapomnieć?

Dodał, że szczegółowe wyniki sekcji będą znane w przeciągu miesiąca. 

Śledztwo prokuratury

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu prowadzi dwa śledztwo w sprawie śmierci grotołazów. Jedno dotyczy błędów przy organizacji wyprawy grotołazów do Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach i nieumyślnego spowodowania śmierci dwóch mężczyzn w tej jaskini. Kolejne postępowanie dotyczy sposobu prowadzenia akcji ratowniczej.

W sierpniowej wyprawie eksploracyjnej do Jaskini Wielkiej Śnieżnej brało udział w sumie sześciu grotołazów związanych z jednym z wrocławskich klubów speleologicznych. 17 sierpnia ratownicy TOPR otrzymali wezwanie o pomoc od grupy grotołazów.

>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] "Potrzebna edukacja i zdrowy rozsądek". Specjalna komisja zabrała głos ws. burzy w Tatrach

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap zakopane topr 1200.jpg
Prokuratura zbada tragiczną wyprawę dwóch grotołazów do Wielkiej Śnieżnej

Dwaj członkowie ekspedycji, podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach, zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

Akcja ratowników

Akcja ratowników TOPR, którzy byli wspomagani przez słowackich kolegów z Horskiej Zachrannej Służby, polegała na mozolnym poszerzaniu przy użyciu mikroładunków wybuchowych ciasnych korytarzy jaskini. Ciało pierwszego zmarłego grotołaza odnaleziono 22 sierpnia. 30 sierpnia ratownikom udało się dotrzeć do ciał obydwu grotołazów i rozpoczęto ich transport na powierzchnię. Ciała udało się wydobyć 5 września.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ratownicy wydobyli ciała poszukiwanych grotołazów z Jaskini Wielkiej Śnieżnej

W akcję ratunkową było zaangażowanych kilkudziesięciu ratowników, którzy w systemie zmianowym najpierw prowadzili poszukiwania, a później wydobycie ciał. Ratownikom górskim pomagali także żołnierze, przygotowując specjalne ładunki wybuchowe.

W akcję zaangażowali się także strażacy z grupy specjalistycznej ratownictwa wysokościowego PSP. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu dostarczyła kamerę wideooskopową, która jednak nie sprawdziła się w warunkach jaskiniowych.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abp Jędraszewski odwiedził rannych, którzy ucierpieli w Tatrach

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:49
Arcybiskup Marek Jędraszewski w szpitalach w Krakowie i Zakopanem odwiedził rannych, którzy ucierpieli w czasie czwartkowej burzy w Tatrach.
rozwiń zwiń