X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

MSZ: Polska wystąpiła do Rosji o informacje ws. zakresu ekshumacji w Miednoje

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 12:04
Polska wystąpiła drogą oficjalną do MSZ Rosji o udzielenie szczegółowych informacji na temat zakresu i miejsca planowanych w Miednoje prac ekshumacyjnych - poinformowało MSZ. Resort podał, że strona polska skontaktowała się też bezpośrednio z instytucjami odpowiedzialnymi za opiekę nad kompleksem.
Na terenie wielkiego kompleksu pamięci pochowanych jest ponad 6300 zamordowanych przez NKWD polskich oficerów
Na terenie wielkiego kompleksu pamięci pochowanych jest ponad 6300 zamordowanych przez NKWD polskich oficerówFoto: PAP/SERGEI ILNITSKY

Jako pierwszy o sprawie poinformował Onet.pl. Portal podał, że decyzję o ekshumacjach ogłosiło Muzeum Historii Współczesnej Rosji w związku z odnalezieniem szczątków dwóch żołnierzy Armii Czerwonej.

Jan Parys 1200.jpg
Jan Parys: dopóki Rosja nie porzuci imperializmu, nie można cofnąć żadnych sankcji

W oświadczeniu MSZ podkreślono, że "kompleks memorialny w Miednoje stanowi jeden z symboli eksterminacji polskich elit – spoczywa tam niemal 6300 jeńców z Ostaszkowa zamordowanych wiosną 1940 r. Jest to także miejsce spoczynku tysięcy obywateli ZSRR, którzy stali się ofiarami analogicznych stalinowskich represji".

MSZ podkreśliło w oświadczeniu, że "otwarcie 2 września 2000 r. wielkiego kompleksu cmentarnego, składającego się z polskiej i rosyjskiej części, było efektem współpracy w ramach polsko-rosyjskiej umowy o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 1994 r".

Resort zaznacza, że poprzedziły je czynności ekshumacyjne - w latach 1991 oraz 1994-1995 - z udziałem polskich specjalistów oraz "ogromna praca historyków polskich i rosyjskich, którzy wspólnie odkrywali te tragiczne dla obu narodów karty historii".

"Ambasada RP w Moskwie stale monitoruje sytuację"

MSZ zaznaczyło, że Polski Cmentarz Wojenny objęty jest ochroną m.in. w ramach wspomnianej umowy, a kwestie ekshumacji reguluje art. 4, pkt. 3. "Oznacza to, że ewentualna ekshumacja przeprowadzana jest pod bezpośrednim nadzorem upoważnionych przedstawicieli Stron.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Wiceszef MSZ: Polska była ofiarą II wojny światowej. Polscy bohaterowie stawiali czoła niemieckiej nawale

Polska część cmentarza stanowi jednak część dużo większego kompleksu, nad którym opiekę sprawuje dyrekcja rosyjskiego Państwowego Kompleksu Memorialnego Miednoje" - czytamy w oświadczeniu resortu spraw zagranicznych.

"Dlatego też, i w związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi (pierwsze wzmianki pojawiły się 27 sierpnia), strona polska wystąpiła drogą oficjalną do MSZ Federacji Rosyjskiej o udzielenie szczegółowych informacji nt. zakresu i miejsca planowanych w Miednoje prac ekshumacyjnych oraz podjęła temat bezpośrednio kontaktując się z instytucjami odpowiedzialnymi za opiekę nad kompleksem. Ambasada RP w Moskwie stale monitoruje sytuację" - brzmi oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory na Ukrainie. Polskie MSZ: z zadowoleniem przyjęliśmy ich przebieg

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 09:37
Ministerstwo Spraw Zagranicznych z zadowoleniem przyjęło spokojny przebieg przedterminowych wyborów parlamentarnych przeprowadzonych wczoraj na Ukrainie. Na podstawie wstępnych wyników głosowania założona przez prezydenta Wołodymyra Zelenskiego partia Sługa Narodu zdobyła parlamentarną większość.
rozwiń zwiń