X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Jak będzie nazywała się "polska planeta"? Można wybierać z siedmiu propozycji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 16:09
Do końca października można głosować na nazwę planety i jej gwiazdy, odkrytej przez polskich naukowców. Wybierać można spośród siedmiu propozycji zgłoszonych wcześniej przez Polaków. 
Konferencja naukowców z Olsztyna w sprawie polskiej planety
Konferencja naukowców z Olsztyna w sprawie "polskiej planety"Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

shutterstock_egzoplaneta 1200.jpg
Wymyśl polską nazwę dla egzoplanety!

Jest to część globalnego konkursu prowadzonego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU), w ramach którego wszystkie kraje otrzymały prawo nazwania po jednej planecie.

Polacy wybiorą nazwę dla planety BD+14 4599 b, którą w 2009 r. odkrył zespół polskich astronomów pod kierownictwem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK. Pozostali członkowie zespołu to: Grzegorz Nowak, Monika Adamów oraz prof. Aleksander Wolszczan.

- Jednym z elementów inicjatywy pod nazwą "100 lat pod wspólnym niebem" jest konkurs na nazwy planet pozasłonecznych IAU100 NameExoWorlds - wyjaśnił w Olsztynie krajowy koordynator IAU ds. popularyzacji, dr Krzysztof Czart.

Rozpoczeło się głosowanie

Jak dodał, w pierwszym etapie konkursu Polacy nadesłali aż 2800 propozycji nazw dla polskiej planety i jej gwiazdy. Spośród tak wielu propozycji jury konkursu wybrało siedem par nazw. I to właśnie spośród nich Polacy wyłonią - w drugim etapie - ostateczną propozycję nazwy.

Oto finałowe propozycje: Geralt (gwiazda) i Ciri (planeta) to postaci z cyklu wiedźmińskiego Andrzeja Sapkowskiego. Jantar (gwiazda) i Wolin (planeta) to nazwy związane z polskim wybrzeżem. Piast (gwiazda) i Lech (planeta) - postaci z legend o początkach państwa polskiego. Polon (gwiazda) i Rad (planeta) to nazwy pierwiastków chemicznych odkrytych przez polską fizyczkę i chemiczkę, dwukrotną laureatkę nagrody Nobla Marie Curie Skłodowską. Solaris (gwiazda) i Pirx (planeta) to tytuł powieści oraz postać z książek Stanisława Lema. Swarog (gwiazda) i Weles (planeta) to słowiańskie bóstwa. Twardowski (gwiazda) i Boruta (planeta) to postaci z baśń i legend.

Wyniki konkursu w grudniu

Internetowe publiczne głosowanie na nazwy gwiazdy i planety potrwa do 31 października. Głosować można pod adresem www.iau100.pl/planety.
Po zakończeniu głosowania, komitet konkursowy podsumuje wyniki, po czym prześle do Międzynarodowej Unii Astronomicznej polską propozycję nazwy dla planety i gwiazdy. Wskaże też dwie propozycje rezerwowe. Ostateczne wyniki dla wszystkich krajów, w tym - Polski - zostaną ogłoszone w grudniu 2019 roku.

Jak mówił podczas konferencji odkrywca planety prof. Andrzej Niedzielski, system BD+14 4559 jest widoczny na niebie w konstelacji Pegaza.
Gwiazda znajduje się w zasięgu amatorskich teleskopów, a nawet lornetek. Jest dobrze widoczna wieczorami przez sporą część roku (jesienią i zimą). Odległość do całego jej układu wynosi 161 lat świetlnych. Gwiazda układu jest nieco mniejsza i mniej masywna niż Słońce. Z kolei sama planeta jest podobna do Jowisza, choć trochę większa i nieco od niego masywniejsza. Parametry wskazują, że jest ona planetą gazową.

Nowe życie w kosmosie

Co ciekawe, jej orbita przebiega w ekosferze - czyli takim obszarze wokół gwiazdy, gdzie warunki umożliwiają obecność na powierzchni planety wody w stanie ciekłym - wyjaśnił odkrywca prof. Andrzej Niedzielski.
Zatem jeśli - "polska planeta" posiada jakiś duży księżyc i ma on atmosferę, to można spekulować o sprzyjających życiu warunkach na takim obiekcie - dodał. 

jj

Zobacz więcej na temat: POLSKA kosmos planeta NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak